Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Netia S.A.

Komańcza. Janosik na pewno wolał kawę

Stoję przy studni na rzeszowskim Rynku i próbuję wygooglować, gdzie można dostać najlepszego pod słońcem pstrąga z grilla. Mapa wskazuje drogę do Komańczy. No cóż, idę na dworzec kolejowy.

Komańcza i Medzilaborce są propozycją sezonowych połączeń kolejowych planowo uruchamianych od 22 czerwca br. (weekendowo) i od 22 lipca br. (w tygodniu).

Droga do Komańczy - połączeniami POLREGIO!

 

 

 

Istnieje na świecie jedna, sroga niesprawiedliwość: najlepsze specjały kulinarne powstają w górach. A jeśli ktoś nie lubi chodzić po kamieniach i błocie, to na zmianę nudzi się i je. I czyta małe tablice informacyjne na samym środku wsi. Na terenach współczesnej Komańczy żył przed laty majętny kniaź, szanowany i przystojny. Niestety, nieszczęśliwy w domu. Jak głoszą legendy, wszystko przez ostry konflikt, który poróżnił jego znerwicowaną matkę i ubogą z pochodzenia żonę. Konflikt był na tyle silny, że zakończył się tragedią. Matka otruła w złości córki i żonę kniazia. Wszystko odbyło się podczas obiadu, a zatem spróbujmy.

W dużym mieście, dajmy na to we Wrocławiu, restauracja, w której wiszą obrazy, a nie zdjęcia obrazów, to już lokal z wysokiej półki, gdzie można się oświadczyć albo świętować obronę doktoratu, ale tak po prostu zjeść? To chyba nie wypada. I jest to drogie. Dlatego małe miasteczka zyskują przy bliższym poznaniu. A ja wgryzam się teraz w pieczonego pstrąga, podziwiając akwarele Franciszka ze Strzyżowa. Co prawda mam większe kompetencje, żeby mówić o rybie, a nie o akwarelach, ale sami rozumiecie – sztuka uszlachetnia. W tym momencie sięgnę do leksykonu myśli dobrych na każdą okazję: a gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Przynajmniej na miejscu nie trzeba już niczego googlować, bo wszystkie lokale gastronomiczne widać z dowolnego punktu miejscowości. Ten, z którego opisuję swoje wrażenia, działa tutaj od 1968 roku. Pstrąga łapie Maksymilian, a piecze go Magdalena, ale jak sami mówią, ten smak zależy wyłącznie od samego pstrąga, a właściwie od jakości środowiska naturalnego, w którym żyje, to znaczy żył. Był pyszny. Oczywiście, że chrupiący, ale bez cytryny, bez czosnku, bez jabłek. Po prostu nafaszerowany świeżymi ziołami. Teraz prosty sekret: podano go z piwem regionalnym, bo ono ponoć wzmacnia jego smak. Może smak tak, ale mnie akurat zdecydowanie osłabiło.

Prawie tydzień po mojej spontanicznej wycieczce przyszła mi do głowy pewna myśl i muszę to dopisać. Muszę, bo mam pewien autorski pomysł na nowy herb Komańczy. Powinien się na nim znaleźć kubek gorącej kawy, którą piłem w lokalnej Kuźni Łemkowskiej. To jest to współczesne źródło góralskiej siły i temperamentu. Mówią, że na smak kawy wpływają osoby, które nam towarzyszą podczas degustacji. To się zgadza. Obsługa tego małego centrum kultury jest tak przyjazna, że należą im się szczere gratulacje. I bez trudu zrozumieli moją niechęć do pagórków, wniesień, szczytów i kopców. – Trzymaj w życiu poziom, gościu drogi – mówili.

 

Autor: Bartek

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Świąteczny czas jest wyjątkowy. Masz szansę odwiedzić najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. Bez długich godzin za kierownicą i stania w korkach. Sprawdź rozkład jazdy pociągów POLREGIO i wybierz najlepsze połączenia, dzięki którym trafisz do wszystkich zaczarowanych miejsc w naszym kraju. Przekonaj się sam, czym jest prawdziwa magia świąt, widziana okiem miłośników kolei i podróży krajowych.

Wszyscy uwielbiamy jarmarki bożonarodzeniowe, a POLREGIO nie pozostaje na to obojętne. Podróżując regionalnie, odkryjesz te polskie miasta, które gwarantują turystom najwspanialsze, świąteczno-zimowe atrakcje. Czeka w nich na Ciebie m.in. przepiękne oświetlenie, żywe szopki, przepyszne jedzenie, pamiątki i konkursy dla najmłodszych, czyli dokładnie to, czego potrzeba, by poczuć klimat Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›