Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Podróż szlakiem polskich winnic

Podróż szlakiem polskich winnic

 

Winnice zwykle przywołują skojarzenia z Francją, Hiszpanią czy Włochami, jednak nad Wisłą również ich nie brakuje. Szczególnie południe kraju obfituje w miejsca, w których można skosztować lokalnie produkowanych win.

Oto krótki przewodnik, dzięki któremu z łatwością zaplanujesz zwiedzanie i z pomocą pociągów POLREGIO odkryjesz nowe, piękne miejsca w Polsce.

Polskie winiarstwo ma wielowiekową tradycję, która w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans. Obecnie na terenie naszego kraju działa kilkaset winnic, które zwykle są otwarte na turystów. Podróż pociągami szlakiem polskich winnic to idealna propozycja dla wszystkich, którzy szukają wskazówek, gdzie wyjechać na weekend we dwoje. Odwiedzając je można nie tylko skosztować lokalnych wyrobów, ale także - poznać tajniki powstawania napoju, od zbiorów, poprzez fermentację, aż po butelkowanie. Oto winnice, w pobliże których dojedziesz pociągami POLREGIO.



Sandomierz


Urokliwe miasteczko jest znane głównie z malowniczej starówki oraz zabytków, ale podczas pobytu warto również skosztować lokalnych win. Lessowe gleby i sprzyjający mikroklimat pozwalają na uprawę winorośli. Jakie miejsca warto tu odwiedzić?

Winnica św. Jakuba
To początek Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego. Początki tego miejsca sięgają średniowiecza, winnicę założyli dominikanie. Niestety, w wyniku kasaty klasztoru po Powstaniu Styczniowym, winnica również nie przetrwała. Reaktywowano ją dopiero w 2012 roku. Obecnie to mała manufaktura, nawiązująca do wielowiekowej tradycji i rozwijająca skrzydła, również w obszarze enoturystyki. Winnica jest otwarta dla zwiedzających przez cały okres wakacyjny, od poniedziałku do soboty.

Winnica Sandomierska
Miejsce, które oferuje nie tylko szkolenia i degustacje, ale również noclegi. Miłośnicy wina mogą się tu zatrzymać na dłużej, by skosztować różnych rodzajów win oraz sandomierskich serów. Podczas pobytu w Winnicy Sandomierskiej można poszerzyć swoją wiedzę na temat serwowania win, ale również dowiedzieć się, jak założyć własną winnicę oraz jak ją odpowiednio prowadzić.

Winnica Nadwiślańska
Położona tuż nad rzeką winnica to kolejne miejsce na Sandomierskim Szlaku Winiarskim, które warto uwzględnić na liście planowanych wycieczek. Degustacja i zwiedzanie odbywa się tu zarówno w dni powszednie, jak i weekendy czy święta. Ze względu na duże zainteresowanie miejscem, właściciele proszą o uprzednią rezerwację terminu wizyty.

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Tak zwana “Polska Toskania” to obszar w województwie Lubuskim, który powinien odwiedzić każdy wielbiciel wina. Już w XII wieku zajmowano się tu uprawą winorośli, jednak ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, owoce miewały specyficzny, cierpki smak. Dziś, winiarstwo przeżywa tu prawdziwy renesans. Podróżując POLREGIO, warto zatrzymać się w Zielonej Górze, szczególnie podczas Jarmarku Winobraniowego, będącego częścią Dni Zielonej Góry. To jedna z największych plenerowych imprez w Polsce, zrzeszająca handlowców, artystów i rzemieślników. W tym roku “Winobranie” odbędzie się w dniach 4-12 września. Podczas święta ulicami miasta przechodzi kolorowy pochód z Bachusem - bogiem wina na czele.


Małopolska Toskania


Nie tylko województwo lubuskie przywodzi na myśl Toskanię. Także Małopolska jest terenem, na którym działa wiele winnic, które czekają na turystów, pozwalając poznać tajniki odradzającej się tradycji uprawy winorośli na tym terenie. Wśród nich nie brakuje również miejsc, w pobliże których można dojechać pociągami POLREGIO. Oto one:

Okolice Tarnowa

Winnica Zadora - położona w Szczepanowicach nad Dunajcem, wśród bukowych lasów i zabytkowych dworków. Winnicę tworzy około 9000 krzewów, z których powstają czerwone, białe i różowe wina. W 2015 roku winnica dołączyła do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska.


Okolice Nowego Sącza


Winnica Zawadka - została założona na terenie rodzinnego gospodarstwa sadowniczego, które właściciel przejął po rodzicach. Powstają tu wina białe, czerwone oraz różowe, w większości odmianowe. Winnica oferuje zwiedzanie wraz z degustacją dla grup do 30 osób.

Winnica Gródek - położona na północ od Nowego Sącza winnica, będąca częścią Szlaku od 2018 roku. Przyciąga turystów nie tylko winem, ale również możliwością podziwiania widoku na Tatry i Dolinę Dunajca. Zajmuje powierzchnię 7 hektarów, na których rośnie aż 16 odmian winorośli. Powstają z nich wina białe, czerwone oraz różowe.


Sprawdź ofertę POLREGIO na polregio.pl i w naszej aplikacji POLREGIO. Zaplanuj weekendową podróż!