Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Żagań. W cieniu dużego garnizonu

Województwo lubuskie borem i lasem stoi. Widać to szczególnie z okien pociągu, bo lokalne linie kolejowe biegną przez środek urokliwych obszarów. Koniecznie zabierzcie aparat!

 

Wiele lat podróżowania wyrobiło we mnie bardzo przydatny nawyk. Odkrywanie regionu zaczynam już w momencie zaparkowania samochodu przed dworcem kolejowym. Przesiadka na pociąg to najrozsądniejsza decyzja, gdy planujemy wycieczkę z nieznane. W czerwcu były to dla mnie okolice Żagania, gdzie wybrałem się po raz pierwszy w życiu. Region kojarzony jest z legendarnym Przystankiem Woodstock, który przez lata odbywał się w sąsiednich Żarach. Ja dojechałem tam pociągiem z Zielonej Góry, stolicy polskiego winiarstwa. Sam Żagań był i jest kojarzony z dużym garnizonem wojskowym, ale trzeba przyznać, że nawet pacyfistycznie nastawione osoby znajdą tam coś dla siebie. Szczególnie gdy chcą nacieszyć oko.

Pierwsze kroki warto skierować do barokowego pałacu książąt żagańskich nad brzegiem rzeki Bóbr. Teraz znajduje się tam Żagański Pałac Kultury otoczony rozległym parkiem krajobrazowym.

Pozwólcie jednak, że wrócę do wątku militarnego. Właśnie w Żaganiu znajdziecie pomnik niedźwiedzia, który brał udział w bitwie pod Monte Cassino. I nie jest to żadna bajka ani legenda. Kapral Wojtek to niedźwiadek brunatny, który w 1942 roku został adoptowany przez polskich żołnierzy, maszerujących z Iranu do Palestyny z generałem Andersem. Kupili go za konserwę wołową, tabliczkę czekolady oraz nóż oficerski. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale właśnie wycieczka do Żagania to dobra okazja, aby zgłębić historię członka 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim. Wojtek chętnie zrobi sobie z każdym zdjęcie, stąd moja sugestia, że na tej wycieczce przyda się Wam aparat.

Skoro o zdjęciach mowa: w poszukiwaniu ładnych widoków wejdźcie na Wieżę Bismarcka z głazów narzutowych i granitu. To historyczna wieża widokowa z 1906 roku. Albo wiecie co? Najlepiej sami poszukajcie ulubionego miejsca w Żaganiu. W tym mieście jest jeszcze wiele do zobaczenia, odkrycia i opisania. Kapralu, odmeldowuję się.

 

Autor: Marek

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›