Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Gdzie na city-break? 5 miejsc na weekend, do których dojedziesz pociągiem

Gdzie na city-break? 5 miejsc na weekend, do których dojedziesz pociągiem

Czy ekscytujący city break w Polsce jest w ogóle możliwy? Zdecydowanie tak! Mamy w naszym kraju wiele wspaniałych miejscowości. Warto do nich pojechać, choćby na 2 dni. Co ważne, na pewno nie będziesz się w nich nudzić - zarówno podróżując samemu, jak i ze swoją drugą połówką czy z całą rodziną. Poznaj 5 miast, które odwiedzać #najlepiejREGIOnalnie!

Spędzenie weekendu w Polsce to rewelacyjny pomysł. Wielu turystów niestety wciąż nie docenia, jak wiele jest w naszym kraju unikatowych atrakcji, zabytków oraz sposobów na spędzenie wolnego czasu. Liczne miasta - zarówno te największe, jak i nieco mniejsze - zapraszają do siebie gości z całego kraju i z zagranicy. Przekonują do siebie licznymi, kreatywnymi zajęciami, przygotowanymi dla gości w każdym wieku. Do każdej z wymienionych poniżej 5 najlepszych miejscowości na city break szybko i wygodnie dojedziesz oczywiście pociągami POLREGIO.

 

City break w Polsce? Lublin zaprasza turystów


Szukasz pomysłu na weekend i nie wiesz, które miasto w Polsce warto odwiedzić? Każdy region ma swoje perełki, w których zakochasz się bez pamięci. Dodatkowo do krótkich wyjazdów motywuje łatwość podróżowania. Wystarczy tylko, że skorzystasz z biletu turystycznego POLREGIO. Pozwala on na przejazdy od piątkowego wieczoru, aż do poranka w dniu następującym po dniach wolnych. To idealne rozwiązanie na szybki city break.

Naszą pierwszą propozycją jest ikona Lubelszczyzny - Lublin. Już na samym wstępie trzeba podkreślić, że jest to miasto idealne dla miłośników sztuki i historii. Ci pierwsi będą zachwyceni przepięknymi muralami, których śladem podążać możesz przez cały wyjazd. Jednym z najbardziej okazałych jest Panorama Lublina, znajdująca się tuż przy Baszcie Gotyckiej. Spacerując klimatycznymi uliczkami, bez wątpienia dostrzeżesz ich natomiast o wiele więcej.

Lublin znany jest ze swojej wyjątkowej architektury. Kup na mieście kultowego cebularza i spędź przyjemne południe, spacerując po Starym Mieście. Szacuje się, że aż ok. 70% stanowi w nim oryginalna zabudowa. Składa się na to m.in. Wieża Trynitarska, dwie bramy, Trybunał Koronny czy Archikatedra. Co ciekawe, rejon ten zwiedzać można także „od spodu” - za sprawą Lubelskiej Trasy Podziemnej. Biegnie ona przez ok. 300 metrów pod stopami niczego nieświadomych turystów. Jej sale i korytarze rozłożone są na trzech kondygnacjach, udostępnionych do zwiedzania.

 

Jeśli weekend w Polsce, to koniecznie Bydgoszcz!


Bydgoszcz często jest niedostrzegany przez turystów zastanawiających się, gdzie spędzić weekend w Polsce. To jednak błąd, bo miasto to naprawdę zaskakuje i ma unikatowy klimat. Mimo swojej wielkości (ponad 330 tys. mieszkańców) utrzymuje przyjemny, kameralny charakter. Znajdziesz tam wiele terenów zielonych, ale też muzeów czy zabytków. Bez wątpienia zauważysz ponadto, jak w tym miejscu istotną rolę odgrywa… woda.

Ostatnie zdanie to nie błąd. Bydgoszcz rzeczywiście jest bardzo dumny z Brdy, która przez niego przepływa. Objawia się to wyraźnym uwydatnianiem zalet tej rzeki. Poczuć to możesz, korzystając z tramwaju wodnego, na który wsiądziesz np. przy Rybim Rynku. Rejs pozwala odkryć miasto z zupełnie innej perspektywy. Ponadto to dobra okazja do obejrzenia z zewnątrz najsłynniejszych obiektów: przystani kajakarskich, śluzy, opery, zabytkowej Poczty Polskiej czy spichrzów.

Ciekawym pomysłem na weekend w Bydgoszczy jest odwiedzenie najbardziej nieoczywistych i oryginalnych miejsc. O tym mieście od dawna jest głośno za sprawą Muzeum Mydła i Historii Brudu. Choć brzmi to niewiarygodnie, jest to prawdziwa i interesująca atrakcja, warta odwiedzenia. W ten sposób dowiesz się, jak w średniowieczu dbano o higienę i zobaczysz XIX-wieczny pokój kąpielowy.

Drugą, wyjątkową lokalizacją, jest Exploseum. Aby do niego wejść, musisz zawędrować na obrzeża miasta. Pośród drzew kryje się stary zakład produkcji materiałów wybuchowych, w którym obecnie znajduje się trasa turystyczna. Znajdziesz tam ekspozycje dotyczące historii konfliktów zbrojnych, ale także opowieści ludzi zmuszanych do pracy w tego typu miejscach. Będzie to kapitalny pomysł na spędzenie wolnego czasu dla każdego miłośnika historii.

 

Najlepszy pomysł na weekend - city break w Poznaniu


Przy pomocy Videomatów POLREGIO kupisz bilety bez stania w kolejkach do kas. To nowoczesny i wygodny sposób, ułatwiający szybkie dostanie się do Poznania. Jest to miasto idealne na city break w Polsce. Obok przepięknej architektury oferuje gościom także pyszne jedzenie oraz rozmaite sposoby na spędzenie czasu aktywnie na świeżym powietrzu.

Miłośnicy pyszności na pewno wiedzą, że stolica Wielkopolski słynie z rogali świętomarcińskich. Kupić je można w wielu miejscach, ale tylko w jednym zrobisz je samodzielnie. Mowa tu o wizycie w Rogalowym Muzeum Poznania, gdzie w procesie tworzenia wypieku biorą udział wszyscy odwiedzający. To rewelacyjny pomysł na weekend z dziećmi. Będziecie mieli szansę poznać historię smakołyku oraz samego miasta, a także nauczyć się nieco lokalnej gwary. Na koniec oczywiście nie zabraknie degustacji przysmaków i oceniania talentu cukierników-amatorów.

Osoby doceniające bliskość natury powinny wybrać się na wycieczkę nad Maltę. Nie chcemy jednak polecać Ci wyprawy na poznańskie lotnisko i kupienia biletów na południe Europy. Na myśli mamy tu popularne i lubiane przez mieszkańców Jezioro Maltańskie, określane powszechnie nazwą turystycznego kraju. Co natomiast poznańska atrakcja ma do zaoferowania? Mnóstwo atrakcji:
● kolejkę wąskotorową,
● tor saneczkowy,
● termy,
● aquapark,
● stok narciarski,
● ścieżki piesze i rowerowe,
● kręgle,
● i wiele innych.

To kompleks, w którym spędzisz przyjemnie czas zarówno z całą rodziną, jak i ze swoją drugą połówką, a nawet samemu. Jest tam możliwość wypożyczenia rowerków wodnych, położenia się na kocu na plaży czy opalania na trawie. W pobliżu nie brak też punktów usługowych i restauracji, pozwalających na pełen relaksu dzień w przyjemnym miejscu.

 

Wyjazd na weekend we dwoje do Jeleniej Góry


Romantyczny wyjazd na weekend we dwoje? Przyjemne chwile razem ze swoją miłością spędzisz w Jeleniej Górze. Legenda głosi, że podczas polowania Bolesław III Krzywousty miał w tym regionie postrzelić jelenia. Zwierzę jednak tylko udawało, aby król gonił je po leśnych ostępach. Chciało w ten sposób pokazać tutejszą, przepiękną okolicę. Tak zachwyciła ona władcę, że postanowił na okolicznym wzgórzu wznieść warowny zamek. Wy również pozwólcie się oczarować i spędźcie u podnóży Karkonoszy wyjątkowo przyjemne 2 dni.

City break we dwoje warto rozpocząć od relaksu w Termach Cieplickich. Baseny termalne uwolnią Was od codziennych trosk i obowiązków. Wypoczniecie w strefie SPA, a dodatkowo będziecie się świetnie bawić w aquaparku. Po nabraniu sił ruszcie na zwiedzanie Placu Ratuszowego, który jest sercem Jeleniej Góry. Wieczorem, gdy słońce będzie chyliło się ku zachodowi, wejdźcie na Wzgórze Krzywoustego. Czeka tam wieża widokowa „Grzybek”. Możecie podziwiać z jej szczytu przepiękną okolicę. Przy okazji jest to też doskonałe miejsce dla fanów fotografii, bo rozciągający się z góry krajobraz rzeczywiście zachwyca.

Jeśli jesteście miłośnikami historii oraz aktywnego wypoczynku, to doskonale się składa. W Jeleniej Górze odwiedzić powinniście Muzeum Karkonoskie i Pałac Schaffgotschów. Cały dzień poświęćcie również na szybką podróż za miasto. Odwiedźcie słynny Zamek Chojnik, położony nad 150-metrowym urwiskiem, opadającym do Piekielnej Doliny. Ruiny robią wrażenie o każdej porze roku, więc na pewno Was nie rozczarują.

 

Co zobaczyć podczas weekendu w Rzeszowie?


Po pobraniu aplikacji POLREGIO możesz kupić bilety do Rzeszowa w dowolnym momencie. Dzięki temu organizacja krótkiego wyjazdu jest jeszcze łatwiejsza. Dlaczego jednak city break w Polsce polecamy spędzić w mieście będącym pierwszym przystankiem na drodze w Bieszczady? Przede wszystkim ze względu na jego klimat. Choć nie jest on jeszcze aż tak dziki, jak same Biesy, czuć w nim podkarpacki charakter. Na pewno zachwyceni takim wyjazdem będą ponadto smakosze ceniący kulinarną różnorodność regionalnych potraw. To miejsce doskonałe dla miłośników spacerów, odkrywania tajemnic historii, a także poznawania lokalnej kultury i sztuki.

Podkarpacka kuchnia wciąż nie jest w Polsce powszechnie znana, a zdecydowanie warto się w niej rozsmakować. W menu restauracji serwujących lokalne potrawy można znaleźć bowiem wiele wyśmienitych perełek, niespotykanych w żadnym innym regionie. Koniecznie spróbuj proziaków, czyli mącznych placków podawanych z najróżniejszymi dodatkami. Doskonale smakują zarówno na słodko, jak i słono. Niemniej smakowite są też tzw. fuczki, czyli kolejny rodzaj placków, tym razem jednak wykonanych z kapusty kiszonej dodawanej do ciasta naleśnikowego. Kto nigdy nie próbował, powinien zamówić także pierogi huculskie. Nadziewane są bryndzą i zwykle podawane z domowej roboty sosem czosnkowym. Dosłownie rozpływają się w ustach, a jednocześnie są niezwykle sycące!

Po tych kulinarnych przyjemnościach czas rozpocząć zwiedzanie miasta. W Rzeszowie znajdziesz liczne zabytki i obiekty, świadczące o przeszłości całego regionu. Wiele osób nie wie, że przed II wojną światową miejscowość ta nazywana była Mojżeszowem. Wynika to z faktu, że ok. 41% mieszkańców wyznawało wtedy Judaizm. W związku z tym odwiedź Dzielnicę Żydowską, znajdującą się tuż za rynkiem. Znajdziesz tam starą i nową synagogę, a także mural przedstawiający Irenę Sendler.

Spędzając w Rzeszowie weekend we dwoje, samemu czy z całą rodziną, warto poświęcić chwilę na odwiedzenie Placu Cichociemnych. Uwiecznione w kamieniach zostały tam nazwiska więźniów wywiezionych do Oświęcimia, a także obelisk ku pamięci Cichociemnych. Następnie kroki swe skieruj ku Letniemu Pałacowi Lubomirskich oraz Zamkowi Lubomirskich. Oba robią imponujące wrażenie, choć oglądanie tego drugiego możliwe jest jedynie z zewnątrz, bo mieści się w nim obecnie siedziba sądu. Na koniec pospaceruj po mieście i poszukaj murali. Kręte uliczki skrywają ich bardzo wiele. W znalezieniu ich wszystkich może pomóc specjalna mapa, stworzona przez Rzeszowski Inkubator Kultury, dostępna online.

 

Aktywne zwiedzanie Polski? #najlepiejREGIOnalnie!


City break w Polsce jest nie tylko możliwy, ale też szalenie ciekawy! Pociągami POLREGIO dotrzesz do najpiękniejszych miejscowości w swojej okolicy i nie tylko. Pięć, które opisaliśmy powyżej, nie pozwoli Ci się nudzić. Warte odwiedzenia są natomiast również inne miasta i miasteczka rozsiane po całej mapie naszego kraju. Spróbuj poszukać ich sam i pozwól się zaskoczyć. Pamiętaj, że #najlepiejREGIOnalnie podróżować nie tylko w czasie urlopów, ale i w weekendy.