Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Październik od zawsze kojarzy się z początkiem roku akademickiego. To miesiąc, w którym wiele miast wypełnia się młodymi ludźmi, którzy postanowili powalczyć o wyższe wykształcenie i rozpoczęli naukę na jednej z 369 polskich szkół wyższych.

Część z nich wybiera studia w najbliższym, często rodzinnym ośrodku akademickim, inni porzucają bliskie sercu strony na rzecz wymarzonej uczelni i kierunku, dającego najlepsze perspektywy zawodowe. Sprawdziliśmy które polskie miasta cieszą się największą popularnością wśród studentów i co oferują młodym ludziom szukającym nie tylko dobrej edukacji, ale także rozrywki i zabawy podczas kilku lat studiów.

1. Warszawa

 

Choć stolica bezapelacyjnie tętni życiem przez cały rok, a nie tylko w okresie od października do czerwca, to nie można jej odmówić tytułu miasta studenckiego. Szczególnie, że jest to największy ośrodek studencki w Polsce.


Studiuje tu aż 235 tys. osób! Wynik ten sprawia, że Warszawa nie tylko plasuje się na pierwszym miejscu pod względem liczby studentów w naszym kraju, ale daje jej drugą lokatę w Europie, przed Rzymem, Madrytem i Barceloną, ustępując jedynie Paryżowi. W stolicy naszego kraju działa ponad 80 publicznych i prywatnych uczelni oferujących łącznie około 300 kierunków. Do najbardziej prestiżowych szkół wyższych zaliczają się tutaj Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Leona Koźmińskiego czy Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.

2. Kraków

Gród Kraka to miasto z niepowtarzalną atmosferą, a zamieszkanie w nim na okres studiów to dla wielu maturzystów największe marzenie. Dużej rzeszy z nich udaje się je spełnić, ponieważ tylko w tym roku, naukę na największym krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęło 35 tysięcy studentów. A UJ to przecież nie jedyna uczelnia pod Wawelem. W Krakowie działa prawie 30 szkół wyższych, w których łącznie uczy się około 200 tysięcy żaków. Studenci kochają to miasto, ponieważ mogą tu łączyć naukę z rozrywką na najwyższym poziomie. Dawna stolica Polski oferuje masę wystaw, koncertów, festiwali, spektakli teatralnych czy występów kabaretowych. Do tego Stare Miasto, Kazimierz, Kleparz pełne są klimatycznych restauracji, kawiarni i pubów, w których, po zajęciach i wykładach, miło można spędzić czas w towarzystwie znajomych, nawet gdy na Brackiej pada deszcz.

3. Poznań

Stolica Wielkopolski to miasto, którego ciężko nie kochać. Kto raz tu przyjedzie, posmakuje poznańskiego stylu bycia, kuchni, gwary, nocnego życia, zostaje na dłużej lub chce wracać jak najczęściej. Poznań co roku urzeka swoim klimatem nowych studentów – aktywnych, przedsiębiorczych i pełnych pasji młodych ludzi, którzy chcą żyć intensywnie. Mogą tu oni wybierać między niemal 30 uczelniami wyższymi oferującymi wyjątkowe kierunki, takie jak ugrofinistyka, mechatronika, intermedia, kognitywistyka czy lutnictwo artystyczne. Jak widać, w Poznaniu jest duża przestrzeń zarówno dla humanistów, umysłów ścisłych, lingwistów, jaki i artystów. Największą szkołą wyższą miasta jest obchodzący w tym roku 100 lat istnienia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, kształci się na nim prawie co trzeci poznański żak. Dużą popularnością wśród studentów cieszą się również tutejszy Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Poznańska.

4. Wrocław

Do głównych szkół wyższych we Wrocławiu zaliczają się natomiast Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego, a także Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki. Stolica Dolnego Śląska, według Polskiego Instytutu Ekonomicznego,  plasuje się na 4. pozycji w rankingu najbardziej akademickich miast w naszym kraju. Wyprzedzają ją opisane wcześniej Warszawa, Kraków i Poznań. Na tysiąc mieszkańców przypada tu 192 studentów. Co widać na ulicach Wrocławia niemal przez cały rok, to miasto pełne młodych ludzi. Studenci w ciągu dnia mierzą się tu z uczelnianymi obowiązkami, a wieczorami korzystają z szerokiej bazy pubów, klubów i innych miejsc z rozrywką do nich skierowaną. Wrocław to też świetna baza wypadowa, studiując tu warto zaplanować wycieczkę do Czech i Niemiec. Można przy tym skorzystać z oferty EURO-NYSA-TICKET honorowanej w pociągach POLREGIO.

 

5. Łódź

 

Łódź to z jednej strony miasto postfabryczne, z drugiej zaś nowoczesna, rozwijająca się metropolia – idealne miejsce dla młodych ludzi do życia, nauki i zabawy. Miasto to cały czas spotyka się z łatką brzydkiego lub, delikatnie mówiąc, dziwnego. Czy takie jest naprawdę? Zapewne przeszło 70 tys. studentów, którzy obecnie studiują w Łodzi, ma inne zdanie. A to za sprawą niepowtarzalnego klimatu tego miasta, które szczególnie przyjazne jest młodym artystom. Swoją siedzibę ma tu jedna z najlepszych szkół artystycznych na świecie, a mowa tu oczywiście o Łódzkiej Szkole Filmowej, którą ukończyli m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański, Janusz Gajos, Krzysztof Zanussi czy Małgorzata Szumowska. Równie popularna jest tutejsza ASP, która mieści się w niezwykłym gmachu przy ul. Wojska Polskiego 121. To miejsce warto zobaczyć nawet jeśli do Łodzi przyjeżdżamy niekoniecznie na studia.

Studenci, niezależnie czy uczą się dziennie czy zaocznie, bardzo często korzystają z transportu kolejowego. Każdego dnia dojeżdżają na uczelnie z ościennych miejscowości, przemierzają setki kilometrów, by w weekendy uczestniczyć w zajęciach na wymarzonych kierunkach, odwiedzają najbliższych w rodzinnych miastach, uczestniczą w wymianach studenckich między uczelniami. Każdego miesiąca spędzają wiele godzin w pociągach, nawiązując tu nowe przyjaźnie, ucząc się do kolokwiów i egzaminów, czytając książki. POLREGIO dba o to, by zapewnić im jak największy komfort za pieniądze, które mieszczą się w często skromnym, studenckim budżecie. Przypominamy, że wszyscy studenci szkół wyższych (dziennych, wieczorowych lub zaocznych), do ukończenia 26 roku życia, mają prawo do korzystania z ulgi 51% przy zakupie biletów jednorazowych i miesięcznych imiennych.


Autor: POLREGIO

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›
Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Kochasz pociągi, podróże po torach i wszystko to, co związane z koleją? Teraz jednak wydaje Ci się, że nie masz jak pielęgnować tej pasji, bo przestrzegasz zasad i w czasie epidemii nie podróżujesz rekreacyjnie i jak każdy z nas wyznajesz zasadę #zostańwdomu?

Czytaj więcej ›