Od Świnoujścia przez Półwysep Helski aż po Krynicę Morską – nadbałtyckie plaże to ulubione miejsce wypoczynku Polaków. Jedne są zaciszne i romantyczne, inne pełne życia z masą atrakcji czekających na urlopowiczów. Którą plażę wybrać wyjeżdżając na wakacje, tak by wrócić znad morza wypoczętym i zadowolonym?
Dobrej pogody i ciepłej wody w Bałtyku zagwarantować nie możemy nigdzie, ale podpowiadamy gdzie znajdziecie najpiękniejszy piasek, zapierające dech w piersiach widoki i super zaplecze turystyczne.
Nasze zestawienie podzieliśmy na dwie kategorie. Pierwsza z nich skierowana jest do tych, którzy lubią być w centrum wydarzeń i oprócz cudownych plaż na wakacjach szukają również rozrywki, dobrego jedzenia i szerokiej bazy.
Plaże w Polsce, dla tych, którzy lubią, gdy coś się dzieje
Nasze zestawienie podzieliśmy na dwie kategorie. Pierwsza z nich skierowana jest do osób, które lubią być w centrum wydarzeń i oprócz cudownych plaż na wakacjach szukają również rozrywki i dobrego jedzenia
Plaża w Świnoujściu
Miejsce, które co roku zwycięża w wielu rankingach polskich plaż. Trudno się temu dziwić - 10 km długości i miejscami nawet 200 m szerokości złocistego piasku to raj dla turystów. Do tego plaża jest czysta, bezpieczna (oznaczona Błękitną Flagą) i wiele się na niej dzieje. Oprócz zażywania kąpieli morskich i słonecznych można tu skorzystać ze zjeżdżalni wodnych, trampolin, boiska do gry w siatkówkę plażową czy wypożyczyć skuter wodny
Plaża w Ustce
W Ustce znajdują się dwie zgoła odmienne od siebie plaże oddzielone kanałem portowym. Plaża Wschodnia jest bardzo popularna wśród turystów, ciągnie się wzdłuż niej promenada z kolorowymi stoiskami, barami i rozrywkami dla dzieci. Zaś kilkaset metrów dalej, po zachodniej stronie miasta, rozpościerają się dzikie, wydmowe krajobrazy, gdzie można uciec od gwaru i pobyć bliżej natury. Dzięki takiemu podziałowi, urlop tu można spędzać na różne sposoby – bez obaw o nudę
Plaża w Kołobrzegu
Kołobrzeska plaża to prawdziwy rajski zakątek w centrum całkiem sporego miasta. Jest czysta, zadbana, a latem wyznaczone są na niej aż 3 strzeżone kąpieliska. Można tu wypoczywać na piasku, spacerować licznymi promenadami, wspiąć się na latarnię morską, poszaleć na surfingu lub nartach wodnych. A po dniu pełnym atrakcji zjeść pyszną rybę w jednej z licznych nadmorskich restauracji
Plaża w Łebie
Łeba znalazła się ostatnio w rankingu prestiżowego "The Guardian" jako jedna z 20 najpiękniejszych plaż nad Morzem Bałtyckim. Nic jest to zaskoczenie, w końcu sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego i ruchomych wydm robi wrażenie! Taka sceneria świetnie wychodzi na zdjęciach i na długo zapada w pamięć. Do tego okoliczna plaża zachwyca piaskiem, którego jest tu naprawdę dużo i ma on wyjątkowy kolor oraz strukturę, jak nigdzie indziej na polskim wybrzeżu
Plaża w Sopocie
Miasto, które wszystkim kojarzy się przede wszystkim z ciągnącym się w głąb morza najdłuższym molo w Europie. Po jego obu stronach rozpościerają się piękne, szerokie plaże z łagodnym zejściem do morza i Błękitną Flagą przyznawaną kąpieliskom pro ekologicznym, spełniającym wysokie kryteria jakości wody. Dodatkowo, Sopot to słynny „monciak” i barwne życie nocne. Żaden amator wakacyjnych rozrywek nie będzie się tu nudził.
Do wszystkich wspomnianych wyżej miejscowości w wakacje dojedziecie bezpośrednio pociągami POLREGIO. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest w wyszukiwarce na stronie https://polregio.pl/pl/.
Plaże nad Bałtykiem dla osób szukających spokoju
Druga kategoria plaż w naszym zestawieniu to coś ekstra dla miłośników odpoczynku w miejscach bardziej ustronnych, do których trudniej dotrzeć, ale za to mniej obleganych przez turystów
Plaża w Wisełce
Na pierwszy ogień idzie Wisełka, położona na wyspie Wolin, niespełna 10 km na wschód od Międzyzdrojów. To plaża oddzielona od najbliższych zabudowań całkiem szerokim pasmem lasu. Wybierając to miejsce na wypoczynek, trzeba się więc liczyć z codziennym 20-minutowy spacerem w jedną stronę, by dotrzeć na niebiańską plażę – wolną od parawanów, szeroką, czystą i z cudownym piaskiem.
Plaża w Pustkowie
Pustkowo, choć wbrew nazwie, w sezonie nie ma się co spodziewać tutaj pustek, jest kurortem zdecydowanie mniej popularnym niż pobliskie Pobierowo czy Trzęsacz. Nie ustępuje jednak tym miejscom urokiem, bowiem tutejsza szeroka plaża leży u stóp niezwykłego wybrzeża klifowego. Ponadto jest to kąpielisko przyjazne rodzinom - wyróżnione Błękitną Flagą i strzeżone przez ratowników
Plaża w Czołpinie
Druga, po Łebie, plaża na Wybrzeżu Słowińskim, tym razem jednak zdecydowanie mniej popularna niż kurort wyróżniony przez "The Guardian", to Czołpin. Miejscowość leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i może się pochwalić pustynnym krajobrazem, a to wszystko za sprawą malowniczych wydm, z których najwyższa ma aż 40 m. Poza sezonem miejsce to wygląda na dzikie i bezludne, latem zaś zjeżdżają tu wczasowicze, jednak nie ma ich wielu.
Plaża w Sasinie
Kolejną dziką plażę znajdujemy na wschód od Łeby, na terenie Rezerwatu Przyrody Mierzei Serbskiej. Położona jest ona nieopodal miejscowości Sasino, w dawnej osadzie Stilo, gdzie mieści się wysoka na 33 metry latarnia morska. To według niektórych najspokojniejsze miejsce na polskim wybrzeżu, o czym świadczy nawet wysprejowany dopisek „konie świata” na jednej z tabliczek z nazwą miasta. Miejsce idealne dla spragnionych ciszy i spokoju.
Plaża w Chłopach
Choć trudno w to uwierzyć, ta miejscowość leży zaledwie 5 km od gwarnego Milena, jednak w Chłopach czas płynie zdecydowanie wolniej. A właściwie zatrzymał się w XIX wieku, ponieważ to z tego okresu pochodzi obecna zabudowa wioski, w całości objęta ochroną. Nie ma tu nowoczesnych hoteli i kompleksów wypoczynkowych, można się więc tutaj napawać spokojną, niespieszną atmosferą dawnej rybackiej wioski i korzystać w pełni z szerokiej, piaszczystej plaży.
Tak jak wspomnieliśmy, plaże z drugiej utworzonej przez nas kategorii należą do tych mniej dostępnych. W związku z tym położone są nieco dalej od stacji kolejowych, jednak w wakacje bez problemów dotrzecie do nich spacerem lub korzystając z usług miejscowych przewoźników autobusowych. Możecie również zabrać w podróż z POLREGIO rower. Dwukołowiec przyda się nie tylko po to, by dojechać z dworca na wymarzoną plażę, ale również będzie świetnym środkiem transportu przy zwiedzaniu nadmorskich atrakcji. Zatem pakujcie plecak i ruszajcie nad polskie morze dopóki pogoda sprzyja wylegiwaniu się na plaży i kąpielom w chłodnym Bałtyku!
Świetna wiadomości dla miłośników polskiego morza. W sezonie wakacyjnym, szczegóły znajdziecie na naszej stronie i w rozkładach jazdy, Polregio zwiększa częstotliwość kursów w województwie pomorskim na liniach: Gdynia Główna -Hel, Bydgoszcz Główna - Gdynia Główna, Słupsk - Ustka Uroczysko, Gdynia Główna - Łeba - Lębork, Elbląg - Malbork - Gdynia Chylonia.
W województwie zachodniopomorskim pojedziemy pociągami relacji: Kołobrzeg - Poznań Główny, Szczecin Główny - Świnoujście, Szczecin Główny - Kołobrzeg, Koszalin - Kołobrzeg, Szczecin - Koszalin - Słupsk, Sławno Darłowo.
Jak kupić bilety?
- Bilety POLREGIO można kupić za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.
Podróż na najpiękniejsze plaże w Polsce - jak kupić bilety?
Zapraszamy do skorzystania z przejazdów na podstawie Biletów turystycznych i biletów mini turystycznych:
Bilety uprawniają do wielokrotnych przejazdów od godziny 18:00 w dniu roboczym poprzedzającym bezpośrednio następujące po sobie dni wolne od pracy do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po tych dniach.
Niewątpliwym plusem jest możliwość korzystania z oferty w tzw. „długie weekendy”, wtedy ważność biletu może zostać rozszerzona również na dzień roboczy sąsiadujący bezpośrednio z weekendem (Polregio powiadamia o wydłużeniu terminu ważności biletów turystycznych i mini biletów turystycznych).
Na bilecie należy wpisać imię i nazwisko oraz posiadać dokument stwierdzający tożsamość.
Autor: POLREGIO