Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

UWAGA! Z powodu awarii tymczasowo mogą występować problemy z aktualizacją rozkładu jazdy pociągów POLREGIO. Trwają intensywne prace naprawcze. Przepraszamy za niedogodności.
Informacja > Zamknij X

Te miejsca polubisz od pierwszego dotyku! Nasz TOP 8

Dotyk to bardzo niedoceniany zmysł. Szczególnie podczas urlopu, gdy wszyscy chcą patrzeć, smakować, ewentualnie słuchać. Prezentujemy subiektywny ranking atrakcji, które warto poznawać właśnie poprzez dotyk.

Dotyk przydaje się w trakcie odkrywania kopalni, sztolni i zamków. Szorstkość ścian, wilgotność komnat i chropowatość tuneli silnie pobudzają wyobraźnię i pozwalają lepiej zrozumieć losy historycznych miejsc. I teraz najważniejsze. Dzięki dotykowi potrafimy ocenić stopień twardości, fakturę, rozmiary i temperaturę dotykanej rzeczy. Poza tym jesteśmy świadomi, w jakim położeniu znajdują się poszczególne części naszego ciała bez konieczności patrzenia na nie. A to oznacza, że w niektórych prezentowanych miejscach panuje mrok, więc oprócz zmysłów, do zwiedzania potrzebujemy jeszcze sporo odwagi. Zapraszamy na wycieczkę z POLREGIO w 10 nietypowych atrakcji naszego kraju.


Tarnowskie Góry, Zabytkowa Kopalnia Srebra

Szlak dla turystów Zabytkowej Kopalni srebra liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Aby ożywić muzealną atmosferę, podziemia zostały wypełnione efektami dźwiękowymi. I tak z oddali można usłyszeć odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych. To właśnie w Tarnowskich Górach rozpoczyna się niezwykła podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Krynica Zdrój, Diabelski Kamień

W paśmie Jaworzyny Krynickiej, nad Łomnicą znajduje się najciekawsze w całym Beskidzie Sądeckim skupisko jaskiń i wychodni skalnych. Szukać ich należy na północnym grzbiecie położonego przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim Wierchu nad Kamieniem oraz na niedalekim Czarcim Wierchu. Jeszcze 100 lat temu teren ten był w większości odsłonięte, ponieważ znajdowały się tu tereny wypasowe Łemków z pobliskich miejscowości. Obecnie skał i jaskiń trzeba szukać w gęstym lesie. Najbardziej efektowną skałą jest znajdujący się na północnym zboczu Czarciego Wierchu Diabelski Kamień – ma ponad 20 metrów! Do Krynicy warto przyjechać pociągiem POLREGIO z Krakowa. Po drodze można sobie zrobić przystanek w malowniczym Nowym Sączu.

 

Chełm, Chełmskie Podziemia Kredowe

Wycieczka pociągiem POLREGIO do Chełma to obowiązkowa propozycja dla miłośników podziemnych korytarzy. I to w każdym wieku! Zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie to wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór, który powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej. Tunele służyły też jako schronienie podczas napadów i wojen, dlatego podczas zwiedzania można usłyszeć anegdoty z dosłanie każdej epoki historycznej, zaczynając od XIII wieku, kiedy to zaczęto wydobywać kredę. Do zwiedzania przygotowana została trasa turystyczna o długości 2 kilometrów. Zwiedzanie kopalni w kasku na głowie i lampą w ręku trwa około 50 minut, a temperatura w podziemiach wynosi tylko 9 stopni Celsjusza.




Jelenia Góra, Zamek Chojnik

Z zamkiem Chojnik związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, córce zamożnego właściciela zamku. O jej rękę starało się wielu zacnych rycerzy przybywających na zamek, jednakże księżniczka postawiła śmiałkom jeden warunek. Zostanie żoną tego, kto w pełnej zbroi objedzie na swoim wierzchowcu wokół murów zamkowych. Dziś też warto spróbować tej niełatwej sztuki – zamek znajduje się na szycie górskim o wysokości 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Brzmi strasznie? Wcale nie. Urocze miejsce jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego.


Chojnice, Zamek w Człuchowie

Zamek w Człuchowie to drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonu Krzyżackiego. Ale zamek ten potrafi też być pierwszy! Bo to pierwsza atrakcja w regionie, gdy pociągiem POLREGIO dojedziemy akurat do Chojnic. Zamek był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode. Muzeum udostępnia do zwiedzania choćby wieżę zamkową oraz odsłaniany podczas kilku sezonów archeologicznych dziedziniec zamkowy wraz z piwnicami wschodniego i południowego skrzydła zamkowego. Tak, z piwnicami! Tak jak obiecywaliśmy na początku, to atrakcje dla podróżników, którzy nie boją się ciemności.


Sandomierz, Podziemna Trasa Turystyczna

Spacerując po kameralnym Sandomierzu warto zejść pod ziemię. Tam znajduje się trasa o długości 470 metrów i biegnie pod budynkami przy ul. Opatowskiej 1 i 2, Rynku od 5 do 10 oraz ulicami: Oleśnickich, Opatowską, Bartolona oraz Rynkiem. W części sal znajdują się ekspozycje związane z historią Sandomierza, życiem codziennym jego mieszkańców oraz tutejszym rzemiosłem. Podczas zwiedzania przywoływane są liczne legendy związane z miastem, w tym najsłynniejsza o Halinie Krępiance i ocaleniu grodu przed Tatarami w XIII wieku. Sandomierska trasa została udostępniona zwiedzającym w 1977 roku, składa się z 34 połączonych ze sobą pomieszczeń położonych na głębokości od 4 do 12 metrów pod ziemią.

 

Zawiercie, Zamek Ogrodzieniec

Teren między Krakowem a Częstochową, zwany Jurą Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce oraz prawdziwa kolebka rodzimej kultury. Każda pora roku jest dobra, aby wsiąść do pociągu regionalnego POLREGIO i dojechać do Zawiercia, które jest znakomitą bazą wypadową. Na początek warto zwiedzić Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, czyli najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Dwukrotnie zdobyty i spalony przez Szwedów w trakcie potopu w XVII w., nigdy nie odzyskał dawnej świetności. Dziś obiekt pełni funkcję tzw. trwałej ruiny. Warto zapoznać się z kalendarzem imprez w tym obiekcie, bo pokazy walk rycerskich na długo pozostają w pamięci odwiedzających.

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›