Lubelszczyzna stanowi idealny przykład na to, że lokalna turystyka i eksploracja bliskich regionów może być wspaniałą alternatywą dla hucznych i popularnych lokalizacji. Piękne miejsca w Polsce Wschodniej to pomysł na udany i tani weekend. Poniżej przedstawiamy mapę ukrytych skarbów województwa lubelskiego, do których z łatwością dotrzecie pociągami POLREGIO!
Lublin to miasto o bogatej i długiej historii sięgającej aż XIV wieku! Lista atrakcji w Lublinie zdaje się nie kończyć, choć z pewnością na pierwszy plan wysuwa się przepiękne Stare Miasto. Uroczo oświetlone, jest świetnym miejscem na wieczorny spacer z podziwianiem fontann na Placu Litewskim jako punktem obowiązkowym. Załóż słuchawki, włącz dostępne za darmo, powstałe w ramach projektu „Szeptany Lublin” audioprzewodniki i zwiedzaj miasto zgodnie z tematycznymi ścieżkami. Liczne restauracje to okazja na spróbowanie regionalnych przysmaków, takich jak lubelski forszmak czy gryczany pieróg. Gastronomicznym symbolem regionu jest jednak cebularz, który dla Lubelszczyzny jest tym, czym oscypek jest dla Podhala. Zakup cebularza, usiądź na ławce za Bramą Krakowską i wsłuchaj się w hejnał grany w samo południe, aby poczuć klimat Lublina!
Podziemia kredowe w Chełmie
Głęboko pod chełmskimi ulicami skrywa się wyjątkowe miejsce, które wciąż można uznać za atrakcję powszechnie nieznaną. Bogate kredowe złoża od czasów średniowiecza były wykorzystywane przez lokalnych mieszkańców aż do momentu, kiedy tunele zaczęły zagrażać znajdującemu się nad nimi miastu. Po stuleciach eksploracji pozostała jednak przystosowana dla turystów dwukilometrowa sieć śnieżnobiałych korytarzy, tworzących iście filmową lokalizację wzbogaconą o ekspozycje geologiczne i archeologiczne. Unikatowe miejsce zaledwie godzinę od Lublina, absolutnie konieczne do odwiedzenia z POLREGIO!
Zamość – „Miasto Idealne”
Perfekcja nie istnieje? W Zamościu mają na ten temat inne zdanie. Po zaledwie kilkuminutowym spacerze z dworca kolejowego, do którego dojedziesz z POLREGIO, ujrzysz słynny Rynek Wielki – zaprojektowany przez renesansowego geniusza Bernardo Morando idealny kwadrat o powierzchni 100 x 100 metrów, otoczony z każdej strony ośmioma ormiańskimi kamienicami. Perłą w koronie miasta Jana Zamoyskiego jest piękny Ratusz z 50-metrową wieżą zegarową. Pocztówkowy widok na Stare Miasto, które w całości wpisane jest na listę zabytków UNESCO, będziesz mieć z wieży katedry przy ul. Kolegiackiej.
Warto odwiedzić też Twierdzę Zamość, która od XVI wieku stoi na straży mieszkańców. Po licznych przebudowach, jej elementy są dziś dostępne do zwiedzania. Szczególnie warto odwiedzić Bastion VII, zwłaszcza z przewodnikiem! Poza tym, wiedzieliście, że w Zamościu jest jedyny w tej części Polski i jeden z najstarszych w kraju w ogóle ogrodów zoologicznych? Mury tamtejszego zoo mają już ponad 100 lat!
Dęblin do wieży: zgłaszam się!
Dęblin to miejscowość znana przede wszystkim fanom awiacji. Słynące ze szkoły lotniczej miasto oferuje awiatorom także Muzeum Sił Powietrznych, dzięki któremu poznasz historię polskiego lotnictwa wojskowego, lecz turyści trzymający się bliżej ziemi także znajdą coś dla siebie.
Pałac Mniszchów rodem z XVIII wieku, otoczony uroczym ogrodem angielskim, będzie doskonałą opcją spacerową na słoneczną niedzielę. Wiecie, że to tam – ponad 200 lat temu! - zamontowano pierwszy w Polsce piorunochron? Zbudowany w stylu barokowym, potem przerobiony na klasyczny – Pałac jest obecnie siedzibą Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
Zanim wsiądziecie z powrotem do pociągu POLREGIO, zajdźcie jeszcze na ulicę Wiślaną, gdzie znajduje się kameralny, drewniany kościół pw. Chrystusa Miłosiernego. Budynek oddycha 200-letnią historią! Warto też odwiedzić Bramę Lubelską, która była częścią dawnej Twierdzy Modlin – cytadeli, o której przypomina pozostała właśnie brama i leżący nieopodal cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.
Sprawdź ofertę biletów turystycznych na polregio.pl i w naszej aplikacji mobilnej. Wyrusz z nami w kolejną weekendową podróż!