Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Muzea w Krakowie – obowiązkowa lista do zwiedzenia

Muzea w Krakowie – obowiązkowa lista do zwiedzenia

Kraków, perła polskiej kultury, kryje w swoim sercu nie tylko magiczne uliczki i średniowieczne zaułki, ale także skarby sztuki zgromadzone w murach licznych muzeów. Czy wiesz, które z nich są obowiązkowe do odwiedzenia? Przygotowaliśmy listę najciekawszych muzeów Krakowa. Niech to będzie twoja mapa kulturalnej przygody w tym niezwykłym mieście!

Muzeum Narodowe w Krakowie

Nasze zestawienie nie mogło zacząć się inaczej, jak od najpopularniejszego gmachu w Krakowie, czyli od Muzeum Narodowego mieszczącego się przy alei 3 Maja. Działa nieprzerwanie od 1879 roku w imponującym budynku głównym oraz 10 oddziałach.

W budynku głównym znajdują się dwie wystawy stałe – Galeria Sztuki Polskiej oraz Galeria Rzemiosła Artystycznego – które robią duże wrażenie. Jest też szereg wystaw czasowych o różnej tematyce. To prawdziwa kopalnia artystycznych skarbów. Kolekcje Muzeum Narodowego liczą ponad 780 tysięcy eksponatów. Wizyta tutaj jest nie tylko lekcją historii sztuki, ale także emocjonującą podróżą przez różne epoki i kultury.

 

Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie (oddział Muzeum Narodowego) przy ulicy Pijarskiej, założone w 1801 roku przez księżną Izabelę Czartoryską, przez wieki skupiało w sobie najcenniejsze skarby sztuki i historii. Jego kolekcje, zgromadzone przez rodzinę Czartoryskich, zawierają prawdziwe perły europejskiego malarstwa, w tym słynną „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym samarytaninem” Rembrandta.

Nie przetrwało jednak powstania listopadowego oraz II wojny światowej. Po gruntownej renowacji Muzeum Książąt Czartoryskich powróciło jednak do życia, prezentując swoje niesamowite kolekcje w nowoczesnej i przemyślanej ekspozycji.

Muzeum Rynek Podziemny

Muzeum Rynek Podziemny, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pod ziemią, a dokładniej pod wschodnią częścią Rynku Głównego w Krakowie i zajmuje powierzchnię ponad 6000 metrów kwadratowych.

Placówka oferuje interaktywną wędrówkę przez wieki, począwszy od wczesnego średniowiecza aż po czasy nowożytne. Eksponaty, takie jak relikwie dawnych budowli, przedmioty codziennego użytku czy multimedialne instalacje, przybliżają zwiedzającym życie mieszkańców Krakowa na przestrzeni wieków. Dzięki zaawansowanym technologiom odwiedzający mogą zanurzyć się w atmosferze dawnych czasów, słysząc dźwięki, widząc animacje i uczestnicząc w interaktywnych pokazach.

Jednym z najważniejszych atutów muzeum jest to, że nie jest to tradycyjne muzeum – to doświadczenie, które pozwala poczuć historię na własnej skórze. Przejście przez podziemne korytarze, oświetlone jedynie delikatnym światłem, pozwala na chwilę zapomnienia o zgiełku współczesnego świata i przeniesienia się w zupełnie inną epokę.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Krakowie, założone w 1850 roku, jest najstarszą tego typu placówką w Polsce i prawdziwym świadkiem przeszłych cywilizacji, które kiedyś zamieszkiwały tereny naszego kraju.

Skrywając w swoich zbiorach niezliczone artefakty z różnych epok, od prehistorii po średniowiecze, muzeum oferuje fascynujący wgląd w życie dawnych społeczności. Spora część eksponatów pochodzi z terenów Polski, ale nie tylko – są również z Ukrainy, Białorusi oraz Litwy, a nawet zbiory egipskie z oryginalnymi mumiami ludzkimi i zwierzęcymi. 

Znajdujące się w samym sercu Krakowa, w urokliwym budynku przy ulicy Senackiej, Muzeum Archeologiczne stanowi obowiązkowy punkt dla wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w tajemniczej historii dawnych kultur i cywilizacji.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Krakowie, zlokalizowane w historycznym budynku byłego Ratusza w dzielnicy Kazimierz przy placu Wolnica, jest oknem na bogactwo kulturowe i tradycyjne dziedzictwo naszego kraju oraz innych regionów świata. Założone w 1911 roku, to miejsce, gdzie tradycje, zwyczaje i codzienne życie mieszkańców Małopolski ożywają na nowo, ukazując głębokie korzenie i ewolucję kulturową regionu.

Jednak muzeum nie ogranicza się tylko do Polski – jego ekspozycje prowadzą odwiedzających przez kontynenty, prezentując artefakty, stroje, narzędzia i dzieła sztuki z różnych zakątków świata – kolekcja syberyjska, zbiory z terenów, Ameryki, Afryki, Azji oraz Oceanii.

Wizyta w Muzeum Etnograficznym to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni, pozwalająca zrozumieć, jak różnorodność kultur kształtowała naszą wspólną ludzką historię.

Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, zlokalizowane przy ulicy Lipowej w Krakowie, prezentuje nowoczesną i awangardową twórczość artystyczną. Otwarte w 2011 roku, szybko stało się ważnym punktem na kulturalnej mapie dawnej stolicy Polski, przyciągając zarówno miłośników sztuki, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nowoczesnymi formami ekspresji.

Ośrodek nie tylko prezentuje prace najlepszych polskich i międzynarodowych artystów współczesnych, ale także aktywnie uczestniczy w tworzeniu i propagowaniu kultury, organizując warsztaty, wykłady i inne imprezy edukacyjne. Architektura budynku MOCAK-u, będąca połączeniem nowoczesności i industrialnego dziedzictwa dawnej fabryki Schindlera, doskonale komponuje się z prezentowaną w nim sztuką, tworząc spójną i inspirującą całość.

Muzeum Fabryka 'Emalia' Oskara Schindlera

Fabryka 'Emalia' Oskara Schindlera w Krakowie mieści się pod tym samym adresem co MOCAK. To jedno z najważniejszych miejsc pamięci II wojny światowej w Polsce. Zlokalizowane w dawnej fabryce naczynia emaliowanego i wyrobów metalowych Oskara Schindlera, muzeum poświęcone jest historii Krakowa pod okupacją niemiecką od 1939 do 1945 roku.

Za sprawą filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera” z 1993 roku, historia Oskara Schindlera i pracowników jego fabryki stała się znana na całym świecie. Schindler, niemiecki przemysłowiec, uratował życie ponad tysiąca Żydów, zatrudniając ich w swojej fabryce i chroniąc przed deportacją do obozów koncentracyjnych. W muzeum można zobaczyć zarówno autentyczne narzędzia i przedmioty z epoki, jak i multimedialne wystawy, które opowiadają o życiu mieszkańców Krakowa w czasach wojny. Eksponaty prezentują codzienne życie ludności, konflikty i wybory moralne, z jakimi musieli się oni zmierzyć.

Zwiedzanie tego miejsca jest głęboko poruszające i edukacyjne. Muzeum nie tylko opowiada o bohaterstwie jednego człowieka, ale również o tragedii wojny, okrucieństwie Holokaustu i niezłomności ducha ludzkiego w najtrudniejszych chwilach historii.

Muzeum Iluzji

Kameralne, ale efektowne – Muzeum Iluzji przy ulicy Straszewskiego w Krakowie to prawdziwa gratka i dla dzieci, i dla dorosłych. Tutaj granice rzeczywistości zostają zakwestionowane, a zmysły wystawione na próbę.

W sercu tego fascynującego muzeum czeka na odwiedzających zbiór interaktywnych ekspozycji, które bawią, zaskakują i uczą jednocześnie – iluzje optyczne, rysowanie światłem, tworzenie cieni oraz wiele innych. Co ciekawe, wszystko można dotykać, chwytać, przesuwać, „doświadczać”.

Krakowskie Muzeum Iluzji to nie tylko stale poszerzająca się kolekcja magicznych ekspozycji, ale przede wszystkim miejsce, które pobudza kreatywność, zachęca do myślenia i daje możliwość zrozumienia, jak łatwo nasze zmysły mogą być oszukane. Oczywiście warto też wziąć ze sobą aparat fotograficzny, by uwiecznić nieprawdopodobne kadry.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to prawdziwy raj dla miłośników historii lotnictwa i techniki. Znajdujące się przy alei Jana Pawła II, na terenie historycznego lotniska Rakowice-Czyżyny, które działało już podczas I wojny światowej, muzeum gromadzi jedną z największych i najcenniejszych kolekcji statków powietrznych w Europie.

Wśród ponad 200 eksponatów odwiedzający znajdą zarówno samoloty i śmigłowce z różnych epok, jak i silniki lotnicze oraz zestawy rakietowe. Muzeum nie tylko prezentuje historię lotnictwa wojskowego, ale także cywilnego, ukazując rozwój techniki i inżynierii lotniczej przez dekady. Interaktywne wystawy, imponujące samoloty na otwartym powietrzu i bogate zbiory w hali głównej sprawiają, że wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego staje się niezapomnianą przygodą dla osób w każdym wieku.

Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie mieści się przy ulicy Rakowickiej i jest jedyną tego typu instytucją, w całości poświęconą medium fotograficznemu. Oddaje hołd sztuce uwieczniania chwil i opowiadania historii za pomocą obrazów.

Kolekcje Muzeum Fotografii prezentują prace znanych i mniej znanych polskich oraz międzynarodowych artystów, ale również fascynujące zabytki fotograficzne, sprzęt fotograficzny i kinematograficzny. Od tradycyjnych czarno-białych portretów, przez awangardowe kompozycje, aż po cyfrową sztukę – każdy miłośnik fotografii znajdzie tu coś dla siebie.

Muzeum organizuje również liczne warsztaty, wykłady i wystawy czasowe, dzięki którym odwiedzający mogą pogłębić swoją wiedzę o technikach fotograficznych, historii fotografii i jej wpływie na kulturę oraz społeczeństwo.

Muzeum Gier

Interaktywne Muzeum Gier Wideo Krakow Arcade Museum to miejsce położone przy ulicy Centralnej, które przenosi odwiedzających w świat dzieciństwa, nostalgii i bezpośredniej zabawy z kultowymi grami wideo. To prawdziwy wehikuł czasu, gdzie każdy może poczuć się jak w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. 

Unikatowa kolekcja liczy ponad 150 klasycznych gier wideo i co najważniejsze – na wszystkich automatach można grać bez żadnych ograniczeń. To interaktywne podejście sprawia, że wizyta w muzeum jest nie tylko lekcją historii gier arcade, ale przede wszystkim świetną zabawą. Na tym nie koniec, bowiem w Krakow Arcade Museum można zorganizować urodziny, turnieje oraz firmowe eventy.

Muzeum Fabryka Wódki

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie otworzyło się stosunkowo niedawno, bowiem w październiku 2022 roku – przy ulicy Fabrycznej. Obiekt o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych podzielono na siedem galerii tematycznych, gdzie można dowiedzieć się nie tylko historycznych faktów i ciekawostek dotyczących tego mocnego trunku, ale też zobaczyć, jak się go produkuje. To też okazja do zobaczenia średniowiecznej aparatury do destylacji wódki, tradycyjnej gorzelni rolniczej, rozlewni oraz laboratorium, gdzie opracowywano receptury wódek. Zwiedzanie kończy się zaś degustacją.

Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prezentuję historię farmacji i sztukę przygotowywania lekarstw. Usytuowane w sercu krakowskiego Starego Miasta, w zabytkowej kamienicy przy ulicy Floriańskiej, muzeum to jest prawdziwym skarbem dla wszystkich zainteresowanych medycyną, historią i nauką.

Kolekcje obejmują setki eksponatów, rozlokowanych na pięciu kondygnacjach: od starożytnych naczyń do przechowywania medykamentów, przez historyczne aparatury laboratoryjne, aż po dokumenty i książki dotyczące farmacji. Wizyta w muzeum to podróż przez wieki, śladami tajników produkcji lekarstw i ewolucji farmacji jako dziedziny naukowej. 

Muzeum Anatomii

Muzeum Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mieści się przy ulicy Kopernika. Jest niewielkie, kameralne i niektóre eksponaty nadają się do oglądania tylko przez osoby o mocnych nerwach, bo naprawdę szokują (wstęp jest od 16. roku życia).

To tutaj można zbliżyć się do tajników ludzkiej biologii, poznając anatomiczne detale, które na co dzień pozostają ukryte pod skórą. Kolekcje muzeum obejmują między innymi preparaty anatomiczne, spreparowane kości, płody i płody z wadami rozwojowymi oraz narządy i przekroje narządów.

Muzeum Żywych Motyli

Muzeum Żywych Motyli, znajdujące się przy ulicy Grodzkiej w Krakowie to magiczne miejsce, gdzie odwiedzający mogą przenieść się w egzotyczny świat kolorowych i przepięknych motyli. Niezwykłe okazy pochodzą z całego świata – z Afryki, Ameryki Południowej, Filipin, Malezji oraz Azji.

Co ciekawe, motyle nie są trzymane w zamknięciu, w klatkach czy akwariach, lecz latają swobodnie. Przysiadają zatem na ubraniach, na dłoniach zwiedzających, wywołując tym samym uśmiech na ich twarzach. Są też motyle w różnych stadiach rozwoju. Można je też karmić specjalnym pożywieniem.

Muzeum Witrażu

Muzeum Witrażu przy ulicy Krasińskiego w Krakowie to wyjątkowe miejsce z ponad stuletnią tradycyjną, gdzie odwiedzający mają okazję zanurzyć się w sztukę tworzenia witraży – jednej z najbardziej tradycyjnych i urokliwych form ekspresji artystycznej, ale też trudnej, bo witraż nie wybacza błędów.

Kolekcje muzeum obejmują zarówno historyczne witraże, które świadczą o bogatej tradycji tej sztuki w Polsce, jak i nowoczesne prace, ukazujące ewolucję i różnorodność tej formy artystycznej. Znajdują się tu dzieła przedstawiające zarówno sakralne tematy, jak i świeckie, wykonane przez mistrzów witrażu z różnych epok.

Jednym z największych atutów Muzeum Witrażu jest jego interaktywny charakter. Goście mają okazję nie tylko podziwiać gotowe prace, ale także obserwować, jak powstają witraże, od pierwszych szkiców, przez cięcie szkła, aż po końcowe montowanie. Regularnie organizowane są warsztaty, podczas których odwiedzający mogą sami spróbować swoich sił w tworzeniu małych witraży, co czyni wizytę w muzeum niezapomnianym doświadczeniem.

Dla tych, którzy fascynują się sztuką i rzemiosłem, a także dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tradycji witrażowej w Polsce, Muzeum Witrażu w Krakowie jest obowiązkowym punktem na mapie atrakcji tego miasta.

Podsumowując, nasza lista nie jest kompletna, bo Kraków oferuje jeszcze mnóstwo innych muzeów, które warto odwiedzić. Wszystkie te instytucje nie tylko gromadzą i chronią bogatą historię Polski, ale także adaptują się do nowoczesnych oczekiwań zwiedzających poprzez włączanie technologii i innowacyjnych podejść ekspozycyjnych. Dzięki temu stanowią ważne centra kulturowe, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata. W erze cyfrowej nie można zapomnieć o roli, jaką odgrywają te instytucje w edukowaniu, inspiracji i łączeniu ludzi poprzez sztukę i historię.

Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem historii, sztuki czy technologii, muzea Krakowa oferują unikalne doświadczenia, które łączą przeszłość z teraźniejszością w fascynujący sposób. Które z nich odwiedzić w pierwszej kolejności?