Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Kolej na kobiety - Dzień Kobiet z POLREGIO

Kolej od lat jest branżą postrzeganą jako męska. Nic dziwnego, badania pokazują bowiem, że kobiety zatrudnione tylko w sektorze pasażerskim stanowią mniej niż 30% wszystkich pracowników. Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego, dokładny udział procentowy kobiet w strukturze zatrudnienia dla wszystkich pracowników w przewozach pasażerskich na koniec 2019 roku wynosił 27,3%. Coraz częściej jednak panie decydują się na pracę w tej zdominowanej przez mężczyzn branży. Udowadniają przy tym, że świetnie radzą sobie na kolei i dotychczasowe podziały na zawody typowo męskie i kobiece są nieuzasadnione. Przy okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, przyjrzyjmy się temu, czym zajmują się panie na kolei.

W POLREGIO zatrudniamy ok. 1500 kobiet. Podobnie, jak w innych spółkach, panie u nas najczęściej pracują w drużynach trakcyjnych, zespołach zajmujących się obsługą i utrzymaniem taboru oraz jako kasjerki. Zdecydowanie najmniej w szeregach pracowników przewozów pasażerskich jest pań, które decydują się zostać maszynistkami, choć i to się powoli zmienia. Aktualnie, na stanowisku maszynisty pracuje w Polsce ok. 30 kobiet, a jeszcze 2 lata temu było ich mniej niż

 

20! Biorąc pod uwagę, że w naszym kraju zawód maszynisty wykonuje ok. 5000 osób, to wciąż kobiety stanowią mniej niż 1% tej grupy. Dla porównania, kobiet pilotek w naszym kraju jest ok. 40 i stanowią trochę ponad 3% uprawnionych do sterowania samolotami pasażerskimi. Warto jednak zauważyć, że średni wiek maszynistek to ok. 35 lat, podczas gdy średnia wieku wszystkich maszynistów jest znacznie wyższa i wynosi 49 lat. Oznacza to, że panie powoli wchodzą w ten męski świat, a młodych kobiet chcących zostać maszynistkami jest coraz więcej. W przyszłości ta ogromna dysproporcja między kobietami i mężczyznami prowadzącymi pociągi będzie się więc zmniejszać.

 

Spójrzmy, jak sytuacja kobiet pracujących na kolei wygląda w innych europejskich państwach. Z raportu Komisji Europejskiej z monitorowania rynków kolejowych w krajach Unii Europejskiej, wynika, że W Unii Europejskiej kobiety stanowią średnio ok. 21% pracowników kolei. Oznacza to, że Polska plasuje się w zestawieniu powyżej średniej. Jest to zgodne z zauważaną tendencją, że najwięcej kobiet-kolejarzy pracuje w krajach basenu Morza Bałtyckiego: w Estonii, na Litwie, Łotwie, w Szwecji i w Polsce. W Estonii liczba kobiet i mężczyzn pracujących w zawodach związanych z koleją jest nieomal równa. Najmniejszy odsetek kobiet pracuje natomiast na kolejach irlandzkich i austriackich. Jeśli zaś chodzi o samą liczbę maszynistek w poszczególnych krajach europejskich, to rekordowo dużo kobiet prowadzi pojazdy kolejowe w Norwegii, Szwecji, czy Belgii. W wymienionych krajach panie stanowią ok. 5-6% wszystkich osób zatrudnionych na stanowisku maszynisty.

 

Jak widać, w Polsce liczba kobiet pracujących na kolei jest podobna do średniej europejskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że podróżując pociągami, częściej można spotkać mężczyznę-kolejarza, niż kobietę-kolejarza. Jeśli nasz artykuł czytają panie, które zachęcone wizją ciekawej pracy, chciałyby dołączyć do szeregów drużyny POLREGIO, polecamy ich uwadze naszą zakładkę „KARIERA” na stronie internetowej polregio.pl. Możecie tam zapoznać się z opisem zawodów POLREGIO, a także przejrzeć aktualne oferty pracy.

 

Na naszej stronie dostępne są także informacje dotyczące praktyk i stażów, od których może rozpocząć się Wasza przygoda z POLREGIO, tak jak w przypadku Pani Ani pracującej w naszej spółce już od kilku lat:

"Moja kariera rozpoczęła się od trzymiesięcznego stażu, po którym zaproponowano mi stałe zatrudnienie. Dziś moja praca to wyzwania i masa ciekawych zadań, co skutkuje  każdego dnia bezpieczną podróżą do celu dla tysięcy naszych pasażerów. Świetna atmosfera pracy, zgrany i dynamiczny Zespół to teraz moja codzienność, która rozpoczęła się stażem."

 

Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim paniom życzymy spełnienia marzeń, realizacji planów – tych zawodowych i prywatnych, satysfakcji z obranej drogi życiowej i pełnego docenienia ze strony innych!

 

 

 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›