Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Te miejsca polubisz od pierwszego dotyku! Nasz TOP 8

Te miejsca polubisz od pierwszego dotyku! Nasz TOP 8

Dotyk to bardzo niedoceniany zmysł. Szczególnie podczas urlopu, gdy wszyscy chcą patrzeć, smakować, ewentualnie słuchać. Prezentujemy subiektywny ranking atrakcji, które warto poznawać właśnie poprzez dotyk.

Dotyk przydaje się w trakcie odkrywania kopalni, sztolni i zamków. Szorstkość ścian, wilgotność komnat i chropowatość tuneli silnie pobudzają wyobraźnię i pozwalają lepiej zrozumieć losy historycznych miejsc. I teraz najważniejsze. Dzięki dotykowi potrafimy ocenić stopień twardości, fakturę, rozmiary i temperaturę dotykanej rzeczy. Poza tym jesteśmy świadomi, w jakim położeniu znajdują się poszczególne części naszego ciała bez konieczności patrzenia na nie. A to oznacza, że w niektórych prezentowanych miejscach panuje mrok, więc oprócz zmysłów, do zwiedzania potrzebujemy jeszcze sporo odwagi. Zapraszamy na wycieczkę z POLREGIO w 10 nietypowych atrakcji naszego kraju.


Tarnowskie Góry, Zabytkowa Kopalnia Srebra

Szlak dla turystów Zabytkowej Kopalni srebra liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Aby ożywić muzealną atmosferę, podziemia zostały wypełnione efektami dźwiękowymi. I tak z oddali można usłyszeć odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych. To właśnie w Tarnowskich Górach rozpoczyna się niezwykła podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Krynica Zdrój, Diabelski Kamień

W paśmie Jaworzyny Krynickiej, nad Łomnicą znajduje się najciekawsze w całym Beskidzie Sądeckim skupisko jaskiń i wychodni skalnych. Szukać ich należy na północnym grzbiecie położonego przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim Wierchu nad Kamieniem oraz na niedalekim Czarcim Wierchu. Jeszcze 100 lat temu teren ten był w większości odsłonięte, ponieważ znajdowały się tu tereny wypasowe Łemków z pobliskich miejscowości. Obecnie skał i jaskiń trzeba szukać w gęstym lesie. Najbardziej efektowną skałą jest znajdujący się na północnym zboczu Czarciego Wierchu Diabelski Kamień – ma ponad 20 metrów! Do Krynicy warto przyjechać pociągiem POLREGIO z Krakowa. Po drodze można sobie zrobić przystanek w malowniczym Nowym Sączu.

 

Chełm, Chełmskie Podziemia Kredowe

Wycieczka pociągiem POLREGIO do Chełma to obowiązkowa propozycja dla miłośników podziemnych korytarzy. I to w każdym wieku! Zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie to wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór, który powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej. Tunele służyły też jako schronienie podczas napadów i wojen, dlatego podczas zwiedzania można usłyszeć anegdoty z dosłanie każdej epoki historycznej, zaczynając od XIII wieku, kiedy to zaczęto wydobywać kredę. Do zwiedzania przygotowana została trasa turystyczna o długości 2 kilometrów. Zwiedzanie kopalni w kasku na głowie i lampą w ręku trwa około 50 minut, a temperatura w podziemiach wynosi tylko 9 stopni Celsjusza.




Jelenia Góra, Zamek Chojnik

Z zamkiem Chojnik związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, córce zamożnego właściciela zamku. O jej rękę starało się wielu zacnych rycerzy przybywających na zamek, jednakże księżniczka postawiła śmiałkom jeden warunek. Zostanie żoną tego, kto w pełnej zbroi objedzie na swoim wierzchowcu wokół murów zamkowych. Dziś też warto spróbować tej niełatwej sztuki – zamek znajduje się na szycie górskim o wysokości 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Brzmi strasznie? Wcale nie. Urocze miejsce jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego.


Chojnice, Zamek w Człuchowie

Zamek w Człuchowie to drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonu Krzyżackiego. Ale zamek ten potrafi też być pierwszy! Bo to pierwsza atrakcja w regionie, gdy pociągiem POLREGIO dojedziemy akurat do Chojnic. Zamek był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode. Muzeum udostępnia do zwiedzania choćby wieżę zamkową oraz odsłaniany podczas kilku sezonów archeologicznych dziedziniec zamkowy wraz z piwnicami wschodniego i południowego skrzydła zamkowego. Tak, z piwnicami! Tak jak obiecywaliśmy na początku, to atrakcje dla podróżników, którzy nie boją się ciemności.


Sandomierz, Podziemna Trasa Turystyczna

Spacerując po kameralnym Sandomierzu warto zejść pod ziemię. Tam znajduje się trasa o długości 470 metrów i biegnie pod budynkami przy ul. Opatowskiej 1 i 2, Rynku od 5 do 10 oraz ulicami: Oleśnickich, Opatowską, Bartolona oraz Rynkiem. W części sal znajdują się ekspozycje związane z historią Sandomierza, życiem codziennym jego mieszkańców oraz tutejszym rzemiosłem. Podczas zwiedzania przywoływane są liczne legendy związane z miastem, w tym najsłynniejsza o Halinie Krępiance i ocaleniu grodu przed Tatarami w XIII wieku. Sandomierska trasa została udostępniona zwiedzającym w 1977 roku, składa się z 34 połączonych ze sobą pomieszczeń położonych na głębokości od 4 do 12 metrów pod ziemią.

 

Zawiercie, Zamek Ogrodzieniec

Teren między Krakowem a Częstochową, zwany Jurą Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce oraz prawdziwa kolebka rodzimej kultury. Każda pora roku jest dobra, aby wsiąść do pociągu regionalnego POLREGIO i dojechać do Zawiercia, które jest znakomitą bazą wypadową. Na początek warto zwiedzić Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, czyli najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Dwukrotnie zdobyty i spalony przez Szwedów w trakcie potopu w XVII w., nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Dziś obiekt pełni funkcję tzw. trwałej ruiny. Warto zapoznać się z kalendarzem imprez w tym obiekcie, bo pokazy walk rycerskich na długo pozostają w pamięci odwiedzających.