Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Zakopane jakiego nie znacie – alternatywny przewodnik po stolicy polskich Tatr

Zakopane to jedno z ulubionych miast Polaków. Odnajdują się tu pasjonaci sportów zimowych i miłośnicy przyrody. Zakopane przez wiele lat było też ważnym ośrodkiem artystycznym. To tutaj, w Willi Literatów „Astoria”, Wisława Szymborska otrzymała informację o przyznaniu jej nagrody Nobla.

Częstymi bywalcami w Zakopanem byli również Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Teraz, gdy ponownie otwierają się przed nami możliwości podróżowania, po kilku miesiącach spędzonych w swoich własnych domach, wiele osób chętnie powróci do ukochanych miejsc, w tym także do Zakopanego.

 

#POLREGIOPrzywracamyDobreRelacje

Jak zorganizować wyjazd w tak popularne wśród turystów miejsce, by nie narażać zdrowia? Pamiętajcie, by nakładać maseczki i zachowywać odstęp dwóch metrów od innych ludzi. Aby było to prostsze, najlepiej jest poszukać mniej oblężonych atrakcji. Zakopane to nie tylko Morskie Oko, Dolina Kościeliska czy Gubałówka. Można odwiedzić to miasto i zobaczyć je od mniej typowej strony.

 

Początkiem górskich przygód mogą być Kuźnice, jedna z dzielnic Zakopanego położona w dolnej partii Doliny Bystrej. Kuźnice słyną przede wszystkim z kolejki na Kasprowy Wierch, ale to nie jedyna ich atrakcja. Tutaj krzyżuje się wiele szlaków turystycznych, jest to więc idealne miejsce by wyruszyć na górską wyprawę w Tatry Zachodnie i Wysokie. Z Kuźnic można dotrzeć na Giewont albo na Nosal. Pamiętajcie, by przed jakąkolwiek dłuższą wyprawą zaopatrzyć się w jedzenie i odpowiednią ilość wody, gdyż wiele punktów gastronomicznych nadal jest nieczynnych. Wiosna to dobry czas na obserwacje ptaków. Wypatrujcie m.in. dzięciołów,  jarząbków, orzechówek, pliszek górskich czy świergotka górskiego, który przylatuje do Polski w okolicy kwietnia i zostaje do jesieni. Aby obserwować ptaki najlepiej wybrać się na spacer w porze wschodu lub zachodu słońca. Dobrze jest również wybrać miejsca mniej popularne, gdzie obecność większej ilości ludzi nie zagłuszy ptasich śpiewów. Pomocna może się okazać lornetka i atlas ptaków. Dostępne jest też wiele aplikacji, które pomogą w identyfikacji ptaków dzięki zdjęciom czy nagraniom ich charakterystycznego śpiewu.

 

Blisko Kuźnic zaczyna się inna ciekawa część Zakopanego - Jaszczurówka. Nazwę zawdzięcza występującym tu salamandrom plamistym, które są nazywane „jaszczurami” przez miejscowych i którym przypisywano niegdyś magiczne zdolności. Skarbem Jaszczurówki jest wybudowana na początku dwudziestego wieku drewniana Kaplica Najświętszego Serca Jezusa. Budynek ten jest jednym z ostatnich projektów Stanisława Witkiewicza, twórcy unikalnego stylu zakopiańskiego. Wewnątrz kaplicy znajduje się ołtarz w kształcie chałupy góralskiej i piękne witraże.

 

Wielbiciele architektury mogą podążyć tropem stylu zakopiańskiego i odwiedzić również inne zachowane do dziś obiekty zaprojektowane przez Witkiewicza. Wiele z nich zostało zaadaptowanych jako ośrodki kulturalne. Jako pierwsza powstała Willa „Koliba” w 1892 roku. Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Z kolei Galeria Sztuki XX Wieku zadomowiła się w zadbanej Willi „Oksza”.  W malowniczej Willi „Pod Jedlami” mieszkała i tworzyła poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, a w „Konstantynówce” – pisarz Joseph Conrad. Oczywiście, nie tylko projekty Stanisława Witkiewicza są godne uwagi. Spacerując po mieście miejcie oczy szeroko otwarte, bo wszędzie możecie natrafić na architektoniczne perełki.

 

Kontynuując zwiedzanie tropami rodziny Witkiewiczów koniecznie skierujcie swoje kroki na Cmentarz Zasłużonych na Peksowym Brzyzku. Tutaj, znaleźć można mogiły Stanisława Witkiewicza i jego żony Marii, oraz symboliczny grób ich syna Witkacego, a także mogiły wielu innych zasłużonych Polaków m.in. Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Karola Szymanowskiego. Na cmentarzu, pośród majestatycznych starych drzew, zobaczycie niepowtarzalne nagrobki, każdy niczym dzieło sztuki. Można tu dostrzec charakterystyczne motywy stylu podhalańskiego, elementy rzeźbienia i malowidła na szkle. Na cmentarzu znajduje się także niewielki drewniany kościół.

 

Zakopane słynie z jeszcze jednej rzeczy: korków na trasie dojazdowej. Jeśli nie chcecie aby wasz pierwszy od dawna wyjazd wypoczynkowy rozpoczął się frustracją za kółkiem, wejdźcie na stronę polregio.pl i sprawdźcie aktualny rozkład pociągów POLREGIO. Bilet na pociąg do Zakopanego możecie szybko kupić przez internet albo za pomocą naszej aplikacji. Na krótką podróż świetnie sprawdzi się bilet turystyczny (również dostępny online). Taki bilet kosztuje 39 złotych i uprawnia do nielimitowanych przejazdów pociągami POLREGIO od piątku od godziny 18:00 do godziny 6:00 w poniedziałek. W drodze w Tatry i z powrotem warto też skorzystać z Taryfy Górskiej oraz Taryfy Podhalańskiej, dzięki którym możecie oszczędzać na biletach podróżując po regionie Zakopanego.

 

Polska himalaistka Wanda Rutkiewicz powiedziała kiedyś: „Gdyby najkrócej określić to, co właściwie wciąż ciągnie mnie w góry, to jest to – przyjemność. (…) Jest to urlop od spraw codziennych i oddalenie się od nich, choć nie oznacza to ucieczki, a tylko potrzebny względem nich dystans.” Życzymy, aby i wam udało się odkryć w Zakopanem tę przyjemność i dystans od wszystkich przygnębiających spraw ostatnich kilku miesięcy. Udanej podróży!

Autor: POLREGIO


Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›