Zamość - Perła renesansu
Wybierając podróż do Zamościa, możemy z okna pociągu obserwować przepiękną przyrodę. Rozległe lasy, liczne jeziora z ogromną ilością wszelakich gatunków ptactwa. Małe, urokliwe stacje kolejowe „zatopione” w lasach są niewątpliwie ewenementem w porównaniu z np. ruchliwą magistralą kolejową.
Dodatkowym walorem jest sąsiedztwo granicy ukraińskiej oraz równolegle biegnące „szerokie” tory. Pociąg przejeżdża także obok przejścia granicznego Hrebenne – Rawa Ruska, przez które jeszcze niedawno odbywał się ruch pociągów pasażerskich. Obecnie używane jest przez pociągi towarowe. Można zaobserwować budynki oraz plac, gdzie jeszcze parę lat temu odbywała się odprawa celno-paszportowa.
Trasa pociągu przebiega aż przez trzy obszary chronione tj. Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej i Roztoczański Park Narodowy. Są to wspaniałe miejsca na niezliczone piesze lub rowerowe wycieczki. Dodatkową atrakcją jest możliwość spływów kajakowych.
Od Rzeszowa do Zamościa trasa pociągu jest wielokrotnie przecinana przez najdłuższy szlak rowerowy w Polsce, czyli Green Velo. Wykorzystując możliwość przewozu w pociągu rowerów, można w profesjonalny sposób zaplanować na stronie internetowej Green Velo wycieczkę, zaczynając np. od Horyńca Zdroju.
Osoby, chcące zwiedzić Zamość, mogą rozpocząć swój pobyt w tym urokliwym mieście, wysiadając na dworcu Zamość, vis-a-vis którego znajduje się ZOO, będące niewątpliwą atrakcją szczególnie dla najmłodszych. Dla podróżnych, mających w planach zwiedzanie rynku polecamy wysiąść na przystanku osobowym Zamość Starówka, znajdującym się w najbliższym sąsiedztwie „serca miasta”.
Zamość, nazywany jest często „Perłą Renesansu”, „Padwą Północy”, „Miastem Arkad”. Miasto twierdza, założone w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego i zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Zamość to przykład wybitnego osiągnięcia późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Układ urbanistyczny śródmieścia z zespołem ok. 120 zabytków architektury jest zaliczony do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.
Pociągi do Zamościa będą kursowały w okresie wakacyjnym od 25 VI do 28 VIII 2022. Biorąc pod uwagę liczne atrakcje i imprezy okolicznościowe w wielu miejscowościach na trasie, można wcześniej zaplanować wycieczkę na cały weekend lub nawet dłuższy pobyt.
Sanok - Muzeum Budownictwa Ludowego i Góry Słonne
Pociąg relacji Rzeszów – Medzilaborce/Sanok – Rzeszów będzie kursował od 25 VI do 28 VIII 2022. To połączenie z malowniczymi Bieszczadami i zarazem wyjątkowa propozycja dla wszystkich planujących wakacyjne podróże. Warto przypomnieć, że odcinek linii kolejowej Ustrzyki Dolne/Zagórz– Łupków został oddany do użytku 12 listopada 1872 roku i był częścią „Pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej”. Pierwotnie była to linia dwutorowa. Po oddaniu tunelu do użytku w 1874 roku, w Łupkowie, „Pierwszą Węgiersko-Galicyjską Koleją Żelazną” można było podróżować ze Lwowa, przez Przemyśl do Budapesztu.
Obecnie pociąg przekracza granicę ze Słowacją i kończy kurs w Medzilaborcach, gdzie na podróżnych czeka przede wszystkim „The Warhol Family Museum of Modern Art” z licznymi pracami Andy’egoWarhola. Rodzice przyszłego mistrza pop-artu emigrowali z okolic Medzilaborzec do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1928 r. urodził się Andrew Warhol Jr. Medzilaborce stanowią także niebywała atrakcję dla miłośników folkloru, gdyż ich tereny zamieszkuje mniejszość łemkowska. Na terenie miasteczka znajduje się skansen poświęcony kulturze łemkowskiej.
Ustrzyki Dolne - czy jesteś już w Bieszczadach?
Nowością w tym roku będą pociągi do Ustrzyk Dolnych. Chętni będą mogli odbyć podróż po linii, po której od lat nie jeździły pociągi pasażerskie, a na stacjach kolejowych przez pewien czas nikt nie oczekiwał na pociąg. Malownicze tereny Bieszczad tym razem będzie można oglądać z innej perspektywy – przez okna pociągu POLREGIO.
Miasto Ustrzyki Dolne, które jeszcze w latach 1944-1951 znajdowało się poza granicami Polski, leży na trasie małej i dużej pętli Bieszczadzkiej. W niedalekiej odległości na linii kolejowej znajduje się przejście graniczne z Ukrainą w Krościenku. W Ustrzykach znajduje się Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a także Muzeum Młynarstwa i Wsi oraz Izba Regionalna, wchodząca w skład Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji. Dla miłośników wodnego szaleństwa czekają tam atrakcje nad odkrytym basenie.
Ustrzyki Dolne to bardzo popularna baza noclegowa wśród gości odwiedzających Bieszczady, a także idealny punkt wypadowy - zarówno nad Jezioro Solińskie, jak i w bieszczadzkie góry. W sezonie letnim miejscowość położona nad rzeką Strwiąż (której wody zasilają Morze Czarne, a nie jak większość polskich rzek Bałtyk) przyciąga turystów siecią malowniczych szlaków pieszych, jak również licznymi trasami rowerowymi.
Będąc w Ustrzykach Dolnych, warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, które uczy o budowie geologicznej gór, miejscowej florze i faunie oraz przybliża góralską kulturę.
Na turystów czeka także Muzeum Młynarstwa i Wsi, gdzie nauczyć można się m.in. wypiekania proziaków (chlebki sodowe), rogalików lub bułeczek z kaszą gryczaną.
Miasteczko położone jest na trasie blisko 80 kilometrowej pętli rowerowej przebiegającej m.in. przez miejscowości takie jak Polańczyk, Czarna Góra czy Solina.
Przemyśl - Twierdza Przemyśl i Kopiec Tatarski
Czas wakacji to często czas urlopu, ale nawet mając jedynie jeden dzień wolny, można zaplanować podróż regularnym połączeniem do Przemyśla. Przemyśl to miejsce, gdzie mamy możliwość zobaczyć przepiękną architekturę miejską, renesansowy Zamek Kazimierzowski, liczne Forty Twierdzy Przemyśl, wspiąć się na Kopiec Tatarski ze wspaniałym widokiem na okolicę, a także odwiedzić liczne muzea, w tym tak niespotykane jak Muzeum Dzwonów i Fajek. To tylko niektóre z atrakcji, które czekają na podróżujących do tego niezwykłego miasta.
Wszystkie te wspaniałe miejsca odwiedzicie pociągami POLREGIO. Sprawdźcie naszą ofertę biletową i wybierzcie idealny dla siebie kierunek. Skorzystajcie z naszej aplikacji, dzięki której bilety kupicie wygodnie, szybko i bez kolejek.
Podróżuj taniej wybierając bilet weekendowy lub korzystając z oferty Ty i raz, dwa, trzy.
Autor artykułu: Jan Andrzej Prawelski PR Polregio Rzeszów