Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Tam kręcono wielkie produkcje – polskie lokacje filmowe z POLREGIO!

Światła, kamera, akcja! Filmowcy z Polski i z całego świata od lat doceniają urokliwe polskie miasta i naturalne krajobrazy naszego kraju. To świetne uczucie, kiedy ogląda się film i – rozpoznając miejsce, w którym są bohaterowie – można zakrzyczeć „Hej! Byłem tam!”. Poszliśmy więc tropem planów filmowych z polskiej ziemi i przedstawiamy Wam kilka scenografii, do których dostaniecie się pociągami POLREGIO. Gdzie udać się na weekend jak z filmu?


Łódź – stolica polskiej kinematografii

Trudno zacząć filmową podróż po kraju w innym miejscu. Hollyłódź, jak czasem nazywa się trzecie największe miasto w Polsce, to kolebka rodzimej kinematografii. Łódzka Szkoła Filmowa wykształciła niejednego reżysera czy aktora, a ci potem chętnie wracali do Łodzi, by grać, kręcić, produkować.
Łódzkie ulice znajdziecie w takich filmach jak „W ciemności” Agnieszki Holland, „Vabank” Juliusza Machulskiego, „Edi” Piotra Trzaskalskiego czy serialach: „Kariera Nikodema Dyzmy” albo „Daleko od szosy”. To tutaj w jednej z hal kręcono

 

legendarną „Seksmisję”, a willa przy ul. Wólczańskiej mieściła znaną z „Kingsajzu” Szuflandię. W Łodzi osadzał akcję swoich filmów także Marek Koterski i to z jego filmu „Ajlawju” pochodzi znany cytat Cezarego Pazury, który – wysiadając na dworcu kolejowym – zwięźle wyraził swój ambiwalentny stosunek do miasta, że to tak nazwiemy.

Najbardziej uznane wykorzystanie łódzkich scenerii na potrzeby filmowe to jednak zasługa ekipy Andrzeja Wajdy. Ekranizacja „Ziemi obiecanej” stworzyła niezapomniany obraz industrialnego miasta, który odczuwalny jest nawet dziś w postindustrialnej erze dawnego ośrodka włókienniczego przemysłu. Nie tylko polscy reżyserzy upodobali sobie Łódź. W 2006 roku premierę miał film „Inland Empire” Davida Lyncha, który zdecydował się kręcić sceny do swojej produkcji właśnie w tym mieście, m.in. w hotelu Grand. W obsadzie znajdziecie Laurę Dern, Jeremy’ego Ironsa czy Leona Niemczyka.

Pamiętajcie, że odszukując kolejne filmowe plany, prawdopodobnie przetniecie drogi ze szlakiem Łódź Bajkowa. Rozstawione w mieście mniejsze i większe pomniki postaci z bajek to atrakcja przynosząca uśmiech na usta zarówno dorosłym, jak i najmłodszym. Pozdrówcie od nas Misia Uszatka, kiedy będziecie spacerować Piotrkowską! 

Filmowy Piotrków Trybunalski

Jeżeli wsiądziecie do pociągu POLREGIO w Łodzi i włączycie film „Akademia Pana Kleksa”, to mniej więcej w trakcie szturmu wilków na miasto będziecie musieli zatrzymać seans, by wysiąść na stacji w Piotrkowie Trybunalskim. A wysiąść warto, bo wiele osób nie wie, że w tym mieście kręcono mnóstwo znanych filmów! Bliskość łódzkiej filmówki i wyjątkowy wygląd lokalnej architektury sprawił, że filmowcy od ponad 60 lat wracają nad Strawę. Kamera śledziła tu Piotra Fronczewskiego w roli wspomnianego Ambrożego Kleksa. W tutejszym więzieniu kręcono część „Psów” Władysława Pasikowskiego. W Piotrkowie odtwarzano radziecką ofensywę pod Radzyminem w filmie „Bitwa warszawska 1920” Jerzego Hoffmana. Miasto może też poszczycić się ważnymi rolami i drobnymi epizodami w filmach „Vabank”, „Syzyfowe prace”, „Pan Tadeusz” czy „Listy do M. 3”.

Ciekawostka związana jest z nakręconym tu filmem „Jakub kłamca” Petera Kassovitza. Główną rolę w tej produkcji grał Robin Williams, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Kiedy aktor przybył na plan i przedstawiono mu lokację, ten był pewien, że jest to zbudowana na potrzeby filmu scenografia. Szokiem była dla niego informacja, iż to nie dzieło scenografów, a zachowane w prawie niezmienionym kształcie ulice Piotrkowa Trybunalskiego.
Miejsca wpisane w szlak Filmowy Piotrków Trybunalski łatwo rozpoznacie dzięki umieszczonym na budynkach tabliczkom, opisujących nie tylko tytuł filmu i nazwisko reżysera, ale też konkretną scenę, która była tworzona w danej lokalizacji.


Zagraniczne filmy w polskich plenerach

Polskie plenery wykorzystywane są przez filmowców z różnych stron świata. Oscarowa ekranizacja „Blaszanego bębenka” w reżyserii Volkera Schlöndorffa nie udałaby się bez ujęć zrealizowanych w Gdańsku. Przyjrzyjcie się dobrze, a ujrzycie w filmie gdański ratusz, Targ Węglowy czy Złotą Bramę.
Wrocław postanowił zostać aktorem w pełnym wydaniu i zagrał powojenny Berlin. Taką kreację stolicy Dolnego Śląska stworzyli Steven Spielberg i Tom Hanks w filmie „Most szpiegów”, który zebrał sześć nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, a jedna z tych nominacji okazała się zwycięska. Ptasia, Miernicza, Krucza – te ulice polecamy, jeżeli chcecie udać się śladami pana Hanksa.

Na warszawskiej Pradze, Krakowskim Przedmieściu i częściowo w Łodzi Roman Polański filmował „Pianistę”. Głośny film, w którym Adrien Brody wcielił się w ukrywającego się w zniszczonej wojną Warszawie Władysława Szpilmana. Ulice Chłodną i Żelazną zagrały w filmie ulice Stalowa oraz Konopacka. Filmowców gościła również ulica Mała, która pozwoliła uzyskać klimat dawnej, okupowanej stolicy. Sceny oczekiwania na wywóz do obozu przez Szpilmana i rodzinę kręcono, z wykorzystaniem tysięcy statystów, w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie.

Mamy też ciekawostkę dla fanów Bollywood. Jadąc Mostem Gdańskim, może Wam się kojarzyć pewna scena i nie będzie to efekt drzemania w tramwaju. W 2014 r. ekipa filmowa rodem z Indii kręciła w Warszawie scenę do swojej superprodukcji „Kick”, której elementem było… zrzucenie autobusu z mostu do Wisły. Spektakularny moment godzien rozmachu filmowców znad Gangesu.

Szlakiem filmowych lokacji udacie się szybko i wygodnie pociągami POLREGIO. Możecie je odwiedzić korzystając z naszej oferty biletów weekendowych. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.


Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›