Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Jak zaplanować świąteczną podróż pociągiem?

Jak zaplanować świąteczną podróż pociągiem?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wielu z Was pewnie zastanawia się jak będzie wyglądać Gwiazdka w tym roku? Czy pomimo pandemii uda się spotkać z najbliższymi, czy możliwe będzie podzielenie się opłatkiem, czy przy stole nie zostanie więcej niż jedno wolne miejsce? Musimy zrobić wszystko, by w przyszłym roku nie stawać przed takimi dylematami. Dlatego w tej chwili bardzo ważne jest trzymanie się określonych zasadach. Podpowiemy Wam, jak zaplanować świąteczną podróż pociągiem tak, by była bezpieczna i komfortowa.

Po pierwsze – zrób plan

Jeśli już dziś wiesz, że bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem lub zaraz po nim, będziesz korzystać z przejazdu pociągami POLREGIO, nie czekaj do ostatniej chwili, by sprawdzić rozkład jazdy. W okresie świąt pociągi mogą kursować o innych godzinach niż w dni powszednie i nawet jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy danym połączeniem, może się okazać, że w wigilię nie jest ono aktualne. Lepiej to sprawdzić. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest m.in. na naszej stronie internetowej polregio.pl oraz na Portalu Pasażera.

 

Planując podróż, weź pod uwagę kilka ważnych kwestii – zastanów się, czy nie będzie dla Ciebie problemem dotarcie na dworzec o określonej porze i czy później będziesz mieć transport z dworca do miejsca docelowego. Sprawdź też czy czas oczekiwania na przesiadkę nie jest zbyt długi, jeśli połączenie nie jest bezpośrednie oraz czy przypadkiem na Twojej trasie nie kursuje zastępcza komunikacja autobusowa, żeby nie było to dla Ciebie zaskoczeniem. Informacje te podane są w Internecie na wymienionych przez nas wyżej stronach. Dodatkowo, jeśli czeka Cię dłuższa podróż, pamiętaj o zjedzeniu czegoś przed drogą. Obecnie, spożywanie posiłków w pociągu nie jest najlepszym pomysłem.

 

Po drugie – kup bilet przez Internet

W czasie pandemii, na dworzec najlepiej przybyć na krótko przed odjazdem pociągu. Oczywiście, nie chodzi o to, by biec na peron na ostatnią chwilę, ale nie warto niepotrzebnie spędzać kilkudziesięciu minut na stacji. Bilet na przejazd można wcześniej wygodnie kupić przez Internet. Można to zrobić korzystając z jednej z polecanych przez nas aplikacjach mobilnych, o których przeczytasz TUTAJ. Biletu nie trzeba później nawet drukować, można go pokazać konduktorowi podczas kontroli na ekranie telefonu. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, a dodatkowo pozwala zachować dystans społeczny, unikając kolejek przy kasie oraz zaoszczędzić czas, który spędziłoby się przy okienku. Dlatego wybierając się na dworzec, weź pod uwagę to ile czasu potrzebujesz, by sprawdzić z którego peronu odjeżdża pociąg oraz ile czasu zajmie Ci dotarcie do niego. Nie przybywaj na stację za wcześnie, by nie narażać się na niepotrzebne kontakty z innymi podróżnymi.

 

Po trzecie – ogranicz bagaż

W dzisiejszych czasach nawet sam święty Mikołaj korzysta z pomocy kurierów, którzy dostarczają w jego imieniu prezenty do naszych domów. Ty również nie bój się skorzystać z pomocy firm przewozowych w tym gorącym, gwiazdkowym okresie. Nie musisz przecież wymarzonych prezentów dla rodziny wieźć ze sobą w bagażu podczas podróży pociągiem. Paczki możesz nadać wcześniej kurierem, który za Ciebie dostarczy je do najbliższych. Dobrym rozwiązaniem jest też kupienie upominków przez Internet i nadanie je prosto do adresatów, tak by czekały już pod choinką, nim Ty jeszcze zdążysz dotrzeć na miejsce. W ten sposób zyskasz zdecydowanie większy komfort podróży. Do pociągu zabierzesz ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy osobiste. Z łatwością spakujesz je do torby, którą dasz radę podnieść, by wsadzić ją do wagonu i umieścić na półce nad siedzeniem. Pożegnaj się z wielkimi, ciężkimi i nieporęcznymi walizami. Oczywiście, jeśli opisany plan nie powiedzie się, nie martw się za bardzo – pociągiem POLREGIO możesz bez dodatkowych opłat podróżować z trzema sztukami bagażu ręcznego. O co jeszcze często pytacie nas w wiadomościach i komentarzach - w naszych pociągach bezpłatnie można przewozić również małe zwierzęta (w tym psy) znajdujące się w transporterach lub innych odpowiednich pojemnikach. By przewieźć większego psa, trzeba dokupić bilet w zryczałtowanej cenie 4,5 zł.

 

Po czwarte – maseczka, dezynfekcja i dystans

O tym już chyba nikomu przypominać nie trzeba, ale na wszelki wypadek wolimy zaznaczyć, że nadal obowiązuje obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeniach publicznych. Maseczki trzeba mieć ubrane zarówno na dworcach kolejowych, w obrębie peronów, jak i przez całą podróż w pociągu. Ważne, by nosić je prawidłowo. Odsłonięty nos, maseczka pod brodą, na czole, na uchu nie dają prawidłowej ochrony. Pamiętajcie, że stosując się do zasady zakrywania nosa i ust dbacie nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również innych podróżnych i pracowników obsługi pociągu. W podróż warto też zabrać środek do dezynfekcji rąk i korzystać z niego po tym, jak zdarzy Wam się dotknąć przedmiotów, z którymi kontakt mogły mieć inne osoby. W pociągu należy również zachowywać dystans, dlatego w miarę możliwości, najlepiej szukać wolnego miejsca w oddaleniu od innych pasażerów. Obecnie, w pociągach POLREGIO może być zajęte maksymalnie 30% liczby miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Takie odgórnie ustalone limity sprawiają, że podróżni mogą się czuć bezpiecznie podczas podróży naszymi składami.

 

Dziękujemy za lekturę naszego artykułu. Jesteśmy przekonani, że trzymając się tych czterech powyższych zasad, Wasza podróż pociągiem na święta przebiegnie bardzo spokojnie, bez niepotrzebnych nerwów. W końcu czas Bożego Narodzenia to okres wielkiej radości! Nie zapominajcie o tym podczas grudniowej gorączki przygotowań.