Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Smakuj Przemyśl - czyli jak pierogi, to tylko u babci!

Kiedy byłam mała, wiele wakacji (a nawet dłuższych weekendów) spędzałyśmy z siostrą u babci na Podkarpaciu. Cała wyprawa zaczynała się, kiedy rodzice wsadzali nas do pociągu i machali nam tak długo, aż pociąg całkiem nie zniknął z ich oczu.

Czułam się wtedy taka dorosła i z taką dumą pokazywałam nasz bilet konduktorowi! Na stacji zawsze czekała już na nas babcia i miałyśmy swoje zwyczaje - w drodze do domu przystawałyśmy na lody z polewą czekoladową i szłyśmy na spacer wzdłuż Sanu. W końcu u babci Dzień Dziecka był codziennie. Potem coraz rzadziej i rzadziej przyjeżdżałyśmy do Przemyśla, a babcia częściej odwiedzała nas, niż my ją.

W zeszłym roku miałam okazję wybrać się ponownie do Przemyśla z okazji ślubu przyjaciół. Specjalnie pojechałam tam dzień wcześniej i miałam wrażenie, że odkryłam to miasto na nowo! Po pierwsze zachwycił mnie odnowiony przemyski dworzec - tak dobrze znany z dawnych lat! Przepiękne kamienice i architektura, która zapiera dech w piersiach i pokazuje jak cudna jest wschodnia Polska. Na obiad odwiedziliśmy Przemyski Bar Mleczny Słoik. Są pyszne opcje wegetariańskie, ale najciekawsze według mnie jest to, że dania podaje się tam w miseczkach z otrębów owsianych! Nie dość, że ekologicznie i w zgodzie z naturą, to jeszcze po obiedzie można schrupać smaczny talerzyk. Wszystko wyjedliśmy do ostatniego okruszka. Potem nie mogliśmy przepuścić restauracji Cuda Wianki na Rynku i ich pysznych tradycyjnych proziaków. Wieczorem z kolei relaksowaliśmy się nad Sanem, który kiedyś był oazą spokoju (i w sumie w dalszych częściach nadal tak jest!), ale dziś jednym z modniejszych miejsc jest tu SANówa, czyli nic innego jak plenerowy bar w pięknych okolicznościach przyrody. Smak piwa miodowego sprowadzanego z Bieszczad przy muzyce na żywo z rozstawionej obok małej sceny to jedne z tych momentów, jakie zapamięta się na długo.

Ale wiecie co było mimo wszystkich atrakcji najlepsze w mojej wizycie w Przemyślu? Sentymentalne odwiedziny u babci i TE pierogi. Chociaż bym próbowała odtworzyć ten smak - wiem, że nigdy się to nie uda. Jedynie babcine dłonie, które mimo wieku sprawnie i szybko wyrabiają ciasto, znają sekret.


Autor: Paulina Maślanka


 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Kochasz pociągi, podróże po torach i wszystko to, co związane z koleją? Teraz jednak wydaje Ci się, że nie masz jak pielęgnować tej pasji, bo przestrzegasz zasad i w czasie epidemii nie podróżujesz rekreacyjnie i jak każdy z nas wyznajesz zasadę #zostańwdomu?

Czytaj więcej ›
Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Październik od zawsze kojarzy się z początkiem roku akademickiego. To miesiąc, w którym wiele miast wypełnia się młodymi ludźmi, którzy postanowili powalczyć o wyższe wykształcenie i rozpoczęli naukę na jednej z 369 polskich szkół wyższych.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›