Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Co można robić w górach? Zaplanuj magiczny wyjazd w góry

Co można robić w górach? Zaplanuj magiczny wyjazd w góry


Zastanawiasz się, co można robić w górach, gdy pada deszcz, świeci słońce albo cały świat otulony jest śniegiem? Żadna pogoda nie jest w stanie przeszkodzić prawdziwemu turyście w organizacji doskonałej wycieczki. Jak zaplanować zwiedzanie naszego kraju? #najlepiejREGIONALNIE i z fantazją! Wsiadaj do pociągu i przemierzaj polskie szlaki, które zachwycają pięknem w każdych warunkach.

Odpowiedzi na pytanie, co można robić w górach, zależnie od pogody, można udzielić na wiele sposobów. Moglibyśmy wziąć pod uwagę jedno pasmo w poszczególnych porach roku lub wyjazdy z konkretnego miejsca na mapie w rozmaitych kierunkach. My jednak chcieliśmy znaleźć interesujące rozwiązanie dla turystów ceniących podróże regionalne. Właśnie dlatego wybraliśmy trzy różne lokalizacje, położone na południu Polski. Dojazd do każdej z nich jest bardzo wygodny, więc na pewno znajdziesz poniżej pomysł dla siebie.

 

 


Co można robić w górach zimą? Urlop między Masywem Śnieżnika a Górami Bystrzyckimi


Co robić w górach, gdy pada śnieg? Zimowa pora jest szczególnie wymagająca. Wyższe partie i wielogodzinne szlaki mogą stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonych turystów. Na szczęście jednak w naszym kraju nie brak regionów przyjaznych dla każdego. W videomatach POLREGIO łatwo i szybko kupisz bilet do Międzylesia, z którego niedaleko jest zarówno na Śnieżnik, jak i do widokowych tras Gór Bystrzyckich.

Które szlaki w tym regionie warto wybrać? Ze względu na zimową aurę, polecamy ścieżki niezbyt trudne. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku np. trasa przez Sikornik (550 m) i Boboszów, prowadząca do Przełęczy Międzyleskiej. Jej pokonanie zwykle zajmuje około 2,5 godziny. Zakładając mniej sprzyjające warunki i zalegający śnieg, z przerwami na odpoczynek zająć Ci ona może ok. 3 h. Droga jest bardzo przyjemna, niezbyt stroma i wręcz idealna do nieco wymagającej, ale niezbyt uciążliwej aktywności w niskich temperaturach.

Świetnym pomysłem jest zorganizowanie weekendu z noclegiem w Schronisku na Śnieżniku. Jest to najwyższy szczyt po polskiej stronie Sudetów Wschodnich (1423 m n.p.m.). To natomiast trasa dla zaawansowanych piechurów. Dotarcie tam z Międzylesia może zająć nawet ok. 8 godzin. Zawsze jednak dystans ten możesz znacznie skrócić, organizując transport np. do pobliskiego Jodłowa. Wtedy oszczędzisz czas i na pewno zdobędziesz szczyt, mijając po drodze Mały Śnieżnik. Sam ośrodek PTTK jest niezwykle urokliwy i słynie z tradycyjnego, górskiego klimatu. Możesz tam też liczyć na wyjątkowo smaczne jedzenie oraz przepiękne widoki.

Nie jesteś fanem spacerów, gdy na szlakach zalega śnieg? Nie martw się - w górach jest co robić w zimie. Warto skupić się przede wszystkim na lokalnej historii, zabytkach oraz atrakcjach. Międzylesie pochwalić się może wyjątkowo długim rodowodem. Pierwsza osada powstała w tym miejscu jeszcze we wczesnym średniowieczu, by w XIII wieku przeistoczyć się w pełnoprawne miasto. Przez lata znajdowało się ono pod panowaniem różnych władców, by na stałe włączyć się w granice Polski w 1945 roku. Zwiedzając je, warto uważnie przyjrzeć się Zamkowi na Placu Wolności. Nosi on znamiona wielu stylów architektonicznych, a jego najstarszym elementem jest Czarna Wieża.

 

Co robić w górach, gdy pada? W Tatrach nigdy nie jest nudno


Lista górskich aktywności letnich i zimowych jest całkiem długa. Pojawia się więc teraz pytanie, co można robić w górach, gdy pada deszcz? Czy można się dobrze bawić, skoro widoczność nie jest zbyt dobra, a przeszywające strugi deszczu odbierają energię do działania? Oczywiście, że tak! Nie możesz tylko się poddawać i musisz uruchomić kreatywność. Nawet w najgorszą pogodę  pobieraj aplikację mobilną POLREGIO i kupuj bilety, np. do Zakopanego.

Ulewy nie zawsze przeszkadzają w przemierzaniu Tatr. Włóż płaszcz przeciwdeszczowy, wysokie buty i wyruszaj na szlaki. Niezbyt wprawieni piechury bez trudu poradzą sobie z dotarciem na Morskie Oko czy przejściem Doliny Chochołowskiej. Nie dla każdego jednak będzie to przyjemne doznanie. Szczególną uwagę zwrócić należy na fakt, że w czasie opadów widoki nie przyprawiają o zawrót głowy. To natomiast dobry test własnej odporności i wytrzymałości. Wielu osobom do gustu przypaść powinny również liczne jaskinie, znajdujące się m.in. w Dolinie Kościeliskiej, np.: Jaskinia Raptawicka, Mroźna czy Smocza Jama.

Mniej zawzięci fani gór mogą zdecydować się na miejskie rozrywki. Zakopane to największe górskie miasto w Polsce, znajdziesz więc w nim wiele interesujących sposobów na spędzanie wolnego czasu. Przede wszystkim do Twojej dyspozycji są liczne muzea i galerie. Warto poświęcić chwilę na odwiedzenie np.:


● Muzeum Stylu Zakopiańskiego,
● Chałupy Sabały,
● Centrum Edukacji Przyrodniczej,
● Muzeum Kornela Makuszyńskiego,
● Galeria Sztuki XX wieku.

Bardzo przyjemną alternatywą jest spędzenie czasu w Termach Chochołowskich. Działają przez cały rok, niezależnie od pogody. Pozwolą Ci na chwilę relaksu i wypoczynek, z daleka od codziennych trosk. Ponadto odwiedź jedną z zakopiańskich papugarni, zjedz lokalne przysmaki w klimatycznej restauracji na Krupówkach i poszukaj występów góralskich kapel na żywo. Jeśli jedziesz z rodziną lub przyjaciółmi, zabierzcie też ze sobą karty i gry planszowe. W wielu schroniskach są sale kominkowe, w których wspólne rozrywki, przy cieple wesoło skaczącego ognia, będą prawdziwą przyjemnością.

 

Co można robić w górach latem? Odkrywaj Karkonosze!


Jeśli chcesz dotrzeć do Szklarskiej Poręby, skorzystaj z biletu turystycznego lub mini biletu turystycznego POLREGIO. Uprawniają one do wielokrotnych przejazdów od godziny 18:00 w piątek, aż do 6:00 rano pierwszego dnia roboczego po dniach wolnych. To rozwiązanie sprawdzające się zarówno podczas standardowych, jak i długich weekendów.

Co robić w górach latem, gdy pogoda dopisuje? Ze Szklarskiej Poręby wychodzi wiele szlaków górskich. Co najważniejsze, są one bardzo zróżnicowane. Dzięki temu coś dla siebie znajdą zarówno zaawansowani piechurzy, jak i niedoświadczeni turyści. Przygodę warto zacząć od odwiedzenia Kruczych Skał (718 m n.p.m.). To dwie, granitowe baszty, z których rozciąga się wspaniały widok. Znajdują się po prawym brzegu rzeki Kamienna, rozgraniczającej Góry Izerskie i Karkonosze.

Latem w tej okolicy czeka na Ciebie ogrom atrakcji. Możesz zjechać ze skał tyrolką lub przejść się linowym mostem rozciągającym się między skałami. W pobliżu jest też miejsce przystosowane do wspinaczki skałkowej. Niedaleko rozpoczyna się ponadto szlak prowadzący do Wodospadu Kamieńczyka. Może więc to być zaledwie początek Twojej wędrówki. Masz szansę wyruszyć do Schroniska na Hali Szrenickiej i dalej, ku samej Szrenicy. To rewelacyjny punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz czeską część Karkonoszy.

Jakie atrakcje w górach czekają na Ciebie latem? Przede wszystkim są to wspaniałe krajobrazy oraz rozmaite szklaki, którymi możesz wędrować całymi dniami. Wiele godzin słonecznych w ciągu dnia pozwala na pokonanie naprawdę imponujących odcinków.


Jak zaplanować wyjazd w góry? #najlepiejREGIOnalnie!


Wiesz już, co można robić w górach, niezależnie od pogody i pory roku. Ciekawe sposoby na spędzenie wolnego czasu czekają na Ciebie zawsze, musisz tylko je odnaleźć. Pamiętaj, że wszystko zależy głównie od Twoich planów i upodobań. Na szlaki możesz wyjść w lecie, zimie i podczas opadów deszczu. Najważniejsze jest natomiast ubranie się adekwatnie do pogody i zabranie ze sobą odpowiedniego ekwipunku.

W przypadku zimowych wyjść na szlak nie zapominaj o tzw. lawinowym ABC. Składa się na niego: sonda, łopata i detektor lawinowy. Taki komplet wypożyczysz w wielu sklepach w górskich miejscowościach. Latem wskazany jest za to zapas wody i prowiantu, a także ochrona na głowę. Zawsze pamiętaj również o zmiennej pogodzie w górach i zabieraj ze sobą odzież zapasową. Miej w plecaku też mapę i poinformuj kogoś o swoim wyjściu. Bajeczny wyjazd w góry przede wszystkim bowiem powinien być bezpieczny.

Co robić w górach, gdy pada deszcz i nie masz ochoty przemierzać szlaków? W takich sytuacjach zawsze szukaj atrakcji w mieście, do którego wygodnie dojedziesz pociągami POLREGIO. Warto zgłębić ich historię, poznać kultowe miejsca i odkryć ciekawe restauracje. Polecamy też wyszukiwanie regionalnych potraw i lokali, które je serwują. W ten sposób dowiesz się wiele o terenie, w którym być może jesteś po raz pierwszy. Na deszczowe wieczory z kolei idealnym pomysłem jest zabranie ze sobą gier rodzinnych, planszówek czy karcianek. Taka rozrywka w gronie najbliższych to przyjemność wynagradzająca nawet najgorszą niepogodę.