Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Pociągiem na Podlasie - magiczne miejsca warte odwiedzenia

Pociągiem na Podlasie - magiczne miejsca warte odwiedzenia

Podlaskie zasilane naturą, to hasło Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej najlepiej charakteryzuje region podlaski. Przepiękne tereny z dziewiczą przyrodą, z najsłynniejszą Puszczą Białowieską, zachęcają do odwiedzin i poznawania przyrody i bogatej kultury. Na Podlasiu spotkamy zabytki związane z  największymi religiami: rzymskokatolicką, prawosławną, żydowską i muzułmańską. Obecne są także religie protestanckie.


Jest wiele urokliwych zakątków, do których dojazd jest możliwy pociągami POLREGIO. Zabierzmy do pociągu rower i możemy dotrzeć do najbardziej oddalonych, interesujących  podlaskich miejscowości i terenów. W naszym województwie jest niemal 600 km trasy Green Velo (najwięcej w Polsce).


Trasa sezonowa Białystok – Waliły, licząca 37 kilometrów, biegnąca na wschód przez tereny Puszczy Knyszyńskiej, zapewnia przepiękne widoki i atrakcje zwłaszcza dla małych pasażerów.Często spotykamy w pociągach rodziny z dziećmi, dla których przeżyciem jest sam przejazd nowoczesnym szynobusem i spacer po puszczańskim lesie. W upalne weekendy, można zażyć kąpieli w zalewie w Zarzeczanach (na rzece Supraślance), oddalonym zaledwie o 1 km od końcowej stacji Waliły.


W pociągu zawsze można spotkać miłośników wypraw rowerowych. Dla nich wycieczka rowerowa zaczyna się od pokonania koleją pierwszego etapu. Po przyjeździe do Walił, rozpoczyna się etap rowerowy. Można szukać śladów kultury tatarskiej i w Kruszynianach zajechać na obiad do Tatarskiej Jurty.

W tym roku, z powodu modernizacji stacji Białystok oraz prowadzonych robót torowych na odcinku Białystok – Białystok Fabryczny, uruchomienie sezonowych połączeń na turystycznej trasie Białystok – Waliły nastąpi od 24 lipca. Do tego momentu obowiązuje  autobusowa komunikacja zastępcza. W soboty i niedziele będą  kursuować po dwie pary pociągów. Z Białegostoku pociągi odjeżdżają o godz. 9:00 i 15:30. Natomiast z Walił o godz. 10:25 i 16:34.  Pociągi kursujące do Walił otrzymały nazwy związane geograficznie z okolicą. Jedna para nazywa się POLESKI, druga – RADUNIN, a pociąg dodatkowy, uruchamiany tylko na imprezy nazywa się BIESIADA. Na trasie Białystok – Waliły obowiązuje specjalna oferta „Bilet dobrych relacji”.

Można poznawać kulturę wiary prawosławnej i zwiedzać piękne, niewielkie cerkwie w Gródku, Michałowie, czy Klasztor Prawosławny (Monaster) w Supraślu, całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej i odbudowany w  latach 90-tych ubiegłego wieku. Można w końcu po przejechaniu około 20 km, zobaczyć unikatowe w Polsce rondo, do którego dochodzi aż 12 ulic w bardzo starym, bo wspominanym już w 1434 roku, miasteczku Krynki.

A stąd już tylko niecałe 10 km do magicznego Poczopka, z przepięknym ogrodem leśnym Silvarium, którego największą atrakcją jest Park Megalitów czyli wędrujących skał.


Królestwo ptaków, łosi i bobrów znajduje się oczywiście w województwie podlaskim, całkiem niedaleko od Białegostoku. Dojechać można do niego pociągiem POLREGIO, oczywiście zabierając ze sobą rower. Po przejechaniu 46 kilometrów w kierunku Olsztyna, na rozlewiskach rzeki Biebrzy rozpościera się teren Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Jest  największym, najdłuższym oraz najdzikszym parkiem narodowym w naszym kraju, który został założony stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1993r. Zamieszkuje w nim 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunków ssaków, z łosiem na czele. Raz w roku w okolicach kwietnia-maja nad parkiem przelatuje przeogromna ilość gęsi – szacunkowo mówi  się o liczbie 40 000 ptactwa lecącego w zwartej grupie. W tym czasie do Osowca zjeżdżają tłumy ornitologów z niemal całego świata.


Wycieczkę rozpoczynamy w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy, gdzie kupujemy karty wstępu. Z Osowca-Twierdzy wyjeżdżamy drogą do Biebrzy w kierunku wsi Osowiec, na trasie wieża widokowa, następnie przy Forcie II Twierdzy ścieżka edukacyjna (na trasie ścieżki: 2 wieże widokowe, platformy widokowe, tablice informacyjne i ok. 900 m kładki turystycznej – rowery należy prowadzić).

Następnie przejazd drogą asfaltową do Goniądza przez wsie Osowiec, Płochowo, Wólka Piaseczna szlakiem rowerowym koloru niebieskiego.

 

Przed Goniądzem następna wieża widokowa. Z Goniądza powrót drogą wojewódzką do Osowca-Twierdzy znakowanym szlakiem rowerowym (kolor czerwony) i następnie wzdłuż torów dojeżdżamy na stację kolejową. Wycieczka zaczyna się i kończy w pociągu POLREGIO.

 

Pojezierze Augustowskie i Suwalskie nie tylko dla miłośników wodnych atrakcji. Oczywiście północno-wschodnia część województwa podlaskiego jest kojarzona przede wszystkim z  jeziorami i rzekami. Jezioro Wigry, rzeka Czarna Hańcza, czy Dolina Rospudy to magnesy przyciągające na te tereny turystów z całej Polski. Ale oprócz tego jest tu wiele miejsc związanych z historią i religiami, jak to na Podlasiu, różnymi.

Można tu zobaczyć kościoły, cerkwie, synagogi i kościoły ewangelickie.


Dla najmłodszych turystów Suwalszczyzna ma do zaoferowania niespotykany gdzie indziej „Baśniowy szlak”. To trasa prowadząca przez malownicze krajobrazy Suwalszczyzny, na których rozmieszczono siedem przystanków dla najmłodszych turystów – Wiosek Bajek. Każda z nich ma inną tematykę, ale wszędzie na dzieci czeka mnóstwo zabaw edukacyjnych, animacji z udziałem bajkowych przewodników i unikalnych zadań, które zaangażują dzieci i pobudzą kreatywność.

Mały wędrowiec podczas odwiedzania kolejnych punktów na mapie i wykonywania zadań w Wioskach Bajek może zdobywać magiczne pieczątki, które na koniec zamienią się w nagrody. Baśniowy szlak rozpoczyna się w Suwałkach, przy ulicy Kościuszki –w ogrodzie dawnego domu Marii Konopnickiej, autorki bajki „O siedmiu krasnoludkach i sierotce Marysi”, gdzie znajduje się Zaułek Krasnoludków.

Aby przenieść się do krainy bajek wystarczy dojechać do Suwałk pociągiem POLREGIO, to całkiem niedaleko.

 

Autor artykułu: Renata Gerasimiuk - pracownik PR Białystok