Niezależnie od tego, gdzie jedziesz na ferie zimowe, szczególną uwagę zwróć na bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Przed wyjazdem zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń zarówno w trakcie podróży, jak i podczas aktywnego wypoczynku. Zadbaj więc o bezpieczeństwo na feriach i ciesz się wolnymi dniami! Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej! Sprawdź!
Bezpieczeństwo na drodze – wybierz niezawodny środek transportu
Zimowy wypoczynek zaczyna się od podróży. Szczególnie w górach (ale nie tylko!) pogoda potrafi być zmienna i kapryśna – raz może sypać śnieg, by za chwilę wyszło słońce i wszystko zaczęło topnieć. Tak samo jest z wiatrem, ten bywa naprawdę nieprzewidywalny. A dodatkowo oblodzone drogi i śnieżne zamiecie nawet doświadczonemu kierowcy mogą dać się we znaki.
Co ciekawe, nawet jeśli w Twoim mieście panują aktualnie dość przyjemne warunki atmosferyczne, to nie oznacza, że przez całą podróż tak właśnie pozostanie. Wszystko może się zmieniać niczym w kalejdoskopie. Dlatego też zostaw auto przed domem i przesiądź się do pociągu POLREGIO. Kolej to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu, a przy tym... najwygodniejszy!
Jadąc pociągiem, nie martwisz się ani o warunki na trasie, ani o korki (te niestety sprawiają, że spalanie rośnie nawet dwukrotnie, a wraz z nim także koszty podróży, bo trzeba dodatkowo zatankować auto). W razie problemów nie musisz też się przejmować wymianą opon czy zakładaniem łańcuchów na koła. Nie ma również ryzyka natknięcia się na fotoradar.
Po prostu wsiadasz do pociągu, patrzysz na zmieniający się krajobraz za oknem, grasz w gry i bawisz się z dziećmi, czytasz książkę, słuchasz muzyki albo drzemiesz. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wziąć ze sobą tablet czy laptop i obejrzeć serial lub… popracować. Możesz w każdej chwili wstać, rozprostować nogi i przespacerować się, skorzystać z toalety bez przerywania jazdy i postojów. Podróż pociągiem daje naprawdę spore możliwości i od Ciebie zależy, jak wykorzystasz ten czas. Ani się obejrzysz – już będziesz na miejscu!
Wspomnieliśmy też, że kolej jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu, co potwierdza między innymi Europejska Agencja Środowiska. To jeszcze nie wszystko, bo kolej uznano również za najbardziej przyjazny środowisku rodzaj transportu w Europie. Wybieraj mądrze i weź pod uwagę nie tylko swoją wygodę, ale i inne czynniki.
Bezpieczne zabawy na śniegu – podstawowe zasady
Zimowy wypoczynek nieodłącznie kojarzy się z harcami na śniegu. Tutaj jednak ani rusz bez znajomości zasad bezpieczeństwa w czasie ferii – i pamiętaj, że obowiązują one dorosłych oraz dzieci w każdym ośnieżonym miejscu, nie tylko w górach, ale i w mieście, w parku czy w lesie.
Planując zabawę na sankach, wybieraj miejsca oddalone od zbiorników wodnych, od ruchliwych ulic, skrzyżowań i przystanków komunikacyjnych. To ważne, bo zimą droga hamowania pojazdów znacznie się wydłuża. Nie ryzykuj potrąceniem! Jeśli planujesz zjeżdżać z górki, skontroluj wcześniej stan sanek – czy szczebelki się nie połamały albo czy śrubki się nie odkręciły. W przeciwnym razie możesz wyrządzić krzywdę sobie lub innym.
Obejrzyj też dokładnie tę górkę i usuń z niej ewentualne kamienie czy gałęzie – wszelkie nierówności grożą wywrotką! Zachowaj kierunek obowiązującego ruchu, pilnuj odległości pomiędzy sankami i nie dołączaj ich do samochodu. Uważaj przy tym, by nie przechodzić w poprzek toru, bo ktoś może w Ciebie wjechać.
Natomiast jeśli przed Tobą rzucanie śnieżkami, to w żadnym razie nie celuj w twarz drugiej osoby, w zwierzęta, w okna domów, witryny sklepów czy w samochody. Niewskazane jest też łączenie miękkiego śniegu z kawałkami lodu ani tym bardziej z kamieniami bądź innymi twardymi przedmiotami. Zachowaj dużą ostrożność, gdy chcesz taką śnieżką zrzucić sople z drzewa lub z dachu. Absolutnie nie rób tego rękoma, bo spadający sopel może być prawdziwym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Najlepiej w ogóle nie zbliżaj się do nich i niczym nie rzucaj w nie.
Bezpieczeństwo na feriach dotyczy również przygotowań. Ubieraj się odpowiednio do pogody, tak by nadmiernie nie wychłodzić organizmu. Doskonale sprawdza się na przykład bielizna termiczna i strój na cebulkę, gdzie w razie potrzeby zdejmujesz lub dokładasz jedną warstwę. Kluczowa jest też ochrona stóp, dłoni i głowy. Zadbaj więc o solidne, nieprzemakalne buty zimowe, o ciepłą czapkę i rękawiczki, a także o termos z gorącą herbatą na rozgrzanie i posiłek przed wyjściem na zewnątrz. Ponadto pilnuj też swoich wartościowych rzeczy albo zostaw je w domu.
Bezpieczeństwo na lodzie, czyli zasady, które ratują życie
Choć ślizganie się lub jeżdżenie na łyżwach to doskonała forma rozrywki podczas ferii zimowych, pamiętaj, by robić to w miejscach do tego przystosowanych. Wchodzenie na zamarznięte rzeki, jeziora czy stawy może skończyć się tragicznie. By utrzymać ciężar dorosłego człowieka, pokrywa lodowa musi mieć co najmniej 7 cm grubości. Tego, po jak grubym lodzie stąpasz, nie sposób samodzielnie ocenić. Dlatego zamiast niepewnych, zamarzniętych akwenów, wybieraj lodowiska lub specjalne ślizgawki, na których zabawa z pewnością będzie bezpieczna.
Wśród zasad bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych jest także ta, by nie wchodzić ani nie wbiegać na lód, który się pod kimś załamał, szczególnie jeśli ma to miejsce w pobliżu ujścia rzeki, kanału, ścieków, ujęcia wody czy w pobliżu śluzy i mostu. Niebezpieczne jest przebywanie na lodzie, gdy widzisz na nim pęknięcia oraz rysy.
Jak zatem postępować, gdy zauważysz, że pod kimś załamał się lód? Oceń swoje bezpieczeństwo – ta zasada obowiązuje zawsze i wszędzie, bo gdy nie zadbasz o siebie, to też nikomu nie pomożesz. Wezwij pomoc, a następnie spróbuj podać tej osobie szalik, gałąź, linę czy inny przedmiot, ale bez zbytniego zbliżania się do niej. Jeśli uda Ci się wyciągnąć poszkodowanego, przykryj go czymkolwiek – kocem albo kurtką.
Natomiast jeśli to pod Tobą załamie się lód, zachowaj spokój i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Staraj się cały czas być nad powierzchnią wody, tak by nie wpłynąć pod pokrywę lodową. Gdy uda Ci się podciągnąć na rękach i wydostać z wody, kieruj się do brzegu w pozycji leżącej, z rozstawionymi rękami, zmniejszając tym samym nacisk na lód.
Bezpieczeństwo na stokach narciarskich
Czas przejść do zasad bezpieczeństwa obowiązujących w górach, a dokładniej na stoku. Dobra wiadomość jest taka, że fani nart lub snowboardu mogą oczywiście bezpłatnie przewieźć sprzęt sportowy w pociągu POLREGIO. To spore ułatwienie, bo nie każdy z nas dysponuje samochodem, który bez problemu pomieści i wszystkich pasażerów, i niezbędny sprzęt.
Narciarze oraz snowboardziści – bez względu na poziom zaawansowania – powinni pamiętać o tym, by zjeżdżać tylko po wyznaczonych do tego trasach oraz w pełnym stroju i w kasku. Trasy te są utwardzone, odpowiednio oświetlone i monitorowane, a więc bezpieczne. Zjazdy krętymi, leśnymi ścieżkami, często pokrytymi grubą warstwą białego puchu, stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia. Zjazdy na sankach także powinny odbywać się w przystosowanych do tego miejscach. Jeśli zaś potrzebujesz chwilę odpocząć, nie siadaj na środku nartostrady, lecz gdzieś na uboczu.
Podczas ferii na stoku odpowiadasz nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale i innych – przykładowo, jeśli oślepia Cię śnieg i odbijające się od niego promienie słońca (a nie masz okularów przeciwsłonecznych), to możesz nie zauważyć osoby jadącej przed Tobą, nie zareagujesz tak szybko, jak wymagałaby tego sytuacja. Na stoku nigdy nie jesteś sam!
Miej telefon zawsze pod ręką
Gdy wybierasz się na spacer w góry lub planujesz szusowanie na nartach, pamiętaj o telefonie komórkowym z naładowaną baterią. W przypadku awaryjnej sytuacji szybciej wezwiesz pomoc, aplikacje z nawigacją pomogą zaś dotrzeć do celu, gdy zgubisz drogę. Jeśli masz taką możliwość, zapakuj do plecaka także powerbank, dzięki któremu w razie potrzeby doładujesz baterię. To niewielkie i lekkie urządzenie ma możliwość doładowania każdego telefonu, niezależnie od rodzaju.
Smartfon przydaje się też do organizowania wypoczynku – łatwiej znajdziesz adresy atrakcji, skorzystasz z rekomendacji innych turystów, a także wygodnie i bez kolejek kupisz bilety wstępu do wielu atrakcji czy na pociąg powrotny.
Numer alarmowy 112
112 to numer, który ratuje życie. Dorośli najczęściej o nim pamiętają, ale dzieci już niekoniecznie. Dlatego, zanim udasz się na zimowy wypoczynek, pamiętaj, by porozmawiać ze starszymi pociechami i uświadomić im, żeby podczas jakiegokolwiek zagrożenia nie bały się zadzwonić pod 112. Tam pracują wykwalifikowani ratownicy, którzy na pewno udzielą pomocy i podpowiedzą, co należy robić – niezależnie od sytuacji, jaka ma miejsce.
Bezpieczeństwo w ferie dotyczy także pierwszej pomocy przedmedycznej. Wyjaśnij więc dziecku najbardziej podstawowe zasady jej udzielania. Nie zapominaj także o regułach bezpiecznego zachowania na terenie dworca i peronów, a także podczas poruszania się jako pieszy na ulicach.
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe? Zaplanuj je.
Na koniec jeszcze kilka słów o koncepcji zimowego urlopu. Dobrze zaplanowana podróż jest bezpieczniejsza, przyjemniejsza i po prostu lepsza. Zadbaj o swój komfort podczas wypoczynku – zawczasu kup bilety na pociąg, zarezerwuj wszystkie niezbędne noclegi i wstępy do atrakcji, które chcesz odwiedzić. Często im wcześniej to zrobisz, tym będzie taniej. Sprawdź też promocje oraz rabaty dostępne w aplikacjach (również w aplikacji POLREGIO), bo tam także nie brakuje zniżek i ofert specjalnych.
Zapoznaj się jeszcze z mapą regionu, w który się wybierasz – a nuż znajdziesz turystyczne perełki, o których mało kto wie, i przywieziesz do domu piękne, niezapomniane wspomnienia. Dobrze zawczasu przygotować choćby ramowy plan zwiedzania. Prześledź informacje znajdujące się na profilach podróżniczych i na grupach w mediach społecznościowych. Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy, wskazówek i porad.
Szczególnie dobrze przygotuj się oczywiście na wyjście w góry! Wybierając się w wyższe partie gór, poinformuj o tym odpowiednie służby i najbliższych, co może ułatwić poszukiwania w przypadku nieprzewidzianych trudności. I najważniejsze: koniecznie dobrze przemyśl długość trasy. Zimą szybciej robi się ciemno, przez co czas na spacery i wędrówki jest znacznie krótszy! Weź również pod uwagę swoją kondycję i swoje zdrowie.
Użyj też wspomnianego wcześniej telefonu do sprawdzenia prognozy pogody. To pozwoli dostosować ubiór i ekwipunek do spodziewanych warunków. Co więcej, zdecydowanie lepiej wędrować w grupie aniżeli samodzielnie. Jeśli zaś pojawi się zagrożenie lawinowe lub inne niebezpieczeństwo, zrezygnuj z wyprawy.
Podsumowując, omówione przez nas zasady pozwolą Ci spędzić bezpieczne ferie i dobrze się bawić w tym wolnym czasie. Pamiętaj o nich, gdy zdecydujesz się zabawę na śniegu, na lodzie, na stoku, ale i w mieście. Życzymy udanych – oraz oczywiście bezpiecznych – ferii zimowych!