Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

#smakuj Pomorskie

Podróżowanie dla mnie jest czymś więcej niż tylko zwiedzaniem. Niezależnie od tego, czy poruszam się po własnym podwórku, czyli po Polsce czy wyruszam na odległe szerokości geograficzne. Poznawanie nowych miejsc to również smakowanie lokalnej kuchni, poznawanie lokalnej społeczności i odwiedzanie miejsc jeszcze nie opisanych w przewodnikach.

Nie zawsze mam czas na dalekie podróże, dlatego w imię zasady "cudze chwalicie – swego nie znacie" wybrałam się w podróż pociągiem, by zwiedzić Kaszuby.

Miałam do przemyślenia parę projektów, więc ruszyłam pociągiem z Malborka. Moim celem było Władysławowo. Ale zamiast jechać tam bezpośrednio, zrobiłam kilka przystanków, by lepiej przyjrzeć się kaszubskiej ziemi, która absolutnie oczarowała mnie swoimi pejzażami. 

Dzięki dobrze skomunikowanym połączeniom linii POLREGIO podróż minęła bardzo sprawnie. W Malborku zobaczyłam Bramę Gancarską, którą poleciła mi moja siostra. Słońce, zapach lata i zamek w Malborku spowodowały u mnie nieznośną lekkość bytu i chęć na dalsze zwiedzanie.Następny przystanek to Tczew. Tu odwiedziłam Muzeum Wisły i zostałam poczęstowana przez lokalnego sprzedawcę powidłami śliwkowymi na wielkiej pajdzie chleba. Smak powideł przypomniał mi widok babci, która przez kilka godzin – a nawet przez kilka dni smażyła śliwki, by uzyskać tak szlachetny smak.

Ponieważ jestem bardzo sentymentalna i uwielbiam wycieczki, moim kolejnym punktem na mapie, do którego oczywiście dojechałam pociągiem POLREGIO była Gdynia. Prosto z dworca kolejowego wyruszyłam do portu, by zobaczyć Dar Pomorza – statek, okręt, wielka łódka – tak nazywałam go w dzieciństwie, gdy tato opowiadał mi o swoich morskich podróżach. Do dzisiaj nie wiem, czy rzeczywiście był prawdziwym Piratem. Skwer Kościuszki, kręcone lody i oczywiście smażona rybka z kiszoną kapustą to stała rozrywka, którą pamiętam z Trójmiasta. Chciałabym zabrać tutaj również moje dzieci – tym bardziej, że jazda pociągiem to dla nich we współczesnym świecie największa frajda.

Na koniec dojechałam też do Władysławowa – z plecakiem na plecach, głową pełną przemyśleń i pustym brzuchem. Zanim dotarłam do Portu Morskiego, odwiedziłam lokalną knajpkę, gdzie polecono mi śledzia z cebulą, w śmietanie i z kartoflami. Prawdziwy lokalny rarytas. Chwila przerwy z widokiem na niespokojne morze i nadeszła pora, by powrócić do domu.

I tak wyglądają moje podróże – zarówno te małe, jak i te duże. Nieodzownie związane są z pałaszowaniem lokalnych specjałów, odwiedzinami zarówno tych starych miejsc, które pamiętam z dzieciństwa, jak i zupełnie nowych, które być może jeszcze kiedyś odwiedzę. Na Kaszuby z pewnością wrócę z całą rodziną.


Daria Ładocha
Autorka bloga „Mamałyga”


Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›