Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Świąteczne kulinarne podróże po Polsce – poznaj wyjątkowe smaki regionów

Świąteczne kulinarne podróże po Polsce – poznaj wyjątkowe smaki regionów

Zazwyczaj w naszych wpisach staramy się Was zapraszać na wycieczki kolejowe. Dziś jednak zdecydowaliśmy się na trochę inną  wyprawę – zabieramy Was w podróż kulinarną! Korzystając z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, postanowiliśmy sprawdzić jakie tradycyjne potrawy goszczą na stołach Polaków podczas świątecznych wieczerzy. Ciekawe, czy opisane przez nas regionalne propozycje będą pokrywać się z tym, co sami przygotowujecie do jedzenia na wigilię i kolejne dni świąt. Zapraszamy Was w podróż  widelcem po mapie z POLREGIO!

Pomorze i Kaszuby

To region Polski, który słynie z darów morza, dlatego też na wigilijnym stole nie brakuje tu ryb. Szczególnie popularna są śledzie pod każdą postacią – Kaszubi jedzą m.in. zupę śledziową, śledzie na słono z ziemniakami w mundurkach, śledzie po kaszubsku, a także śledzie duszone w śmietanie z jabłkami. Z innych ryb, na Pomorzu podaje się w święta również flądrę w galarecie, wędzonego węgorza i tradycyjnego karpia. Na deser zaś można zjeść danie, którego nie spotkacie w innym regionie Polski – mowa o brzadzie. To zupa z suszonych owoców - śliwek,

 

gruszek, jabłek, moreli, brzoskwiń - do której dodaje się starte ziemniaki i śmietanę!

 

Podlasie

Na Podlasiu, położonym na styku różnych kultur, wiele inspiracji kulinarnych czerpie się ze Wschodu. Najbardziej znanym przykładem potrawy wigilijnej zaczerpniętej z kuchni kresowej jest kutia. To danie przygotowywane z pszenicy, maku i różnego rodzaju bakalii. Ze słodkości popularny tutaj jest również sękacz – ciasto zaskakujące swoją pionową formą, bardzo maślane, kruche, o aksamitnym smaku. Z wytrawnych potraw zaś warto wspomnieć barszcz grzybowy i wareniki, czyli pierogi nadziewane grzybami i kapustą. Na Podlasiu, jak wszędzie w Polsce, na wigilię serwuje się także ryby. Ciekawą propozycją jest faszerowany szczupak podawany w całości, który na pewno swoją formą zachwyci wszystkich gości.

 

Wielkopolska

Zaczynając wieczerzę wigilijną od zupy, w Wielkopolsce możemy spotkać się z dwoma propozycjami. Jedną z nich jest barszcz czerwony z uszkami, przyrządzany na bazie wywaru grzybowego, drugą zaś zupa owocowa z suszonych jabłek i śliwek serwowana z pszennymi kluskami. W następnej kolejności, na wielkopolskim stole pojawiają się pyry! Tak, podaje się je również w czasie świąt, najczęściej razem ze śledziami w śmietanie. Z innych ryb nie może zabraknąć tu tradycyjnego karpia – serwowanego w szarym sosie lub sosie piernikowym. Jako dodatek, Wielkopolanie jedzą postną kapustę z grzybami. Na deser zaś nie może zabraknąć makiełek! To potrawa z maku i bakalii, przyrządzana z dodatkiem lekkiego pieczywa, klusek lub makaronu.

 

Mazowsze

Szukając tradycyjnych kulinarnych przepisów z Mazowsza, na pewno natkniecie się na rwaki, czyli bożonarodzeniowe kluski ziemniaczane, coś w rodzaju kopytek podawanych z kapustą i grzybami. To chyba najbardziej charakterystyczne danie tego regionu, którego nie spotyka się w innych częściach Polski. Oprócz rwaków, na Mazowszu na wigilię serwuje się również różnego rodzaju kasze, często z dodatkiem oleju lnianego. Do tego nie może zabraknąć ryb – najczęściej na stole gości karp, śledź oraz sandacz. Z zup zaś na wigilię podaje się barszcz czerwony z uszkami lub barszcz biały na zakwasie z kapusty z grzybami. Na koniec wieczerzy pojawia się deser, podobnie jak w innych regionach, jego głównym składnikiem jest mak - tym razem w towarzystwie bakalii i klusek.

 

Śląsk

Bożonarodzeniowym rarytasem na Śląsku są niewątpliwie trzy zupy, które goszczą na wigilijnych stołach. Są to: moczka - przygotowywana z ciasta piernikowa, migdałów, suszonych owoców na wywarze piwnym; zupa migdałowa – z mlekiem i ryżem oraz siemieniotka – zupa z siemienia konopnego z uprażoną kaszą jęczmienną. Ślązacy podczas świąt chętnie sięgają również po swoje ulubione kluski śląskie z ziemniaków albo jęczmienia. Na stołach w tym regionie podawana jest również ciapkapusta, czyli kiszona kapusta gotowana z ziemniakami i czosnkiem oraz ryby – najczęściej karp i śledź. Nie brakuje też słodkich potraw – klusek z makiem oraz rozgotowanych suszonych owoców  w kisielu zwanych suszyniną.

 

Małopolska

W Małopolsce tradycyjnie na początek wieczerzy spożywa się zupę. Najczęściej jest to barszcz czerwony lub zupa grzybowa z łazankami. Na stole wigilijnym w tym regionie  jest też wiele innych potraw spotykanych w pozostałych częściach Polski – różnego rodzaju ryby, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem. Można tu jednak spotkać także charakterystyczne tylko dla Małopolski dania. Na pewno są to moskole, czyli podpłomyki z ciasta ziemniaczanego, które podaje się z grzybami. Z ciekawych rzeczy warto wspomnieć także chałkę – słodką bułkę w kształcie warkocza, którą podaje się do karpia! Z bardziej tradycyjnych deserów, przygotowywanych w okresie świątecznym, w Małopolsce można skosztować przekładańca krakowskiego, czyli drożdżowe ciasto dzielone na cztery części, smarowane konfiturami i masą orzechową.

 

Lubelszczyzna

To kolejny wielokulturowy tygiel. Mieszają się tu wpływy kultury polskiej, ormiańskiej, żydowskiej, ukraińskiej i niemieckiej. Widać to również w tradycyjnej kuchni tego regionu. Czy wiecie, że to właśnie z Lubelszczyzny wywodzi się zwyczaj serwowania karpia na wigilijnym stole? Szczególnie popularny jest tutaj karp w galarecie, często podawany w formie klopsików zalanych stężałym wywarem. Kto bywał na święta na Lubelszczyźnie na pewno spotkał się też z kulebiakiem – dużym pieczonym pierogiem faszerowanym kapustą i grzybami. Ze słodkości zaś podaje się tutaj obowiązkowo struclę z makiem, czyli drożdżową roladę makową polaną dużą ilością lukru.

 

Zgłodnieliście? Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was i zmobilizowaliśmy do działania w kuchni przed świętami. Pamiętajcie jednak, że bożonarodzeniowe przygotowania mają być przyjemnym czasem spędzonym razem z rodziną. Nie wszystko musi być idealne! Niech przypalona kapusta lub niedopieczony sernik staną się bohaterami świątecznych anegdot, a nie powodem do zmartwień. Najważniejsze, by być w tych dniach wśród najbliższych. Dlatego życzymy Wam, by każdy dotarł w wigilię do domu na czas. A jeśli zdecydujecie się skorzystać z połączeń kolejowych POLREGIO w te święta, koniecznie przeczytajcie nasz poprzedni wpis – blog POLREGIO. Dzięki niemu zaplanujecie bezpieczną i komfortową podróż.