Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Gdzie zabrać dzieci na zimową wycieczkę? IV tura ferii z POLREGIO!

Zimowe ferie w 2022 roku powoli zbliżają się do finiszu. Ale spokojnie – dla niektórych czas wolny dopiero się zaczyna! Od 14 do 27 lutego ostatnie pięć województw zrobi sobie przerwę od szkoły i będzie miało dwa tygodnie na pozwiedzanie atrakcji regionalnej Polski. W gronie tych szczęśliwców są dzieci z województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego.

Gdzie w tych województwach szukać rozrywki? Co zwiedzić? Jak aktywnie spędzić czas? Zapraszamy na czwarty przegląd ciekawych miejsc w ramach cyklu ferii z POLREGIO!

Dokąd na stok, a dokąd na łyżwy?

Gdzie pojechać pociągami POLREGIO, aby poczuć zimową aurę? W dziedzinie śniegowo-lodowych atrakcji zdecydowaną przewagę mają województwa śląskie i podkarpackie, w których granicach leżą górskie stoki Beskidów i Bieszczad. Zdecydowanie godnym polecenia miejscem jest Góra Żar w Żywcu. Możemy wdrapać się na nią pieszo, choć – jako fani podróży po szynach –  polecamy skorzystać z kolejki. Stok jest dobrze naśnieżony i ratrakowany, a w przerwie między szusowaniem zjecie w okolicy dobry obiad. Żywiec to zresztą nie tylko narty! Obowiązkową pozycją do zwiedzania jest słynne Muzeum Browaru Żywiec. Muzeum to nowoczesne miejsce w bardzo atrakcyjny sposób przybliżające historię wytwarzania złocistego trunku. Z opiekunami mogą wejść także dzieci – na końcu zwiedzania czeka na nich nie produkt browaru, a owocowy soczek.

W Bielsku-Białej również wjedziemy słynną kolejką, tym razem gondolową. Ta prowadzi na szczyt Szyndzielni, perły Beskidów. W trakcie kilkuminutowej trasy na górę mamy okazję na podziwianie pięknej panoramy okolicy, która potrafi zaprzeć dech w piersiach. Weźcie ze sobą lornetkę, to będzie dobry moment na spojrzenie przez nią w dal! Jeżeli odczuwacie lęk wysokości, to na szczyt wjechać można także autobusem, choć ten wariant dostarcza nieco mniej wrażeń estetycznych. Kiedy już ubierzecie się w kombinezon i przypniecie deski lub deskę do stóp, czekają na Was trzy krótkie stoki łagodne i jeden dłuższy, ale też trudniejszy. Dobierzcie trasę do swoich umiejętności i śmigajcie po beskidzkich stokach.

W Bieszczadach stoków jest oczywiście co nie miara, ale czy są jakieś narciarskie miejsca bliżej podkarpackich miast? Są! Na górze Zniesienie w Przemyślu znajdziecie stok gotowy do jazdy. Czekają tam trzy trasy narciarskie, z których najdłuższa ma 1200m długości, co jest całkiem niezłym wynikiem jak na trasę w granicach miasta. Oprócz nart możecie zabrać ze sobą także sanki, gdyż funkcjonuje tam całoroczny tor saneczkowy. Wypożyczalnia jest dostępna, ale pamiętajcie, że w pociągach POLREGIO możecie przewieźć swój własny sprzęt narciarski. 😉

Jeżeli od nart wolicie łyżwy, to jest parę miejsc, gdzie poćwiczycie potrójnego axla albo po prostu przyjemnie się poślizgacie. W Rzeszowie dostępne są aż trzy lodowiska: przy Resovii, na Baranówce oraz w Millenium Hall. Pojeździcie także w Arenie Sanok w Sanoku.  W Bielsku-Białej świetne lodowisko jest na OSR Victoria. Ośrodek Sportu i Rekreacji w B.-B. prowadzi zresztą naprawdę ciekawe warsztaty i wydarzenia – karnawał na lodzie, zimowe biegu, ferie z szachami, warsztaty z gier zespołowych, pływania czy samoobrony. Warto skorzystać z tych propozycji, zwłaszcza że nie są to atrakcje komercyjne.

W Katowicach nie można pominąć lodowiska w Spodku. Najsłynniejszy katowicki budynek zapewnia kosmiczne, jak na spodek przystało, wrażenia ze ślizgawki w miejscu, które niejedne sportowe i koncertowe emocje widziało. W Parku Kościuszki poszukajcie toru saneczkowego, na którym z rozkoszą wyszaleją się Wasze pociechy. Pamiętajcie tylko, żeby nie używać sanek z metalowymi płozami – mogą zniszczyć nawierzchnię, a fajnie byłoby cieszyć się tym miejscem dłuższy czas. W Lublinie z łyżwami najlepiej udać się na lodowisko Icemania, a w Gdańsku proponujemy odwiedzić Plac Zebrań Ludowych. W Łodzi możecie wybrać spośród dwóch propozycji: lodowiska Bombonierka lub lodowiska Retkinia.


Jak zwiedzanie, to muzeum!

Jeżeli czytacie naszego bloga, wiecie już na pewno, że są w Polsce nowoczesne i interaktywne muzea, które trzeba odwiedzić, jeśli wizytujecie dane miasto. Narty nartami, łyżwy łyżwami, ale muzealne trasy to również świetna okazja na spędzenie czasu w ferie. Gdzie warto się wybrać?

Zdecydowanie do Trójmiasta. Zazwyczaj niedostępne zakamarki Daru Pomorza w trakcie ferii będą udostępnione indywidualnym zwiedzającym. To prawdziwa gratka, bo zobaczyć z takimi detalami okręt-muzeum nie zdarza się często! Będą już w Gdyni, zajrzyjcie do Muzeum Marynarki Wojennej opowiadającego bogatą historię polskiej obronności. Na spacer do portu znowu warto wziąć lornetkę, by przyjrzeć się zacumowanemu tam legendarnemu okrętowi ORP Błyskawica. Fascynujące wystawy czekają w XVI-wiecznym spichlerzu znanym dziś jako Błękitny Baranek. Ten oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku opowie Wam historię pięknego miasta, jakim niewątpliwie jest Gdańsk. W innym oddziale tej instytucji, Grodzisku w Sopocie, popularyzuje się wiedzę jeszcze dawniejszą. Tamtejszy skansen to kopalnia wiedzy o czasach wczesnego średniowiecza na Pomorzu. Tamtejsi pasjonaci reklamują swoją miejscówkę jako najstarszy zabytek w Sopocie i niewykluczone, że mają rację.

W Łodzi także mają swoje Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne i jest tam co oglądać. Ludowe stroje, wystawy czasowe (np. o zarazach) czy sala poświęcona numizmatyce to tylko niektóre atrakcje. Placówka ma w swojej ofercie także program na ferie – wejdźcie na ich stronę i sprawdźcie, co mają do zaoferowania.

Łódź to miasto słynące z przemysłu włókienniczego oraz wspaniałej kinematografii. Tak się składa, że oba te symbole mają miejsca sobie poświęcone. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa poznacie włókiennictwo jako sztukę, przemysł, dziedzinę związaną z modą czy codziennością. Nie ma przecież codzienności bez ubrań, tak jak i przez lata nie było polskiego włókiennictwa bez Łodzi. Filmowe tło miasta najlepiej przemówi do Was w tamtejszym Muzeum Kinematografii. Wiele wysiłku poświęcono tutaj na zatroszczenie się o znajomość polskiego filmu, polskiej animacji i polskich twórców. Muzeum może poszczycić się zresztą nie tylko licznymi wystawami czy organizacją wielu wydarzeń kulturalnych, ale też własnym kinem Kinematograf! W ramach ferii przygotowało specjalną ofertę – filmową, co jasne.

Jak zmieniła się przez tysiące lat sztuka? Co ma wspólnego z historią? Odpowiedzi na te pytania dostarczy program na ferie zaproponowany przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Instytucja z całą masą wystaw to obowiązkowa pozycja na trasie zwiedzania Podkarpacia. Mnogość oddziałów sprawdzicie na stronie internetowej, a my szczególnej uwadze polecamy niecodzienne Muzeum… Dzwonów i Fajek! Serię warsztatów i zajęć edukacyjnych ma za to dla najmłodszych Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

W Gliwicach uwadze polecamy wszystkie oddziały Muzeum Gliwice. Wśród nich są: Willa Caro (dużo wystaw i wydarzeń!), Oddział Odlewnictwa Artystycznego (industrialne miejsce o stuletniej historii, które bardzo dobrze oddaje śląski klimat), Dom Pamięci Żydów Górnośląskich czy Radiostacja w Gliwicach (z masztem, który nadal nosi tytuł najwyższej drewnianej budowli na całym świecie!). Bardzo ciekawe muzeum w niezwykle ciekawym miejscu znajdziecie natomiast w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. To dzielnica, która w całości stanowi zabytek śląskiej kultury i jest przepięknym miejscem na spacer. Tradycyjne familoki nadają temu miejscu wyjątkowego charakteru. W samym sercu Nikiszowca znajduje się Dział Etnologii Miasta katowickiego muzeum. Dla hanysów to szansa na wspominki, jak to było dawniej w doma, a dla goroli – okazja, by poznać nieznaną sobie część polskiej kultury i historii, wcale nie tak odległej.

Muzea, ale trochę inne, trochę bardziej niecodzienne

Nikiszowiec jest swego rodzaju dzielnicą-muzeum. Wyjątkowy jest także Dar Pomorza, czyli muzeum umieszczone pod pokładem żaglowca. A jakie inne miejsca możemy zwiedzić w poszukiwaniu wiedzy? Możemy udać się na przykład… pod ziemię! Wracamy na Śląsk, a więc wyposażcie się w nasz bilet turystyczny, z którym od 39 złotych podróżujecie przez cały weekend do woli i zaczynajmy podziemną turystykę.

Zimowa Szkoła Magii to propozycja na ferie od Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. I mówimy tu o prawdziwej magii! Uczestnicy poszukiwać będą tajemniczego artefaktu, a po drodze czeka na nich mnóstwo wyzwań. Przejdą naukę zaklęć, poznać tajemnicę tworzenia eliksirów i wezmą udział w turnieju magicznej dyscypliny sportowej. Przejadą się też magicznym pojazdem Karlik Express, choć jedzie on po zabrzańskich tunelach kopalni, a nie z peronu 9 i ¾. Przy okazji odwiedźcie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, bo przecież odwiedzać Śląsk i nie wiedzieć nic o węglu, to jak… odwiedzać Śląsk i nie wiedzieć nic o węglu!

Zabytkowa Kopalnia Srebra czeka w Tarnowskich Górach. To tu uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową i wydobywano cenny kruszec. O tym, jak górnicy to robili, jakie mieli metody i jakie z tym wiążą się legendy chętnie opowiedzą Wam tarnogórscy przewodnicy w podziemnych pokojach. W Sztolni Czarnego Pstrąga dowiecie się natomiast, jak górnikom udało się pokonać siły natury i sprawić, by wydobycie było możliwe. W lutym z powodu prac remontowych zawieszone są rejsy łódką w zalanych tunelach, lecz to tylko dobry pretekst, by wpaść tu ponownie.

A jak już zeszliśmy kilka metrów pod powierzchnię ziemi, to zostańmy tam na dłużej. Lubelska Trasa Podziemna to kilkaset metrów podziemnych korytarzy powstałych z połączenia piwnic pod Starym Miastem w Lublinie. Makiety przedstawią rozwój przestrzenny miasta, a specjalna ekspozycja ruchem, dźwiękiem i światłem przedstawi Wielki Pożar Lublina. Tunele łączą dwa miejsca szczególnie ważne dla historii tego, jak i każdego starego miasta – budynek Ratusza oraz plac, gdzie dawniej znajdował się kościół.

Swoje podziemne tunele ma także Chełm. I to nie byle jakie, bo kredowe! Podziemia Kredowe w Chełmie są absolutnie zjawiskowym miejscem. Wydobywano tu przez wiele lat kredę do pisania, a dziś pozostałością są długie korytarze o idealnie białych ścianach wzbogacone o historyczne ekspozycje. To atrakcja, która skupia na sobie uwagę, zostaje w pamięci na długo i jest dumą Lubelszczyzny. Zachęceni tym opisem? Łapcie więc w dłoń telefon, odpalajcie aplikację POLREGIO i bez stania w kolejkach kupcie bilet do Chełma!

Swoją podziemną trasę ma też piękny Jarosław! Czy wiecie, że było to swego czasu jedno z bogatszych miast regionu? Schodząc pod ziemię, cofamy się o jakieś 400 lat i mamy okazję poznać historię miasta pełnego jarmarków. Możecie wybrać się na tę wycieczkę w czasoprzestrzeni z przewodnikiem lub samodzielnie, wyposażeni w słuchawki z audioopowieścią. Nie zapomnijcie się jednak kiedyś wynurzyć z jarosławskich piwnic, gdyż naziemna architektura tego miasta zasługuje na zobaczenie! Na pewno warto przejść się w pobliże Ratusza i Rynku, ale wizytówką miasta jest kamienica Orsettich. Wieczorny spacer zimową porą dostarczy Wam bez wątpliwości zacnych wrażeń estetycznych.

Specyficzną formą muzeum jest zamek. A tych w naszym kraju nie brakuje, zwłaszcza na Podkarpaciu. W Rzeszowie symbolem miasta jest Zamek Lubomirskich, w którym mieści się obecnie siedziba sądu. W Przemyślu zwiedzić możecie Zamek Kazimierzowski . W Sanoku natomiast wnętrza zamku skrywają Muzeum Historyczne z galerią Zdzisława Beksińskiego. To największa kolekcja obrazów tego cenionego na całym świecie malarza i jeżeli jesteście w Sanoku, zdecydowanie musicie ją zobaczyć. To kawał zwiedzania – około 600 dzieł Beksińskiego zgromadzono bowiem w murach sanockiego zamku.  

Od 1 lutego otwarty dla zwiedzających jest także słynny Zamek w Łańcucie. Historia Łańcuta sięga XIV wieku i pamięta króla Kazimierza Wielkiego. Obecny zamek został wybudowany trzy stulecia później, a potem przechodził jeszcze generalny remont. Był on jedną z ulubionych rezydencji dla najważniejszych osobistości europejskiego świata na przestrzeni wieków. Choć wyposażony był zabudowania fortyfikacyjne, był areną raczej twórczych podbojów niż świadkiem wojennych scen. Pobyt w Łańcucie mają na koncie największe europejskie rody, w tym Potoccy, Radziwiłłowie czy Franciszek Ferdynand.

Niemuzealne miejsca ciekawe

Jakie jeszcze miejsca warto zobaczyć, korzystając z dwóch tygodni ferii? Zróbmy szybki przegląd atrakcji, które znajdziecie w pięciu województwach IV tury i do których dojedziecie pociągami POLREGIO!

Polecamy, na przykład, nowoczesne centra kultury i nauki. Wśród nich warte polecenia są Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (miejsce tętniące kulturą każdego typu) czy innowacyjne EC1 w Łodzi (które ma swoją ofertę półkolonii na ferie, warto ją sprawdzić!).

 Czas wolny dla wielu równa się z pójściem do kina lub teatru. Dla fanów takich rozrywek mamy propozycje. Kino Bajka w Lublinie, jak nazwa wskazuje, niejedną bajkę Wam zaproponuje. Kino Janosik w Żywcu to z kolei nadal działające miejsce z długą, dłuuugą brodą. Czy wiecie, że filmy ogląda się tu już od 1906 roku? W Katowicach wylądował kiedyś spodek i skoro miasto jest już naznaczone kosmicznym pyłem, nie mogło tu braknąć Kina Kosmos.

Wśród teatrów wskażmy lubelski  Teatr Andersena ze świetnym repertuarem skierowanym do dzieci czy Teatr Komedii Valldal w Gdyni – tu spektakl dla siebie znajdą ci młodsi i ci starsi. W Gdańsku interdyscyplinarnym centrum edukacyjnym jest Hevelianum – tu nie można się nudzić!

Wszystkie te wspaniałe miejsca odwiedzicie pociągami POLREGIO. Sprawdźcie naszą ofertę biletową i wybierzcie idealny dla siebie kierunek. Skorzystajcie z naszej aplikacji, dzięki której bilety kupicie wygodnie, szybko i bez kolejek. 
 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›