Rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ekosystemów naturalnych. Te chronione tereny od górskich potoków, przez leśne ostępy, formacje skalne i pomniki przyrody, są prawdziwymi skarbami natury. Oto kilka miejsc, które warto poznać ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze.
Czym są parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody
Rezerwat przyrody to obszar chroniony, utworzony w celu zachowania przyrody w jej naturalnym stanie. W takim miejscu chroni się rzadkie gatunki roślin, zwierząt oraz unikalne krajobrazy, a działalność człowieka jest ograniczona, aby nie zakłócać naturalnych procesów. Jest to druga po parkach narodowych najważniejsza forma ochrony ścisłej przyrody. Z kolei park krajobrazowy to większy obszar, który wyróżnia się nie tylko szczególnymi walorami przyrodniczymi, ale także historycznymi i kulturowymi. To forma ochrony o charakterze kultywowania tradycji i zrównoważonego rozwoju turystyki. W Polsce znajduje się około 1 500 rezerwatów przyrody o powierzchni 160 tys. ha oraz 125 parków krajobrazowych obejmujących ponad 2,5 mln ha. Wiele z parków i rezerwatów jest domem dla rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, które dzięki ochronie mają szansę przetrwać. Dzięki zrównoważonej turystyce możemy przyczyniać się do zachowaniu tych obszarów.
Poznaj lokalne parki krajobrazowe
Polska może pochwalić się wieloma unikalnymi parkami krajobrazowymi. Kilka z nich jest doskonałym przykładem, jak różnorodne mogą być te obszary.
Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy w okolicach Krakowa
Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy to jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w okolicach Krakowa, które obejmuje obszar ponad 6 tys. ha. Park położony jest na południowo-zachodnich obrzeżach miasta i stanowi doskonały przykład harmonii między kulturą a naturą. Jednym z najważniejszych jego elementów są Wzgórza Tynieckie, z których najwyższe, Srebrna Góra, wznosi się na 352 m n.p.m. Na szczycie wzgórza znajduje się Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, będące jednym z najstarszych klasztorów w Polsce. Przez Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy prowadzą liczne ścieżki edukacyjne i szlaki turystyczne, przystosowane również do wycieczek rowerowych. Na jego terenie występują rzadkie i chronione gatunki roślin, takie jak wawrzynek wilczełyko czy storczyk kukawka.
Bolimowski Park Krajobrazowy w dolinie Rawki
Ten park to malowniczy obszar położony na pograniczu województw łódzkiego i mazowieckiego. Dominują tam lasy, w tym Puszcza Bolimowska, rozległe konwaliowiska i polany śródleśne otaczające koryto rzeki Rawki. To tam można spotkać bobry, wydry, łosie, daniele, jelenie, a nawet rysie i wilki. Teren parku jest idealny do pieszych i rowerowych wycieczek, a także spływów kajakowych. Z walorów kulturalnych tego miejsca wyróżnia się miejscowość Nieborów, gdzie znajduje się barokowy pałac Radziwiłłów z pięknym ogrodem. Kolejnym interesującym miejscem jest Skansen w Łowiczu, prezentujący tradycje tego regionu.
Niebieskie Źródła w dolinie Pilicy
Niebieskie Źródła położone w dolinie Pilicy w województwie łódzkim nazwę zawdzięcza unikalnemu zjawisku optycznemu, które powoduje, że woda w źródłach przybiera intensywny, niebiesko-zielony kolor. Jest to spowodowane rozpraszaniem światła przez drobinki wapienne unoszące się w wodzie. Park chroni nie tylko te malownicze źródła, ale także cenne przyrodniczo tereny doliny Pilicy oraz kompleks leśny, który jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków zwierząt, w tym ptaków wodnych.
Stawy Milickie w Dolinie Baryczy
Stawy Milickie są położone na granicy województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Park jest unikalny ze względu kompleks ponad 7 tys. ha stawów rybnych. Historia związana z hodowlą ryb w tym miejscu sięga średniowiecza. Obszar, na którym znajdują się stawy jest siedliskiem ptaków chronionych gatunków: bielika, bociana czarnego czy żurawia. Wzdłuż stawów wyznaczono liczne trasy piesze i rowerowe, ułatwiające zwiedzanie tego terenu.
Skałki Piekło pod Niekłaniem
Skałki Piekło pod Niekłaniem w województwie świętokrzyskim to rezerwat znany z niezwykłych formacji skalnych. Powstały one w wyniku erozji piaskowca. Skały rzeźbione siłami natury przez miliony lat zyskały specyficzne kształty przywodzące na myśl grzyby czy zwierzęta. Rezerwat jest owiany legendą, według której skałki miały być dziełem diabła, który chciał zniszczyć pobliską wieś Niekłań. Jest stosunkowo mały – idealnym celem na krótką, popołudniową wędrówkę.
Zwiedzaj rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe z POLREGIO
Korzystając z interaktywnej mapy połączeń, możesz w prosty sposób zaplanować podróż po najpiękniejszych parkach krajobrazowych i rezerwatach przyrody w Polsce. Jeśli myślisz o weekendowej wycieczce, idealnie sprawdzi się także bilet turystyczny, dostępny w atrakcyjnych cenach na wielokrotne przejazdy. Poznaj naturę na nowo – zarezerwuj bilet z POLREGIO!