Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > 5 powodów, dla których zakochasz się w Wałbrzychu

5 powodów, dla których zakochasz się w Wałbrzychu

To niewielkie miasto na Dolnym Śląsku potrafi oczarować. Wałbrzych – bo o nim mowa – oddalony jest tylko o godzinę drogi pociągiem POLREGIO od Wrocławia. Sprawdź, jakie atrakcje oferuje i poznaj pięć powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce.

 

Atrakcje w zamku Książ – Festiwal Kwiatów i Sztuki

Kiedy zakochać się w Wałbrzychu? Na przykład wiosną, a dokładniej na początku maja. Co roku o tej porze w zamku Książ odbywa się Festiwal Kwiatów i Sztuki. Podczas tej wystawy zamkowe sale są ozdobione kompozycjami florystycznymi autorstwa słynnych florystów z Polski i z zagranicy. Znajdziesz tu więc ciekawe odmiany roślin, zachwycających zapachem. W każdym pomieszczeniu zobaczysz inną dekorację. W dodatku kwiaty możesz też dotknąć, bo podczas festiwali zazwyczaj organizowane są warsztaty florystyczne. Muzeum w Książu jest dostępne dla zwiedzających przez cały rok. Jeżeli zatem chcesz zwiedzić zamek w spokojniejszej atmosferze, zdecydowanie wybierz inny termin niż początek maja. Choć wtedy, podczas kwitnienia różaneczników ogrody rozkwitają odcieniami różu, czerwieni i fioletu, mają swój urok niezależnie od miesiąca. Przykładowo, okolica wygląda bajkowo również jesienią, kiedy to liście drzew w parku przybierają odcienie żółci i czerwieni. 

Do Wałbrzycha dotrzesz bezpośrednim pociągiem z Wrocławia. Ten przejazd obsługuje skład „Kamieńczyk” z Poznania do Szklarskiej Poręby. Znajduje się w nim wagon z bufetem. Wybierając to połączenie, zjesz w trasie ciepły posiłek i wypijesz kawę z widokiem na krajobraz Dolnego Śląska. Najlepiej kup z wyprzedzeniem bilet poprzez aplikację, unikniesz dzięki temu ewentualnych kolejek na dworcu. Zwłaszcza podczas festiwalu kwiatów komunikacja publiczna to najlepsza opcja ze względu na zatłoczone parkingi w pobliżu zamku. Z dworca kolejowego w Wałbrzychu (Wałbrzych Centrum) do Zamku Książ dojedziesz autobusem numer 8. Jeżeli wolisz spacer, wysiądź z pociągu na stacji Wałbrzych Szczawienko. Po drodze możesz zajrzeć do Palmiarni...

 

Palmiarnia w Wałbrzychu – stworzona z miłości

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy księcia Jana Henryka Hochberga, który wybudował ją dla swojej żony Marii Teresy, zwanej Daisy. Była ona miłośniczką pięknych kwiatów i kolekcjonowała wiele rzadkich odmian roślin. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce z zachowaną oryginalną konstrukcją, jego budowa zaczęła się w 1908 roku i trwała blisko dwa lata.

Znajdziesz tu 250 gatunków roślin z różnych kontynentów. Szczególną atrakcją jest stała wystawa bonsai. Wiosną zobaczysz tu miniaturowe drzewa obsypane kwiatami. O tej porze roku, a także latem wystawa dostępna jest na tarasie letnim Palmiarni. Kiedy już zmęczysz się zwiedzaniem, możesz w kawiarni „Pod palmami” wypić kawę i zjeść coś słodkiego.

 

Święto kwitnących wiśni w Wałbrzychu

Wałbrzych to nie tylko zamek i palmiarnia. Kiedyś był postrzegany jako miasto górnicze. Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat jego centrum mocno się zmieniło. Rozpoczęły się prace rewitalizacyjne, polegające m.in. na ukwieceniu miasta. Dziś jedną z atrakcji tej lokalizacji są drzewa ozdobne. Już od kwietnia zaczynają tu kwitnąć migdałki trójklapowe i wiśnie piłkowane.

Wielbicielom kwiatów szczególnie polecamy spacer z Placu Teatralnego pod Urząd Miasta. Drzewka na Placu Magistrackim z roku na rok coraz bardziej się rozrastają i każdej wiosny urzekają różowymi kwiatami. Kolejne przystanki na trasie kwitnących wiśni w Wałbrzychu to Skwer Smoleński, Skwer Starościaka i Plac Solidarności. Nic, tylko się zakochać...

 

Muzeum porcelany w Wałbrzychu

Wolisz piękne przedmioty i wnętrza niż ogrody? Jeżeli tak, koniecznie zajrzyj do Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Z dworca kolejowego Wałbrzych Centrum dotrzesz tu pieszo w 20 minut. W tutejszym Dziale Ceramiki znajdziesz bogatą kolekcję porcelany dekoracyjnej i użytkowej. Szczególnie polecamy wyroby z XIX- wiecznych manufaktur. Warto też zobaczyć to, co się zmieniło przez lata, czyli kolekcję ceramiki współczesnej. Jeżeli natomiast interesuje Cię malarstwo, grafika i rzeźba, zajrzyj też do Działu Sztuki. Z kolei historycy najlepiej odnajdą się w Dziale Historii Miasta i Regionu.

 

Filharmonia i jeszcze więcej atrakcji

A może najbardziej kochasz muzykę? Dla Ciebie też Wałbrzych ma ciekawą propozycję. Filharmonia Sudecka to miejsce, do którego można pójść samemu, z ukochaną osobą lub z dzieckiem. Działa nieprzerwanie od 1978 roku. Odbywają się tu koncerty artystów z Polski i z zagranicy. Można tu posłuchać dzieł operowych, jazzu, i wielu innych rodzajów muzyki. Szczególnie ważni dla tego miejsca są najmłodsi słuchacze – w każdym miesiącu w Filharmonii odbywają się koncerty familijne lub spotkania edukacyjne dla dzieci. 

Wałbrzych kryje w sobie jednak jeszcze wiele innych atrakcji. Należą do nich m.in. Muzeum Sportów Motorowych czy Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. 

Jak widzisz warto zakochać się w Wałbrzychu, a nawet przyjechać tu z ukochaną osobą. Z pewnością znajdziecie w tym mieście coś dla siebie. Sprawdź dogodne dla Was połączenie na polregio.pl i wybierz się w niezapomnianą wspólną podróż.