Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Kolej na kobiety - Dzień Kobiet z POLREGIO

Kolej od lat jest branżą postrzeganą jako męska. Nic dziwnego, badania pokazują bowiem, że kobiety zatrudnione tylko w sektorze pasażerskim stanowią mniej niż 30% wszystkich pracowników. Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego, dokładny udział procentowy kobiet w strukturze zatrudnienia dla wszystkich pracowników w przewozach pasażerskich na koniec 2019 roku wynosił 27,3%. Coraz częściej jednak panie decydują się na pracę w tej zdominowanej przez mężczyzn branży. Udowadniają przy tym, że świetnie radzą sobie na kolei i dotychczasowe podziały na zawody typowo męskie i kobiece są nieuzasadnione. Przy okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, przyjrzyjmy się temu, czym zajmują się panie na kolei.

W POLREGIO zatrudniamy ok. 1500 kobiet. Podobnie, jak w innych spółkach, panie u nas najczęściej pracują w drużynach trakcyjnych, zespołach zajmujących się obsługą i utrzymaniem taboru oraz jako kasjerki. Zdecydowanie najmniej w szeregach pracowników przewozów pasażerskich jest pań, które decydują się zostać maszynistkami, choć i to się powoli zmienia. Aktualnie, na stanowisku maszynisty pracuje w Polsce ok. 30 kobiet, a jeszcze 2 lata temu było ich mniej niż

 

20! Biorąc pod uwagę, że w naszym kraju zawód maszynisty wykonuje ok. 5000 osób, to wciąż kobiety stanowią mniej niż 1% tej grupy. Dla porównania, kobiet pilotek w naszym kraju jest ok. 40 i stanowią trochę ponad 3% uprawnionych do sterowania samolotami pasażerskimi. Warto jednak zauważyć, że średni wiek maszynistek to ok. 35 lat, podczas gdy średnia wieku wszystkich maszynistów jest znacznie wyższa i wynosi 49 lat. Oznacza to, że panie powoli wchodzą w ten męski świat, a młodych kobiet chcących zostać maszynistkami jest coraz więcej. W przyszłości ta ogromna dysproporcja między kobietami i mężczyznami prowadzącymi pociągi będzie się więc zmniejszać.

 

Spójrzmy, jak sytuacja kobiet pracujących na kolei wygląda w innych europejskich państwach. Z raportu Komisji Europejskiej z monitorowania rynków kolejowych w krajach Unii Europejskiej, wynika, że W Unii Europejskiej kobiety stanowią średnio ok. 21% pracowników kolei. Oznacza to, że Polska plasuje się w zestawieniu powyżej średniej. Jest to zgodne z zauważaną tendencją, że najwięcej kobiet-kolejarzy pracuje w krajach basenu Morza Bałtyckiego: w Estonii, na Litwie, Łotwie, w Szwecji i w Polsce. W Estonii liczba kobiet i mężczyzn pracujących w zawodach związanych z koleją jest nieomal równa. Najmniejszy odsetek kobiet pracuje natomiast na kolejach irlandzkich i austriackich. Jeśli zaś chodzi o samą liczbę maszynistek w poszczególnych krajach europejskich, to rekordowo dużo kobiet prowadzi pojazdy kolejowe w Norwegii, Szwecji, czy Belgii. W wymienionych krajach panie stanowią ok. 5-6% wszystkich osób zatrudnionych na stanowisku maszynisty.

 

Jak widać, w Polsce liczba kobiet pracujących na kolei jest podobna do średniej europejskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że podróżując pociągami, częściej można spotkać mężczyznę-kolejarza, niż kobietę-kolejarza. Jeśli nasz artykuł czytają panie, które zachęcone wizją ciekawej pracy, chciałyby dołączyć do szeregów drużyny POLREGIO, polecamy ich uwadze naszą zakładkę „KARIERA” na stronie internetowej polregio.pl. Możecie tam zapoznać się z opisem zawodów POLREGIO, a także przejrzeć aktualne oferty pracy.

 

Na naszej stronie dostępne są także informacje dotyczące praktyk i stażów, od których może rozpocząć się Wasza przygoda z POLREGIO, tak jak w przypadku Pani Ani pracującej w naszej spółce już od kilku lat:

"Moja kariera rozpoczęła się od trzymiesięcznego stażu, po którym zaproponowano mi stałe zatrudnienie. Dziś moja praca to wyzwania i masa ciekawych zadań, co skutkuje  każdego dnia bezpieczną podróżą do celu dla tysięcy naszych pasażerów. Świetna atmosfera pracy, zgrany i dynamiczny Zespół to teraz moja codzienność, która rozpoczęła się stażem."

 

Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim paniom życzymy spełnienia marzeń, realizacji planów – tych zawodowych i prywatnych, satysfakcji z obranej drogi życiowej i pełnego docenienia ze strony innych!

 

 

 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Kochasz pociągi, podróże po torach i wszystko to, co związane z koleją? Teraz jednak wydaje Ci się, że nie masz jak pielęgnować tej pasji, bo przestrzegasz zasad i w czasie epidemii nie podróżujesz rekreacyjnie i jak każdy z nas wyznajesz zasadę #zostańwdomu?

Czytaj więcej ›
Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Październik od zawsze kojarzy się z początkiem roku akademickiego. To miesiąc, w którym wiele miast wypełnia się młodymi ludźmi, którzy postanowili powalczyć o wyższe wykształcenie i rozpoczęli naukę na jednej z 369 polskich szkół wyższych.

Czytaj więcej ›