Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Podróż z pupilem? - Sprawdź zasady!

Podróż z pupilem? - Sprawdź zasady!

„Zwierzę jako pełnoprawny członek rodziny” przyświeca coraz większej liczbie szczęśliwych posiadaczy pupili. A skoro pełnoprawny, to znaczy, że także z prawem do towarzyszenia nam w podróży. Dla zdecydowanej większości zwierzaków taka atrakcja wiąże się jednak z dużym stresem, co również u właścicieli może skutkować podwyższeniem poziomu kortyzolu we krwi. Istnieją jednak sposoby, by to wspólne doświadczenie przebiegło bezpiecznie i bezproblemowo zarówno dla właścicieli zwierząt jak i pozostałych pasażerów podróżujących pociągami POLREGIO.

Na Instagramie można znaleźć mnóstwo zdjęć zwierzaków podróżników – kotów na smyczy zwiedzających Wielki Kanion, psiaków surfujących po błękitnych lagunach, a nawet tchórzofretek pozujących na tle Koloseum. Zwierzęta stały się nieodłącznymi towarzyszami w naszej codzienności. Coraz więcej przewoźników, w tym POLREGIO, otwiera się na pasażerów chcących zabrać ze sobą w podróż swojego pupila.

 

Z zasadami za pan brat

Żeby podczas drogi nie zdarzyły nam się żadne przykre niespodzianki, warto na wstępie zapoznać się z zasadami przewozu zwierząt określonymi przez przewoźnika. Większość z nich dopuszcza do darmowego przewozu małych zwierząt, umieszczonych w transporterach bądź innych odpowiednich do tego celu pojemnikach, jak kosze czy klatki. Zasada ta dotyczy m.in. kotów, małych psów, tchórzofretek i innych zwierząt futerkowych.

Pies, który podróżuje na smyczy, musi mieć wykupiony bilet, który w pociągach POLREGIO kosztuje 5 PLN, przy czym cena ta jest taka sama niezależnie od długości trasy. Poza smyczą nasz czworonożny przyjaciel powinien mieć założony kaganiec, a właściciel musi pamiętać o zabraniu z domu aktualnego świadectwa szczepienia zwierzęcia, z naciskiem na szczepienie przeciw wściekliźnie. POLREGIO nie wprowadziło ograniczeń, co do ilości przewożonych zwierząt w transporterach. W przypadku większego psa, trzymanego na smyczy istnieje zasada, według której jedna osoba, koniecznie dorosła, może zabrać ze sobą tylko jednego pupila.

W pociągach przewoźnika podróżni mają do dyspozycji wagony bezprzedziałowe, właściciele pupili chwalą je sobie pod kątem wygody. Zwierzak ma wystarczająco dużo przestrzeni, by się położyć, schować przed obcymi, łatwiej jest też zachować bezpieczny dystans, na wypadek gdyby w przedziale pojawił się inny pies. Warto pamiętać, że to my jesteśmy odpowiedzialni za wszelkie szkody wyrządzone przez naszego pupila, nie spuszczajmy go zatem z oka. Zwierzęta jak również transportery nie powinny leżeć na miejscach przeznaczonych dla pasażerów, a na tych na bagaż podręczny.

Na innych zasadach podróżują psi przewodnicy oraz psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Zwierzęta te nie muszą mieć kagańca, ani być na smyczy, powinny jednak być wyposażone w uprząż. Właściciel musi pamiętać o zabraniu ze sobą certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i również zaświadczenia o szczepieniach. Psy asystujące oraz psi przewodnicy mogą podróżować nieodpłatnie.

 

Azor, który jeździł koleją

Choć zdarzają się psy, dla których podróż jest ekscytującą przygodą, większość z nich nie lubi zmian otoczenia. Przejazd samochodem bądź pociągiem wywołuje stres, który nasi pupile mogą odchorowywać m.in. gubieniem sierści albo problemami gastrycznymi. Żeby temu zapobiec, warto zwierzę do trasy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pies powinien być zawczasu oswojony z kagańcem i chodzeniem na smyczy. Dobrze, jeśli podróż pociągiem nie będzie dla niego pierwszą sytuacją zamknięcia na ograniczonej przestrzeni z dużą ilością obcych ludzi. Możemy również zrobić parę wycieczek na dworzec, by przyzwyczaić psa do panującego tam zamieszania, a także zorganizować krótszą wycieczkę poza miasto. W podróży przydaje się znajomość przez naszego pupila podstawowych komend, takich jak „siad” czy „do nogi”.

Przed wyjazdem warto psa dokładnie wyszczotkować, by możliwie jak najbardziej ograniczyć przez niego roznoszenie sierści w wagonie. Na dworcu i w pociągu pokażmy psu, że wszystko jest w porządku, zachowujmy się pewnie i spokojnie. Warto zabrać dla naszego czworonożnego przyjaciela o ulubioną zabawkę, miskę i przede wszystkim butelkę z wodą.

 

Mruczek w pociągu

Podczas gdy psy miewają żyłkę łowcy przygód, kot z natury jest zwierzęciem przywiązującym się do miejsca. Każda podróż, pobyt na nieznanym, zamkniętym terytorium, nie mówiąc o przeprowadzce, jest dla niego trudnym przeżyciem. Możemy jednak zadbać, by choć w małym stopniu ten stres zniwelować.

Kota warto przyzwyczaić do transportera, np. zostawiając go w widocznym miejscu, tak by kot zaczął go traktować neutralnie i nie wiązał go w swojej pamięci tylko z nieprzyjemnymi wizytami u weterynarza. Można mu do niego wkładać smakołyki, zabawki i w ten sposób tworzyć pozytywne skojarzenia. W pociągu sprawdzi się lekki transporter, ważne by miał szczelną podłogę na wypadek, gdyby kot załatwił swoje potrzeby w trakcie podróży. Dno można wyłożyć podkładem higienicznym, warto mieć też przy sobie jeden zapasowy.

Nawet jeśli nasz kot bardzo źle znosi podróż pociągiem, usypianie zwierzęcia nie jest dobrym pomysłem. Lepszym rozwiązaniem będzie poproszenie weterynarza o tabletki na uspokojenie albo środki na chorobę lokomocyjną, w przypadku, gdy nasz pupil na taką cierpi. Istotne jest, by jeszcze przed podróżą wypróbować działanie tych leków, żeby w pociągu nie okazało się, że kot źle na nie reaguje, a my nie mamy pola manewru. Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko sensacji żołądkowych, warto nie karmić zwierzaka do 4-5 godz. przed planowaną podróżą. Musimy jednak zapewnić kotu stały dostęp do wody, w sklepach dostępne są już miski, które można przymocować do transportera, niwelujące ryzyko rozlania płynu.

Odpowiednie przygotowanie naszego czworonożnego przyjaciela do podróży pomoże nam w miłym i spokojnym dojechaniu do stacji końcowej. Psy i koty potrafią rozpoznawać ludzkie emocje i często się do nich dostosowują, więc przede wszystkim pamiętajmy, by zachować spokój i pozytywne nastawienie.

 

Zabierz pupila i podróżuj między miastami. POLREGIO uruchomiło wiele wygodnych połączeń wakacyjnych, które umożliwiają swobodne przemieszczanie. Planując wycieczkę najlepiej korzystać z wyszukiwarki połączeń na polrgio.pl lub z mobilną aplikacją POLREGIO. Aplikacja mobilna POLREGIO jest dostępna dla urządzeń z systemem operacyjnym Android i IOS. Umożliwia zakup biletów na pociągi POLREGIO ze wszystkimi dostępnymi promocjami i zniżkami.