Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Kaszuby - zabierz rower na wakacje z POLREGIO

Kaszuby na dwóch kółkach - zabierz rower na wakacje z POLREGIO

Przyszła wiosna, a wraz z nią nadzieja, że już wkrótce nasze życie powróci na normalne tory. Po długich tygodniach spędzonych w zamknięciu z powodu pandemii, wiele osób tęskni za podróżami i czasem spędzonym wśród przyrody. 

Na szczęście, nic już nie stoi na przeszkodzie, by zrobić sobie krótkie wakacje i skorzystać z uroków wiosny. Polecamy zwłaszcza wycieczki rowerowe. Poruszając się rowerem, łatwo jest trzymać się zasada bezpieczeństwa - unikać tłumów i zachować niezależność. Rowery to też stosunkowo tani sposób podróżowania, co na pewno doceni wiele osób, które w obecnej rzeczywistości bardziej niż zwykle starają się żyć oszczędnie.

 

Idealnym miejscem na niezapomnianą wyprawę rowerową są Kaszuby. To jeden z piękniejszych regionów Polski, który często jest pomijany w planach wakacyjnych. Większość turystów kieruje się ku wybrzeżu, zahaczając o Kaszuby tylko w ich najbardziej wysuniętej na północ części czyli w okolicach Gdańska. Tymczasem oprócz morza ta kraina ma do zaoferowania o wiele więcej – niezmierzone piękno lasów, łąk, jezior oraz bogatą lokalną kulturę. Kaszuby są bardzo przyjaznym miejscem dla miłośników dwóch kółek. Obejmują wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Dobrym miejscem, żeby rozpocząć przygodę z Kaszubami jest Kościerzyna, gdzie bez problemu dojedziecie pociągami POLREGIO. Polecamy skorzystać z REGIOkarnetu, który pozwala podróżować po całej Polsce bez limitów przez trzy dowolnie wybrane dni w ciągu dwóch następujących po sobie miesięcy. REGIOkarnet umożliwia dużą elastyczność w planowaniu wyprawy i pomaga ominąć najbardziej oblegane terminy takie jak weekendy czy święta. Dodatkowym atutem jest to, że z takim biletem koszt przewozu roweru wynosi tylko 7 zł na dzień, niezależnie od ilości przejazdów.

 

W Kościerzynie czeka na was sporo atrakcji i bogata oferta noclegowa. Polecamy przespacerować się po rynku i odwiedzić jedno z muzeów tematycznych. Oczywiście, najbliższe naszemu sercu jest Muzeum Kolejnictwa. Muzeum posiada najbardziej liczną kolekcję pojazdów szynowych w północnej Polsce. Największą popularnością wśród zwiedzających cieszą się imponujące lokomotywy parowe, które dziś są już rzadkością. Innym ciekawym miejscem w Kościerzynie jest Muzeum Akordeonu. Akordeon, potocznie nazywany na Kaszubach „kaloryferem” lub „świnią”, jest bardzo ważnym elementem lokalnego folkloru. W muzeum można obejrzeć unikatowe historyczne  egzemplarze tego instrumentu. I wreszcie, gratka dla miłośników starych samochodów i amerykańskiego stylu życia, czyli Muzeum Old American Cars. Na odwiedzających czekają klasyczne modele aut rodem z USA takie jak Cadillac, Lincoln czy Plymouth. Nie zabraknie też Elvisa Presleya, Marlin Monroe i wspaniałej amerykańskiej muzyki. Muzeum obejmuje sporą powierzchnię, co pomaga zachować bezpieczny dystans podczas zwiedzania.

 

Niecałe dwadzieścia kilometrów na południe od Kościerzyny znajduje się miejscowość Wdzydze Kiszewskie. Prowadzi do niej kilka tras rowerowych – my polecamy leśną ścieżkę, która wiedzie przez urokliwą miejscowość Juszki. We Wdzydzach można odwiedzić słynny Kaszubski Park Etnograficzny. Ten najstarszy skansen w Polsce obejmuje malowniczy teren 22 hektarów nad brzegiem jeziora Gołuń (część jeziora Wdzydzkiego). Spacerując, można tu obejrzeć tradycyjne kaszubskie chaty wiejskie z okresu od XVII do XX wieku. Wdzydze to wspaniałe miejsce by zatrzymać się na trochę dłużej i odpocząć. Prawdziwym skarbem jest tu ogromne jezioro Wdzydzkie, nazywane czasem Kaszubskim Morzem albo Wielką Wodą.

 

Z kolei na północ od Kościerzyny rozciąga się kolejna zapierającą dech w piersiach kraina jezior. Nie na darmo te tereny określane są Szwajcarią Kaszubską. Gdziekolwiek was wasze dwa kółka poniosą, natraficie na niezliczone jeziora i oczka wodne, łagodne wzgórza i dzikie lasy. I pustkę – te tereny charakteryzują się małym zaludnieniem, wśród krajobrazu dostrzec można co najwyżej pojedyncze, samotne domy przycupnięte wśród pól. Gdy jednak zapragniecie odrobiny towarzystwa, zachęcamy aby zatrzymać się w miejscowości Chmielno, gdzie znajduje się wyjątkowe Muzeum Tabaki. Zwyczaj zażywania tabaki jest bardzo mocno zakorzeniony w kaszubskiej kulturze. Kiedyś mężczyźni mieli zwyczaj zażywać tabakę nieustannie, przez cały dzień – ponoć nawet podczas mszy (z księdzem włącznie!). W muzeum można się dowiedzieć jak przygotowuje się tabakę a także obejrzeć wiele jedynych w swoim rodzaju tabakierek. Oprócz tego w Chmielnie można spędzić czas na plaży albo wypożyczyć kajaki i popływać po jeziorze.

 

Chmielno dzieli tylko krótka przejażdżka (ok. 9 km) od miasta Kartuzy. Kartuzy swoją nazwę zawdzięczają zakonowi Kartuzów, który ma tu swoją siedzibę od XIV wieku. Niektóre budynki klasztorne można zwiedzać bezpośrednio lub podziwiać ich majestat z oddali spacerując nad Jeziorem Klasztornym Małym. Innym atrakcyjnym miejscem na spacer lub przejażdżkę jest Promenada Asesora wybudowana nad brzegiem jeziora Karczemnego z nowoczesną ścieżką rowerową. Z kolei Muzeum Kaszubskie, oprócz regularnych ekspozycji prezentujących kulturę i zwyczaje tego regionu, oferuje również możliwość wzięcia udziału w pomysłowej grze miejskiej, która pozwoli w zabawny sposób obejrzeć wszystkie piękne miejsca w Kartuzach. To może być dobra alternatywa dla osób, które chciałyby ograniczyć do minimum konieczność przebywania w zamkniętych przestrzeniach, a jednocześnie i zwiedzić jak najwięcej.

 

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić was do aktywnego wypoczynku wśród wyjątkowej kaszubskiej przyrody. Już teraz możecie zacząć planować wyjazd i sprawdzić rozkłady pociągów w wyszukiwarce na naszej stronie polregio.pl lub w aplikacji POLREGIO. Nie zapomnijcie przed podróżą zadbać o swoje rowery. Wiele lokalnych tras rowerowych prowadzi przez nieutwardzane leśne ścieżki, więc ważne jest, by wasze rowery miały odpowiednie opony. Na wszelki wypadek spakujcie zapasowe dętki do plecaka. Życzymy miłych (i bezpiecznych!) podróży! .

 

Jeżeli podróżujecie,  na terenie województwa pomorskiego,  pamiętajcie żeby zapoznać się z warunkami przewozów rowerów oraz z cennikiem biletów wg. ofert "Taryfa Pomorska"

Autor: POLREGIO