Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Smaki Polski – 5 miejsc z najlepszą kuchnią regionalną

Smaki Polski – 5 miejsc z najlepszą kuchnią regionalną

Kaszubskie zupy rybne, sery owcze z Podhala, poznańskie rogale świętomarcińskie… Inspiracją do podróżowania może poznawanie lokalnej kuchni, a przez to także specyfiki społeczności, która kultywuje regionalną tradycję, przekazując wiedzę kulinarną z pokolenia na pokolenie.  W Polsce nie brakuje miejsc słynących z lokalnych specjałów, a oryginalnymi elementami kuchni regionalnej są nie tylko składniki potraw, także sposób przygotowania i podania. Oto regiony, które od wieków kształtują polską tożsamość kulinarną.

 

Kaszuby – nadmorska kuchnia regionalna

Jednym z najbardziej znanych dań regionalnych Kaszub są zupy rybne, powstałe z różnych gatunków ryb, np. sandacza lub okonia. Innym popularnym daniem są przygotowywanym na bazie ziemniaków golce duże gotowane kluski, porównywane do kartaczy. Tradycyjne golce nie mają jednak nadzienia. Mogą być podawane z dodatkiem cebulki lub ze skwarkami. Na deser polecają się natomiast kaszubskie ruchanki, placuszki z ciasta chlebowego, podawane na słodko z cukrem.

 

Region Kaszub jest doskonale skomunikowany z resztą Polski, dzięki połączeniom pociągowym POLREGIO i Taryfie Pomorskiej. Pociągami dotrzemy do najważniejszych miast nadmorskich, całego Trójmiasta, pobliskiej Łeby, Władysławowa, a także na Półwysep Helski. Od 1 września 2024 r. obowiązują nowe, atrakcyjne połączenia, a także możliwość zakupienia biletów sieciowych  dobowych, trzydobowych oraz miesięcznych aktywnych w całym województwie pomorskim. 

 

Wielkopolska – tradycyjne dania regionalne ziemi poznańskiej

Wielkopolska to region, który zasłynął z prostych, ale niezwykle smacznych dań. Podstawą kuchni regionalnej tej części Polski są ziemniaki, mięso i produkty mleczne. Przykładem typowo wielkopolskiego przysmaku potrawach są pyry z gzikiem – ziemniaki podawane z twarogiem, śmietaną i cebulą. 

Nie można mówić o kuchni regionalnej Wielkopolski, nie wspominając o rogalach świętomarcińskich, słodkich wypiekach nadziewanych białym makiem, które są nierozerwalnie związane z obchodami dnia św. Marcina w Poznaniu. Aby dana cukiernia mogła używać nazwy ,,rogal świętomarciński”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.

Podróżując po Wielkopolsce, warto skorzystać z biletów czasowych w ramach  Poznańskiego Węzła Kolejowego. W jego skład wchodzą najbliższe stacje znajdujące się wokół Poznania, z których dostaniesz się do miasta za jedyne 5,60 zł.



Lubelszczyzna – kuchnia regionalna wschodniej Polski

Kuchnia regionalna Lubelszczyzny jest pełna smaków, które nawiązują do tradycji kresowych. To miejsce, gdzie można spróbować takich specjałów jak cebularze. Są to placki drożdżowe z cebulą i makiem, które stały się symbolem lubelskiej kuchni. Innym charakterystycznym daniem są pierogi lubelskie, nadziewane kaszą gryczaną, białym serem i ziemniakami, które są podawane z okrasą z boczku.

Na terenie Lubelszczyzny z łatwością możesz przemieszczać się, dzięki licznym połączeniom kolejowym oraz atrakcyjnej ofercie biletów zryczałtowanych. Wszystko w ramach akcji Połączenie w dobrej cenie.

 

Podlasie – smaki regionalne północno-wschodniej Polski

Dania regionalne Podlasia to przede wszystkim wpływy litewskie, białoruskie i tatarskie, które razem tworzą unikalną mieszankę smaków i aromatów. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest babka ziemniaczana – zapiekane ziemniaki z dodatkiem cebuli i boczku, podawane zwykle z kwaśną śmietaną. Całość wypiekana jest często w klasycznych foremkach na ciasto słodkie, co nadaje potrawie charakterystyczny kształt. To sycące i pełne smaku danie jest prawdziwym rarytasem na Podlasiu.

Kolejnym wyjątkowym przysmakiem jest sękacz – tradycyjne ciasto o strukturze przypominającej kolce. Specyficzny wygląd uzyskuje się wylewając kolejne warstwy masy podczas wypiekania ciasta na rożnie. 

Dzięki połączeniom POLREGIO, a przede wszystkim Taryfie Podlaskiej, łatwo można dotrzeć do Białegostoku i innych miast w regionie. Bilety w ramach oferty zakupisz w atrakcyjnych cenach, zależnych od odległości i kierunku podróży. 

 

Podhale – góralskie dania regionalne

Położone u stóp Tatr Podhale to region o silnej tradycji kulinarnej, która odzwierciedla surowy klimat i górski charakter tego obszaru. Kuchnia typowa dla Podhala jest prosta. Potrawy są sycące, przygotowane z  na lokalnych produktów, ziemniaków, kapusty czy serów. Jednym z najbardziej znanych specjałów regionu jest oscypek, wędzony ser z owczego mleka. Nieodłącznymi elementami góralskiej kuchni są inne popularne sery, bryndza czy bundz. Do tradycyjnych dań podhalańskich należą także moskole, placki ziemniaczane pieczone na blasze, zwykle podawane z serem owczym lub skwarkami. Kwaśnica, czyli kapuśniak na wędzonce, to kolejny klasyk, który doskonale rozgrzewa po długim dniu spędzonym na górskich wędrówkach.

Dla miłośników gór, Zakopanego i oscypków POLREGIO przygotowało Taryfę górską, w ramach której można kupić bilety w korzystnych cenach na przejazdy na Podhalu i w okolicach.