Język:

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Progress Plus s.c.

Zimowa podróż pociągiem – najbardziej urokliwe trasy kolejowe na świecie

Jaka jest najlepsza pora roku na podróżowanie? Jeśli zadalibyśmy to pytanie naszym czytelnikom, pewnie większość z Was odpowiedziałaby, że wiosna i lato. Podejrzewamy, że zima znalazłaby się na ostatnim miejscu w tym rankingu. Dziś jednak chcemy Was przekonać, że zimowe podróże pociągiem mogą być bardzo urokliwe. A to za sprawą niezwykłych widoków, które rozciągają się z okien ikonicznych pociągów przemierzających spektakularne trasy. Przeczytajcie jakie są najbardziej znane zimowe linie kolejowe na świecie.

1. Glacier Express w Szwajcarii 

Ekspres Lodowcowy, bo tak go możemy nazwać po przetłumaczeniu na język polski, rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zermatt położonej u stóp góry Matternhorn, a kończy 275 kilometrów dalej w St. Moritz. Podróż tym pociągiem jest jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji w Szwajcarii. Trwa ona 7 godzin, a podróżni w tym czasie, dzięki panoramicznym oknom w wagonach, mogą delektować się zapierającymi dech w piersiach widokami Alp Szwajcarskich. Szczególnie zimą obrazki te są wyjątkowe, a jeśli dodamy do tego, że pociąg na swojej trasie przejeżdża przez aż 291 mostów i 91 tuneli, to jesteśmy przekonani,

 

że wszyscy czytający to miłośnicy kolei, wpisują już podróż Glacier Express na swoją Bucket List.

 

2. Flåm Railway w Norwegii

Kolejna trasa – Flåmsbana w zachodniej Norwegii, ma tylko 20 km długości. Stanowi odnogę innej popularnej linii kolejowej, łączącej Bergen z Oslo, Bergensbanen. Flåm Railway rozpoczyna bieg na wysokości 900 m w miejscowości Myrdal, a prowadzi aż do fiordu Aurlandsfjord Flamu. Podczas 50-minutowej jazdy pociągiem, pasażerowie mogą podziwiać z okien wodospady, dzikie rzeki, malownicze szczyty górskie i głębokie wąwozy, a także najdłuższy fiord świata – Sognefjord. Zimą, zarówno góry jak i doliny, przykryte są warstwą białego puchu. Widoki z okien pociągu są więc naprawdę wyjątkowe. A jeśli będziecie mieli trochę szczęście, to być może po zmierzchu uda Wam się zobaczyć zorzę polarną!

 

3. Pociąg Jacobite w Szkocji

Zapewne sama nazwa pociągu nic Wam nie mówi. Jednak gdybyście zobaczyli najbardziej znany obrazek z trasy The Jacobite, większość z Was rozpoznałaby na nim Hogwarts Express z filmów o Harrym Potterze. Tak, ten pociąg naprawdę istnieje i aby do niego wsiąść nie trzeba szukać peronu 9 i ¾ w Londynie. Pociąg Jacobite rozpoczyna swoją trasę w mieście Fort William i kończy w portowym miasteczku Mallaig. To tylko 66 km, ale podczas podróży The Jacobite można podziwiać naprawdę imponującą szkocką naturę – majestatyczne góry i lśniące jeziora. Punktem kulminacyjnym na trasie przejazdu jest dolina Glen Finnan słynąca z wiaduktu Glenfinnan, którym The Jacobite przemierza. Jeśli zobaczycie ten pejzaż zimą, na pewno zostanie on w Waszej pamięci na długo.

 

4. Kolej Transsyberyjska

Kolej Transsyberyjska jest bezsprzecznie jedną z najpopularniejszych na świecie tras kolejowych. Wiedzie ona z Moskwy przez całą Rosję aż do Władywostoku. Trasa ta liczy ponad 9000 km i prowadzi przez 9 stref czasowych. Co ciekawe, jej przemierzenie, pomimo że pociąg jedzie ze średnią prędkością ok. 60 km/h, zajmuje 7 dni. Podróż Koleją Transsyberyjską zimą gwarantuje niezwykłe przeżycia. Pokryte śniegiem syberyjskie krajobrazy robią na podróżnych wielkie wrażenie, a jeśli dodamy do tego fakt, że za oknem bywa nawet minus 60 stopni Celsjusza, to można uznać, że widoki te dostępne są jedynie pasterzom śnieżnej Północy. Niech informacja ta Was jednak nie wystraszy. Pomimo przeraźliwego chłodu na zewnątrz, w wagonach kolejowych jest ciepło. Trzeba jedynie przygotować sobie odpowiednią odzież na wyjścia podczas postojów.

 

5. Kamieńczyk w Karkonoszach

Zabraliśmy Was już w odległą wirtualną podróż po różnych zakątkach Europy i świata. Nie myślcie jednak, że w Polsce nie ma miejsc, do których warto zimą dotrzeć koleją. Takim punktem na mapie naszego kraju na pewno jest Szklarska Poręba. Dojedziecie do niej kultowym pociągiem Kamieńczyk z Poznania. Najpiękniejsze zimowe widoki na trasie Kamieniczka rozciągają się jednak od Jeleniej Góry, gdy pociąg dojeżdża do podnóża Karkonoszy i musi pokonać aż 300 metrów wzniesienia. Można wtedy z okien wagonów podziwiać piękne górskie widoki ośnieżonych szczytów. Duże wrażenie na podróżnych docierających do Szklarskiej Poręby Górnej robi również sama stacja kolejowa, wciśnięta w bok góry, gdzie pociągi kończą bieg na tle zimnych i gołych skał.

O ile do Szklarskiej Poręby możecie wybrać się już tej zimy, aktualny rozkład jazdy pociągu Kamieńczyk znajdziecie na naszej stronie - polregio.pl, to niestety inne opisane destynacje mogą być obecnie niedostępne, ze względu na covidowe obostrzenia. Macie jednak czas i okazję, by takie odległe podróże zaplanować i zorganizować. Zachęcamy Was do obejrzenia w Internecie filmów i zdjęć opisanych tras kolejowych – jest ich cała masa. Kiedy zobaczycie o jak pięknych widokach tutaj napisaliśmy, na pewno zapragniecie udać się w niedalekiej przyszłości w taką niezwykłą zimową podróż koleją. Trzymamy kciuki, by Wam się to udało!

 

 

 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Niezwykły świat pociągów na Instagramie #zostańwdomu

Kochasz pociągi, podróże po torach i wszystko to, co związane z koleją? Teraz jednak wydaje Ci się, że nie masz jak pielęgnować tej pasji, bo przestrzegasz zasad i w czasie epidemii nie podróżujesz rekreacyjnie i jak każdy z nas wyznajesz zasadę #zostańwdomu?

Czytaj więcej ›
Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Miasta akademickie - gdzie w październiku budzi się życie?

Październik od zawsze kojarzy się z początkiem roku akademickiego. To miesiąc, w którym wiele miast wypełnia się młodymi ludźmi, którzy postanowili powalczyć o wyższe wykształcenie i rozpoczęli naukę na jednej z 369 polskich szkół wyższych.

Czytaj więcej ›