Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień.

NINATEKA - ogromna biblioteka online pod ręką

Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery. Zazwyczaj ogranicza nas praca, nadmiar obowiązków domowych, a także odległość do najbliższej instytucji kultury. Aktualnie teatr jest dostępny w Waszych domach! Wiele serwisów internetowych zdecydowało się bowiem udostępnić Polakom zamkniętym w domach darmową kulturę. Przeczytajcie, gdzie możecie obejrzeć najlepsze spektakle siedząc przed ekranem telewizora lub komputera, w papciach, z kubkiem gorącej herbaty w ręku.

Pierwszym portalem, udostępniającym darmowe materiały, który trzeba znać jest NINATEKA.pl. Znajdziecie tu ponad 7000 plików - filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, koncerty muzyczne, audycje radiowe oraz zapisy spektakli operowych i teatralnych.

Przy okazji tego tekstu skupimy się właśnie na spektaklach teatralnych online i polecamy kilka pozycji szczególnie wartych uwagi:

"Śluby panieńskie" – jedno z najważniejszych komediowych dzieł Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta. W rolach głównych występują sam Jan Englert, Marcin Hycnar, Katarzyna Gniewkowska, Patrycja Soliman, Kamilla Baar-Kochańska, a za stronę muzyczną przedstawienia odpowiada Leszek Możdżer.

"Między nami dobrze jest", reż. Grzegorz Jarzyna – ciesząca się ogromną popularnością adaptacja prozy Doroty Masłowskiej. To tragikomedia o polskiej rzeczywistości, której akcja toczy się we współczesnej Warszawie. W bohaterów spektaklu wcieli się m.in.: Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Adam Woronowicz, Roma Gąsiorowska, Katarzyna Warnke.

"Rewizor" - arcydzieło rosyjskiej dramaturgii autorstwa Mikołaja Gogola w interpretacji Jerzego Stuhra i gwiazdorskiej obsadzie, ze zdjęciami Jolanty Dylewskiej. W rolach głównych: Jerzy Stuhr, Agata Kulesza, Nina Minor, Roman Gancarczyk, Dariusz Gnatowski, Piotr Cyrwus, Grzegorz Mielczarek, Zbigniew Zamachowski.

"H." - uznawany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru spektakl, w reżyserii Jana Klaty, obecnego dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. To przeniesienie szekspirowskiego „Hamleta” do Stoczni Gdańskiej i wpisanie tragedii tytułowego księcia w kontekst "Solidarności". W rolę „H.” wciela się Marcin Czarnik.

"(A)pollonia" - spektakl w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego to kombinacja tekstów Ajschylosa, Eurypidesa i Hanny Krall. Jest to historia trzech kobiet, opowieść o ofierze, winie i przebaczeniu bazująca na tekstach antycznych i współczesnych. W obsadzie m.in. Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławkska, Maciej Sthur.

"Udręka życia" w reżyserii Jana Englerta – to brawurowo zagrany przez Janusza Gajosa i Annę Seniuk dramat o małżeństwie z czterdziestoletnim stażem, zamkniętym w czterech ścianach wspólnego mieszkania, w którym bohaterowie są dożywotnio skazani na wzajemne towarzystwo. 

A może TVP online? Naprawdę warto

Kolejnym miejscem w sieci, w którym znajdziecie multum kulturalnych propozycji jest serwis Telewizji Polskiej: vod.tvp.pl. Są tu nie tylko współczesne filmy, seriale i bajki dla dzieci, ale również właśnie spektakle zarejestrowane podczas prezentacji w najlepszych polskich teatrach.

"Wszystko o mojej matce" - obsypany wieloma nagrodami osobisty projekt Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego. Spektakl, który powstał w hołdzie ich zmarłym na raka matkom. Przedstawienie tytułem nawiązuje oczywiście do filmu mistrza Pedro Almodovara, a opowiada o pamięci, odchodzeniu, miłości, przemilczeniu i wynikających z tego przemilczenia błędach. Po stokroć warte obejrzenia!

"Ślub" - kolejny spektakl z górnej półki, również nagrodzony wieloma prestiżowymi laurami. To adaptacja dramatu Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz. Minimalistyczny teatr w najlepszym wydaniu. W rolach głównych aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie: Joanna Matuszak, Grzegorz Młudzik oraz gościnnie Grzegorz Falkowski.

"Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Artura Tyszkiewicza – przedstawienie zarejestrowane w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Adaptacja klasycznej powieści Bułhakowa, na którą spojrzano jednak ze specyficznie pojętej teatralnej perspektywy. W rolach głównych: Janusz Łagodziński (Mistrz), Paweł Kos (Iwan Bezdomny), Daniel Dobosz (Korowiow), Wojciech Rusin (Behemot), Jacek Król (Azazello) i Lidia Olszak (Hella).

"Wesele – Wyspiański-Malczewski-Konieczny" – kolejna klasyka w naszym zestawieniu. Reżyser Włodzimierz Staniewski stworzył niezwykłe widowisko inspirowane „Weselem” Wyspiańskiego, malarstwem Jacka Malczewskiego i dopełnione specjalnie do spektaklu skomponowaną muzyką Zygmunta Koniecznego.

Klasyka telewizyjna w nowej odsłonie online

Teatr w Polsce to również Teatr Telewizji, który przez wiele lat istnienia zgromadził w swoich zbiorach setki spektakli. Można je za darmo podziwiać również w serwisie vod.tvp.pl, w specjalnej zakładce: „katalog – teatr telewizji”. Oglądanie proponujemy zacząć od poniższych pozycji:

"Do dna" - to przedstawienie dyplomowe studentki krakowskiej Akademii Sztuk teatralnych Ewy Kaim, a zarazem jeden z najgłośniejszych spektakli sezonu 2016/17 w polskim teatrze. "Do dna" to mistrzowsko wyśpiewana przez Weronikę Kowalską, Jana Marczewskiego, Dominikę Guzek, Agnieszkę Kościelniak, Łukasza Szczepanowskiego i Dawid Suleja Rudnickiego oda do miłości. Opowiedziana za pomocą pieśni ludowej historia o zwyczajności, która potrafi brzmieć i wyglądać w nadzwyczajny sposób.

"Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" – monodram Ewy Błaszczyk wg koncepcji Zbigniewa Brzozy opowiada historię jednej z najwybitniejszych dziennikarek swojej epoki. Przedstawienie w dużej mierze opiera się na tekstach samej Oriany Fallaci. To kameralny spektakl, który zdecydowanie można i warto obejrzeć w zaciszu domowym.

„Pożegnanie” w reżyserii Agnieszki Glińskiej – to realizacja telewizyjna spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie, którego premiera miała miejsce w 2012 r. Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Stanisława Dygata, pokazuje bohaterów w dwóch światach - rozbawionego przedwojnia i zbierającej się po wojnie rzeczywistości, próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy miłość może spełnić się w takich czasach? W obsadzie m.in. Marcin Hycnar i Patrycja Soliman.

Powyższa lista spektakli powinna Wam wystarczyć na wiele godzin obcowania ze wspaniałą polską sztuką. Jeśli jednak jeszcze byłoby Wam mało, zachęcamy do śledzenia stron i profili w mediach społecznościach instytucji kultury. W obecnej sytuacji prawie każda z nich ma dla swoich Fanów wyjątkowe propozycje, które choć trochę mają widzom zrekompensować brak fizycznej możliwości zajęcia miejsca, w fotelu teatralnym i oglądania spektakli na żywo.


 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›