Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Netia S.A.

Strona główna > Blog > Wakacje aktywnie – jakie sporty uprawiać w górach?

Wakacje aktywnie – jakie sporty uprawiać w górach?

Wakacje jednym kojarzą się z błogim lenistwem i nic nie robieniem, inni zaś nie wyobrażają sobie urlopu przeleżanego „plackiem na plaży”, dlatego szukają różnych form aktywnego wypoczynku. Na szczęście, polskie kurorty oferują tyle atrakcji, że każdy turysta na pewno znajdzie coś dla siebie. Tym, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu, nawet podczas „wolnego”, polecamy wyjazd na południe kraju, a tam uprawianie sportów, które w górach są szczególnie porywające.

Zatem jeśli zastanawiasz się jakie sporty można uprawiać latem, jakie sporty są dobre na wakacje, czy po prostu, jak aktywnie spędzić wakacje na powietrzu, to koniecznie przeczytaj nasze poniższe rekomendacje.

Wspinaczka w Górach Sokolich

Jeśli aktywne wakacje w górach to nasza pierwsza propozycja to zdecydowanie wspinaczka, która (wbrew pozorom) jest sportem dla każdego. Jeśli jesteście w stanie nieść siatki z zakupami i wejść na 3 piętro po schodach bez bólu w kolanach, to skałki również nie będą stanowić dla Was problemu. Trzeba tylko spróbować, a idealnym miejscem do pierwszego kontaktu z tym sportem będą Sokoliki, położone na południowy wschód od Jeleniej Góry. Góry Sokole to rejon, który oferuje całą gamę różnorodnych dróg wspinaczkowych, od tych zupełnie podstawowych do zaawansowanych tras dla zawodowców. Można tu rozpocząć naukę i zmierzyć się ze skałkami pod okiem profesjonalistów.  Ze względu na dobre i łatwo dostępne położenie Sokolików, jest to świetna destynacja również na weekendowe wypady. Pociągiem POLREGIO dojedziecie do stacji Trzcińsko, a stamtąd na szlak wyruszycie już piechotą.


Rowerem po Podhalu

Zakopane i jego okolice kojarzą się przede wszystkim z turystyką pieszą i trekkingiem, ale to także świetna okolica do wycieczek rowerowych. I niekoniecznie chodzi tu o kolarstwo górskie, które jest wyjątkowo wymagającym sportem. Na Podhalu znajdziecie również przyjemne trasy bez dużych podjazdów. Zalicza się do nich m.in. 36-kilometrowa ścieżka prowadząca po dawnym nasypie kolei krakowsko-wiedeńskiej z Nowego Targu do Trsteny w Słowacji. Przejazd jest na tyle łatwy, że wybierają go nawet rodziny z małymi dziećmi. Innym znanym i lubianym szlakiem turystyki rowerowej na Podhalu jest Przełom Dunajca. To pięknie położona trasa gwarantująca malownicze widoki, a nie wymagająca dużego wysiłki fizycznego, ponieważ również jest dość płaska, jak na ten region. Pamiętajcie, że do tatrzańskich miejscowości możecie zabrać swoje rowery pociągiem, nie musicie ich wypożyczać na miejscu.


Nurkowanie w Bieszczadach

Wielu turystom nurkowanie kojarzy się z pływaniem z delfinami i oglądaniem rafy koralowej w egzotycznych krajach. To jednak sport, który może sprawiać ogromną frajdę również w polskich warunkach, szczególnie jeśli uprawia się go w wyjątkowych miejscach. A do takich z pewnością należy Zalew Soliński. Zatem jak najbardziej również w Polsce można spędzić w ten sposób aktywnie czas.

Zalew Soliński cieszy się sporą popularnością wśród nurków. Po pierwsze, ze względu na łatwy dojazd – z POLREGIO dotrzecie do Zagórza, a dalej do Soliny zabierze Was bus, który kursuje co kilkadziesiąt minut. Po drugie, nurkowanie odbywa się przy słynnej zaporze, a to już stanowi atrakcję. Do tego, jezioro Solińskie jest bardzo różnorodne – są tu liczne odnogi, zakola i zatoczki z ciekawymi zakamarkami. Trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego najlepiej nurkować pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora, który dobrze zna akwen.


Eksplorowanie jaskiń w Beskidach

Eksplorowanie jaskiń kojarzy Wam się pewnie z czymś naprawdę ekstremalnym. Jednak wyprawy takie dostępne są dla każdego, bez względu na wiek i wagę. Wystarczy mieć minimum sprawności fizycznej i nie obawiać się ciasnych przestrzeni. To bez wątpienia bardzo pociągająca forma turystyki, zwłaszcza jeśli chodzi o przeciskanie się między skałami z latarką w ręku i kaskiem na głowie, a nie spacer w japonkach po Smoczej Jamie w Krakowie. Dlatego zapraszamy Was do eksploracji jaskiń w Beskidach. Jaskinie tutaj nie mają pełnych rozmachu wejść, takich jak w przypadku jaskiń tatrzańskich czy jurajskich. Otwory ukryte są czasem w zaroślach, a niepozorna dziura w ziemi może prowadzić do niezwykle ciekawego systemu korytarzy. Do najciekawszych beskidzkich jaskiń zaliczyć można: jaskinię w Trzech Kopcach, w Jaworzynie, Salmopolską i Malinowską – wszystkie usytuowane ok. 20-25 km na południe od Bielska-Białej, do której dojedziecie pociągiem POLREGIO.

 

Jak się okazuje, aktywny urlop nie jest tylko dla sportowców i dla osób dbających o sylwetkę. Sporty, do tej pory uznawane przez Was za ekstremalne, mogą być z przyjemnością uprawiane także przez typowych turystów, którzy chętnie dzielą czas wolny między leniuchowanie, a odrobinę ruchu. Zachęcamy, by się o tym przekonać na własnej skórze, choćby podczas najbliższego weekendu. Zapakujcie plecak, kupcie bilet turystyczny, dojedźcie pociągiem i ruszajcie na szlak – pieszo, rowerem albo nawet z płetwami na nogach, byle w dobrym humorze!

 


Jeżeli lubicie podróżować w większej pacce skorzystajcie z oferty Ty, raz, dwa i trzy. To oferta stworzona z myślą o tych, którzy lubią podróżować w towarzystwie jednej, dwóch lub trzech osób do tej samej stacji przeznaczenia, tym samym pociągiem.Autor: POLREGIOTop 5 artykułów według was: