Planujesz urlop nad polskim morzem? Szukasz miejsca, które tętni życiem, ale jednocześnie w którym nie brakuje atrakcji? Mamy dla Ciebie idealną propozycję – jedź do… Kołobrzegu! Przygotowaliśmy krótki przewodnik, z którego dowiesz się, co warto zobaczyć w Kołobrzegu. A już teraz możemy zdradzić, że ma on naprawdę wiele do zaoferowania. Nie czekaj, zagłęb się w lekturze i zaplanuj swój wypoczynek!
Kołobrzeg – jedna z najpopularniejszych polskich miejscowości turystycznych z rajską plażą
Kołobrzeg (położony w województwie zachodniopomorskim) świetnie nadaje się zarówno na city break, jak i na długi tygodniowy bądź dwutygodniowy urlop. Warto odwiedzić go nie tylko w sezonie letnim, ale również w pozostałych porach roku. Plaża kołobrzeska to bez wątpienia perła polskiego wybrzeża środkowego, zachęcająca do wypoczynku. Jest czysta, zadbana i każdy może skorzystać z trzech strzeżonych kąpielisk (Plaża Zachodnia, Plaża Centralna, Plaża Wschodnia). Łączna długość plaży wynosi około 700 metrów.
Znajdzie się też coś dla fanów sportów wodnych – nic nie stoi na przeszkodzie, by poszaleć na desce lub na nartach. Panują tu dobre ku temu warunki. Nie zapomnij też przejść się 500-metrową promenadą (po Bulwarze Jana Szymańskiego), rozciągającą się od latarni morskiej do mola. Jest ona odnowiona, a wzdłuż niej ulokowano mnóstwo sklepików z pamiątkami, punktów gastronomicznych oraz atrakcji dla dzieci. Spacer nią to czysta przyjemność.
Być może też nie wiedziałeś, że Kołobrzeg jest nazywany polską stolicą SPA. Dlaczego? Są tutaj aż 24 zakłady uzdrowiskowe. Możesz więc wypełnić swój czas i różnymi aktywnościami, i błogim relaksem. Dobrą wiadomością jest też to, że do Kołobrzegu dojedziesz pociągami POLREGIO.
Latarnia morska w Kołobrzegu
Atrakcją dla dorosłych i dla dzieci w Kołobrzegu jest niewątpliwie latarnia morska, której światło okresowo świeciło się już od 1666 roku. Na stałe zaś włączono ją 200 lat później, a w 1899 roku podwyższono światło za sprawą murowanej wieży. Niestety w 1945 roku – podczas II wojny światowej – wojska niemieckie całkowicie zniszczyły latarnię. Szybko ją odbudowano i obecnie latarnia morska liczy 26 metrów wysokości, natomiast zasięg jej światła wynosi 16 mil morskich. Ulokowana jest tuż przy ujściu rzeki Parsęty i roztacza się z niej piękny widok na panoramę miasta i Morze Bałtyckie. Warto też zajść do środka, bo w podziemiach działa muzeum minerałów.
Molo w Kołobrzegu
Obowiązkową atrakcją podczas urlopu w Kołobrzegu jest również molo. Ma ono 220 metrów długości, 9 metrów szerokości i jest najdłuższym żelbetowym molem w naszym kraju, usytuowanym na wysokości 4,5 metra nad poziomem morza. Na jego końcu znajdziesz zaś przystań dla statków wycieczkowych (możesz wybrać się na rejs statkiem). Będąc na molo, czekają Cię oczywiście zachwycające widoki. Możesz też w każdej chwili odpocząć na ławeczce, podziwiając przy okazji imponujące kolorowe iluminacje świetlne.
Port rybacki i targ rybny w Kołobrzegu
Kołobrzeg jest miastem portowym i może się pochwalić jednym z większych portów rybackich nad polskim morzem – osłoniętym dwoma falochronami i składającym się z pięciu basenów (jednym z nich jest basen jachtowy). Dzięki temu okoliczne restauracje mają zawsze dostęp do świeżych ryb, ale nie tylko. Polecamy zaopatrzyć się w nie na targu rybnym – i choć nie ma on sztywnych godzin otwarcia, to najlepiej zjawić się między godziną 7.00 a 13.00. Posmakuj szczególnie dorsza (Kołobrzeg słynie z największego połowu dorsza). Co ciekawe, w porcie jest też interesująca rzeźba rybaka i jego żony oraz odbywają się tu rozmaite wydarzenia kulturalne i inne ciekawe atrakcje.
Ratusz w Kołobrzegu
W Kołobrzegu warto wybrać się również do ratusza znajdującego się neogotyckim budynku w kształcie litery C, przypominającym średniowieczny zamek obronny, z wieżyczkami i blankowaniem. Został on zbudowany w latach 1829-1832. Na głównej wieży wisi olbrzymi zegar, a przed wejściem ustawiono pomnik symbolizujący kulę ziemską. Obecnie to wyjątkowe miejsce jest siedzibą Rady Miasta, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Miejskiej Informacji Turystycznej i Galerii Sztuki Współczesnej. Możesz też zejść do podziemi, by wypić małą czarną w kawiarni. A jeśli chcesz usłyszeć hejnał, to jest on grany codziennie o godzinie 9.00, 15.00 i 18.00.
Muzeum Oręża Polskiego – Muzeum Miasta Kołobrzeg
Miłośnicy militariów oraz historii powinni zapisać sobie kolejny punkt, który warto zobaczyć w Kołobrzegu, czyli Muzeum Oręża Polskiego, które działa od 1963 roku i mieści się w zabytkowym pałacu Braunschweigów. Wśród eksponatów znajdują się między innymi cenne zbiory militariów, jak: lufy armatnie, broń z czasów średniowiecznych, kompas okrętowy, kotwice . Tutaj jest także największa w Polsce kolekcja mundurów żołnierzy walczących w I i II wojnie światowej oraz repliki wozów pancernych, czołgów i samolotów.
Kamienica Schliffenów w Kołobrzegu
Jedną z budowli, które napotkasz, spacerując wokół ratusza w Kołobrzegu, jest późnogotycka Kamienica Schliffenów, nazywana również Kamienicą Kupiecką. Zbudowano ją w XV, jednak nie przetrwała wojny i konieczna była jej rekonstrukcja – w latach 1957-1963. Mieści się tu także oddział Muzeum Oręża Polskiego, a co za tym idzie, odbywają się różne wystawy czasowe.
Poczta Główna w Kołobrzegu
Pewnym zniszczeniom w trakcie wojny uległ również bardzo rozpoznawalny budynek poczty, z cegły, utrzymany w neogotyckim stylu. Został on wzniesiony w 1884 roku, a gruntowny remont rozpoczął się w 2018 roku, kiedy to kupił go prywatny inwestor. Będąc przy poczcie, dokładnie prześledź ją wzrokiem – na gzymsie siedzi 10 krasnali i mówi się, że odnalezienie ich wszystkich przynosi szczęście. To obowiązkowy punkt w kategorii Kołobrzeg atrakcje.
Stary Kolejowy Szlak i inne trasy dla rowerzystów
Jeśli zastanawiasz się, jakie ciekawe miejsca warto zwiedzić w Kołobrzegu, zdecydowanie powinieneś skorzystać z licznych tras i szlaków rowerowych. Na dwóch kółkach zupełnie inaczej doświadcza się krajobrazów – to wspaniała lekcja przyrody. Hitem jest oczywiście Stary Kolejowy Szlak, poprowadzony w miejscu dawnych linii kolejowych na Pomorzu Zachodnim. Jedna odnoga znajduje się przed molo, druga zaś w Mielnie, następnie obie się łączą i prowadzą aż do Skrzatusza. Pełna trasa Kołorzeb – Skrzatusz wynosi 196 kilometrów. Równie malowniczy jest także Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10, Szlak Ku Słońcu czy Szlak Bocianich Gniazd i Szlak Wokół Jeziora Resko. Jak widać, Kołobrzeg to nie tylko nadmorski kurort, ale też baza wypadowa do rowerowych przejażdżek.
Aquapark w Kołobrzegu
Co robić w Kołobrzegu w sezonie i poza sezonem, zwłaszcza gdy pogoda nie dopisuje i z plaży nici? Gratką dla wszystkich – i dużych, i małych – jest oczywiście aquapark. Jest tutaj podświetlany basen sportowy, podświetlany basen rekreacyjny (z niecką z hydromasażem, dziką rzeką, kaskadą, gejzerami i biczami oraz zjeżdżalniami), cztery jacuzzi, dwie niecki basenowe, a także sauna sucha i podświetlana łaźnia parowa. Nie brakuje tu też zabawek i akcesoriów basenowych. Świetna zabawa gwarantowana!
Oceanarium w Kołobrzegu
Wyjątkowym miejscem w Kołobrzegu jest również Oceanarium, które jednocześnie bawi i uczy. Wizyta tutaj jest doskonałą okazją do poznania wspaniałych stworzeń morskich. Zobaczysz tu na przykład: piranie, mureny czy błazenki, nadymki, skrzydlice i króle tanganiki, przypominające baśniowe postaci. Oczywiście są tu też ekstremalne okazy, jak płaszczki i rekiny. Warto zanurzyć się w ten podwodny świat i na własne oczy przekonać się, co się kryje w morskiej toni.
Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu
Do jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Kołobrzegu zaliczamy Muzeum Figur Woskowych. To wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Umieszczono tutaj doskonale odwzorowane osoby ze świata kina, polityki i sportu, ale również ze świata bajek. W Muzeum spotkasz Smerfy i Gargamela, bohaterów Epoki Lodowcowej, a także Marylin Monroe, Michaela Jacksona, Roberta Lewandowskiego, Lady Gagę, Angelinę Jolie, Willa Smitha czy kapitana Jacka Sparrowa. Koniecznie zrób sobie z nimi zdjęcie!
Klockowisko w Kołobrzegu
Ciekawym i magicznym miejscem, które pokochają dzieci, jest niewątpliwie Klockowisko w Kołobrzegu. To właśnie tutaj mogą one rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię poprzez zabawę klockami o unikalnych kształtach, rozmiarach i strukturach. Czeka na nich pięć stref zabaw – Demolka, Master w akcji, Hocki klocki, Małe paluszki oraz Na ręce cztery. Dzięki temu dziecko w każdym wieku znajdzie coś dla siebie.
Miasto Myszy w Kołobrzegu
W naszym zestawieniu kołobrzeskich atrakcji nie mogło zabraknąć Miasta Myszy. To wyjątkowa – żywa! – ekspozycja ponad 500 myszek białych, łaciatych, brązowych, rasowych, z zakeconymi włosami, bezwłosych czy najmniejszych myszek pigmejskich. Wnętrze przypomina mysią norę, z zieloną trawą zamiast podłogi i korytarzami z rurami przypominającymi podmiejskie ciągi kanalizacyjne. Myszki osadzono w baśniowej scenerii, stylizowanej na Kosmos w świetle UV, Zimę, Wakacje, Miasteczko i Tropiki, z mysią architekturą w rozmiarze XXS. Miasto Myszy daje okazję do podejrzenia ich codziennego życia. Szybko przekonasz się, jak inteligentne i zwinne one są.
Pomerania Fun Park w Kołobrzegu
Nudy nie zaznasz również w Pomerania Fun Park, czyli całorocznym rodzinnym wesołym miasteczku, zajmującym aż 30-hektarowy obszar. Spędź czas w autentycznej Wiosce Wikingów z 10 chatami, w Mini Zoo, na dmuchańcach i karuzelach, na zjazdach tubingowych, zjeżdżalniach, wyspie z małpim gajem, ogromnym wulkanem do wspinaczki czy w mini parku trampolin. Co ciekawe, można tu też zorganizować urodziny – są specjalne salki tematyczne.
Najciekawsze atrakcje w Kołobrzegu – kilka słów podsumowania
Jak wynika z powyższego zestawienia, w Kołobrzegu nie brakuje atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zwiedzić zarówno w pojedynkę, jak i z ukochaną osobą, mamą, siostrą, bratem, przyjaciółką, przyjacielem czy z całą rodziną lub grupą znajomych. Zdecydowanie jest tu co robić. Ten nadmorski kurort, piękne miasto wprost tętni życiem i dobrą energią!
Pamiętaj też, że nasza lista nie jest zamknięta – polecamy zobaczyć jeszcze między innymi takie atrakcje w Kołobrzegu, jak Muzeum Bursztynu, Wystawę Pająków, ekopark położony we wschodniej części Kołobrzegu, Street Workout w Parku im. S. Żeromskiego, Skwer Pionierów, Basztę Lontową czy pomnik zaślubin Polski z Morzem, Pomnik Tysiąclecia zwany Marchewką i zabytkowy budynek dawnego sądu oraz wiele, wiele innych. Zwróć też uwagę na to, że gdy poczujesz pragnienie, możesz pić wodę ze specjalnych poidełek z kołobrzeską kranówką, rozlokowanych w różnych miejscach lub bezpośrednio z kranu. Zawiera ona dużo składników mineralnych.
A zatem które atrakcje znajdą się w Twoim planie wycieczki? Fantastyczne plaże, port morski, mnóstwo zabytkowych kamienic i budowli z latarnią morską oraz Muzeum Oręża Polskiego na czele. Kołobrzeg słynie nie tylko z jednych z największych atrakcji w tej części kraju. To także bogata oferta noclegowa, gdzie każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Życzymy udanego urlopu – bez względu na to, ile on będzie trwał!