Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

5 zasad bezpieczeństwa na ferie. O nich warto pamiętać podczas zimowego wypoczynku!

Niezależnie od tego, gdzie jedziemy na ferie zimowe, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń zarówno w trakcie podróży, jak i podczas aktywnego wypoczynku.

Wybierz bezpieczny środek transportu

Zimowy wypoczynek zaczyna się od podróży. Szczególnie w górach (ale nie tylko!) pogoda potrafi być zmienna i kapryśna. Oblodzone drogi i śnieżne zamiecie nawet doświadczonemu kierowcy mogą dać się we znaki. Dlatego zostaw auto pod domem i przesiądź się do pociągu POLREGIO. Kolej to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu, a przy tym... najwygodniejszy!

Jadąc w pociągu nie martwisz się o korki, warunki na trasie, o wymianę opon, łańcuchy na koła czy fotoradary. Wsiadasz do pociągu, patrzysz na zmieniający się krajobraz za oknem, grasz w gry i bawisz się z dziećmi, czytasz książkę, albo drzemiesz. Ani się obejrzysz – już jesteś na miejscu!

Numer alarmowy 112

112 to numer, który ratuje życie. Dorośli najczęściej o nim pamiętają, ale dzieci niekoniecznie. Dlatego zanim udasz się na zimowy wypoczynek pamiętaj, by porozmawiać ze starszymi pociechami i uświadomić im, żeby podczas jakiegokolwiek zagrożenia nie bały się zadzwonić pod 112. Tam pracują wykwalifikowani ratownicy, którzy na pewno udzielą pomocy i podpowiedzą, co należy robić - niezależnie od sytuacji, jaka ma miejsce. Bardzo dobrym pomysłem jest także rozmowa z dzieckiem na temat pierwszej pomocy przedmedycznej, która wyjaśni najbardziej podstawowe zasady jej udzielania. Nie zapominaj także o zasadach bezpiecznego zachowania na terenie dworca i peronów, a także podczas poruszania się jako pieszy na ulicach.

Nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne

Choć ślizganie się lub jeżdżenie na łyżwach to doskonała forma rozrywki podczas ferii zimowych, należy pamiętać, by robić to w miejscach do tego przystosowanych. Wchodzenie na zamarznięte rzeki, jeziora czy stawy może skończyć się tragicznie. By utrzymać ciężar dorosłego człowieka pokrywa lodowa musi mieć co najmniej 7 cm grubości. Tego, po jak grubym lodzie stąpasz, nie sposób samodzielnie ocenić. Dlatego zamiast niepewnych, zamarzniętych akwenów wybierajmy lodowiska lub specjalne ślizgawki, na których zabawa na pewno będzie bezpieczna.

Z nartami lub snowboardem tylko na wyznaczonych trasach

Fani nart lub snowboardu mogą oczywiście bezpłatnie przewieźć sprzęt sportowy w pociągu POLREGIO. A szczególnie powinni pamiętać o tym, by zjeżdżać tylko na wyznaczonych do tego trasach. Są one utwardzone, odpowiednio oświetlone i monitorowane – przez co bezpieczne. Zjazdy krętymi, leśnymi ścieżkami, często pokrytymi grubą warstwą białego puchu, stanowią zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Zjazdy na sankach także powinny odbywać się w przystosowanych do tego miejscach.

Miej telefon zawsze pod ręką

Gdy wybieramy się na spacer w góry lub planujemy szusowanie na nartach warto pamiętać o telefonie komórkowym z naładowaną baterią. W przypadku awaryjnej sytuacji szybciej wezwiemy pomoc, zaś aplikacje z nawigacją pomogą nam dotrzeć do celu, gdy zgubimy drogę. Jeśli mamy taką możliwość, zapakujmy do plecaka także powerbank, dzięki któremu doładujemy baterię. To niewielkie i lekkie urządzenie ma możliwość doładowania każdego telefonu, niezależnie od rodzaju. Smartfon ułatwi też organizowanie wypoczynku – łatwiej znajdziesz adresy atrakcji, skorzystasz z rekomendacji innych turystów, a także wygodnie i bez kolejek kupisz bilety wstępu do wielu atrakcji, czy na pociąg powrotny.

Planuj!

Dobrze zaplanowana podróż jest bezpieczniejsza, przyjemniejsza i po prostu lepsza. Zadbaj o swój komfort podczas wypoczynku – zawczasu kup bilety na pociąg, zarezerwuj wszystkie niezbędne noclegi i wstępy do atrakcji, które chcesz odwiedzić. Zapoznaj się z mapą regionu, w który się wybierasz – a nuż znajdziesz turystyczne perełki, o których mało kto wie.

Szczególnie dobrze przygotuj się na wyjście w góry! Wybierając się w wyższe partie gór poinformuj o tym odpowiednie służby i najbliższych, co może ułatwić poszukiwania w przypadku nieprzewidzianych trudności. I najważniejsze: koniecznie dobrze przemyśl długość trasy. Zimą szybciej robi się ciemno, przez co czas na spacery i wędrówki jest znacznie krótszy!


Autor: POLREGIO

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Październik od zawsze kojarzy się z początkiem roku akademickiego. To miesiąc, w którym wiele miast wypełnia się młodymi ludźmi, którzy postanowili powalczyć o wyższe wykształcenie i rozpoczęli naukę na jednej z 369 polskich szkół wyższych.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Bezpieczeństwo na torach – zadbajmy o szczęśliwy powrót dzieci do szkoły

Bezpieczeństwo na torach – zadbajmy o szczęśliwy powrót dzieci do szkoły

Bezpieczeństwo na torach – zadbajmy o szczęśliwy powrót dzieci do szkoły

Czytaj więcej ›
Schroniska górskie w Tatrach – zwiedź je wszystkie!

Schroniska górskie w Tatrach – zwiedź je wszystkie!

Kto z Was jako dziecko, podczas pierwszej wizyty w Tatrach, dzielnie maszerował po górskich szlakach zbierając w schroniskach pieczątki na mapie? Komu udało się zdobyć wszystkie? Nie martwcie się, jeśli to doświadczenie macie jeszcze przed sobą. W końcu odwiedzenie wszystkich tatrzańs­­kich schronisk to nie lada wyczyn i może wymagać więcej czasu niż kilka dni ograniczonych terminem urlopu.

Czytaj więcej ›