Zamiłowanie do kolei często kiełkuje w nas już od najmłodszych lat. Wiele dzieci uwielbia oglądać lokomotywy i wagony przemierzające po torach, na swoje ulubione zabawki wybierają kolejki, a pierwsza podróż pociągiem jest dla nich bardzo ekscytującym wydarzeniem. Część maluchów po takiej wycieczce z wielką stanowczością zapewnia swoich bliskich, że w przyszłości chcą zostać maszynistami. Oczywiście, w wielu przypadkach deklaracja o wyborze zawodu będzie się jeszcze zmieniać po stokroć, ale są tacy, którzy postanawiają spełnić swoje marzenie o pracy na kolei. Dziś opowiemy Wam o tym jakie warunki trzeba spełnić, by zostać maszynistą, na czym polega praca w tym zawodzie oraz jak możecie aplikować do pracy w POLREGIO.
Głównym zadaniem maszynisty jest prowadzenie pociągów przewożących pasażerów do stacji docelowej, zgodnie z obowiązującymi zasadami, warunkami i rozkładem jazdy. To bardzo odpowiedzialne zajęcie, ponieważ czuwa się nad bezpieczeństwem podróży naprawdę wielu osób. W pracy trzeba więc być maksymalnie skupionym i spostrzegawczym. W szczególności, że do zadań
maszynisty należy również m.in. sprawdzanie stanu przednich szyb, reflektorów oraz kontrolowanie tego, czy temperatura w pociągu jest odpowiednia. Maszynista, poza kierowaniem pojazdem, często zajmuje się również usuwaniem ewentualnych usterek, które pojawiły się podczas jazdy.. Dlatego dobrze, by wykształcenie osoby zatrudnionej na tym stanowisku było techniczne. Może to pomóc w rozumieniu pewnych zagadnień. Choć musimy zaznaczyć, że do ubiegania się o stanowisko maszynisty wystarczy wykształcenie zawodowe.
Jakie warunki trzeba spełnić, by móc zostać maszynistą?
Wiemy już, jakie jest wymagane wykształcenie, które należy zdobyć, by móc myśleć o spełnieniu marzenia o staniu się maszynistą. Jakie jeszcze są kryteria? W tym miejscu, należy podkreślić, że chociaż nazwa zawodu „maszynista” może sugerować, że jest to zajęcie tylko dla mężczyzn, to nie jest to prawdą. Zawód ten równie dobrze mogą wykonywać kobiety, a ich liczba w naszych szeregach systematycznie rośnie. Pisaliśmy o tym w jednym ze wcześniejszych artykułów, który znajdziecie TUTAJ. Wracając do wymagań stawianych przed kandydatami na stanowisko maszynisty – aby ubiegać się o pracę w tym zawodzie należy mieć skończone 20 lat i nie być karanym. Przyszli maszyniści muszą też wyróżniać się bardzo dobrą kondycję zdrowotną, psychiczną i fizyczną, szczególnie ważny jest bardzo dobry wzrok.
Jak zostać maszynistą w POLREGIO?
Przede wszystkim, aby zostać maszynistą, trzeba uzyskać licencję maszynisty i świadectwo maszynisty. Cały proces jego zdobywania może potrwać do dwóch lat. W pierwszej kolejności należy uzyskać orzeczenia lekarskie o spełnianiu wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych na licencję maszynisty oraz przejść szkolenie zakończone egzaminem. Dopiero po uzyskaniu licencji maszynisty, zostaje się skierowanym na szkolenie w celu uzyskania świadectwa maszynisty. Właśnie ten dokument jest niezbędny do samodzielnego prowadzenia pociągów. W czasie szkolenia jest się już jednak pracownikiem POLREGIO i uzyskuje się wynagrodzenie. Cała procedura może się wydawać skomplikowana i czasochłonna, jednak pomagamy naszym kandydatom przez nią przejść. Jeśli jesteście zainteresowani uzyskaniem świadectwa maszynisty, najlepiej skontaktować się z nami w tej sprawie pod adresem mailowym: [email protected]. Dla tych, którzy tę ścieżkę zawodową mają już za sobą i szukają pracy w zawodzie, polecamy naszą zakładkę „KARIERA”, gdzie dostępne są wszystkie aktualne oferty pracy w POLREGIO.
Zatrudnionym w POLREGIO, praca na stanowisku maszynisty, sprawia wiele radości i satysfakcji:
„W POLREGIO podoba mi się to, że pracuję na nowoczesnych pojazdach, które mają wysoki wskaźnik bezawaryjności. Obsługa takich pojazdów to sama przyjemność, posiadają one wiele udogodnień wpływających na sprawność i bezpieczeństwo. W kabinie panuje cisza, a latem temperatury są komfortowe. Pomiędzy pracownikami panuje przyjacielska atmosfera. Praca maszynisty to marzenie mojego dzieciństwa, które spełniło się w 100%!”.
Dlatego, jeśli podobnie jak Krystian, maszynista naszych pojazdów trakcyjnych ze Szczecina, chcecie zrobić pierwszy krok do spełnienia swojego marzenia, nie czekajcie dłużej.
Europejski Rok Kolei #EUYearofRail, który właśnie trwa, to świetna okazja, by rozpocząć swoją karierę na kolei. Wydarzenia tego typu podkreślają jak ważne jest stawianie na transport kolejowy i sugerują, że w przyszłości ta dziedzina będzie się jeszcze bardziej rozwijać, a co za tym idzie – zapotrzebowanie na pracowników kolei będzie rosło. Warto przy tym stawiać na takich pracodawców jak POLREGIO. Jesteśmy największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce, z 20-letnią tradycją. Zapewniamy bezpieczne podróżowanie we wszystkich regionach kraju, dysponujemy prawie 2 tysiącami pociągów i co roku obsługujemy ponad 80 mln pasażerów rocznie. A dzięki Twojej pracy i zaangażowaniu możemy działać jeszcze lepiej!