Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Wiosna na rowerach - najpiękniejsze szlaki Podlasia

Wiosna na rowerach - najpiękniejsze szlaki Podlasia

Niekończące się połacie lasu, niezwykła przyroda jezior, rzek i bagien, siedliska wielu chronionych gatunków ptaków i zwierząt oraz urokliwe wsie – są takie miejsca w Polsce które łączy te wszystkie krajobrazy. Gdzie? Na Podlasiu! By odkryć skarby tego regionu najlepiej podróżować po nim na rowerze. A wiosna to idealny czas ku temu. Na szlaku będzie Wam towarzyszyć klekot bocianów, śpiew innych ptaków, rechot żab, a na horyzoncie zobaczycie złote pola rzepaku, sady wypełnione kwitnącymi drzewami owocowymi oraz lasy usłane dywanami kolorowych roślin i tętniące zielenią liści. Jeśli poczuliście się zachęceni, to zapraszamy Was w podróż po podlaskim odcinku szlaku rowerowego Green Velo!

Przez województwo podlaskie przebiega najdłuższy odcinek Green Velo w Polsce, ma on aż 517 km. Rozpoczyna się na trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy, w miejscowości Wisztyniec, a kończy na rzece Bug w Niemirowie. Szlak ten dedykowany jest osobom początkującym i średnio zaawansowanym, więc nawet niewprawiony rowerzysta sobie na nim poradzi. Nawierzchnia ścieżek jest tutaj mieszana – asfalt, drogi leśne oraz polne, dlatego najlepiej sprawdzi się na nich rower krossowy, trekkingowy lub tzw. „góral”, czyli rower mtb. Mapa całego szlaku wraz z możliwością ustalenia własnej trasy i oznaczenia przystanków jest dostępna na stronie Green Velo

 

Jakie atrakcje warto sprawdzić wyruszając na podlaskie ścieżki rowerowe? Jest ich naprawdę wiele, więc jeśli nie planujecie spędzić na Podlasiu dwóch tygodni urlopu, a macie jedynie kilka dni na krótszą wycieczkę, to lepiej ją dokładnie zaplanować. Podlasie to jeden z najbardziej interesujących przyrodniczo i kulturowo regionów nie tylko Polski, ale i Europy. Mamy tu aż cztery parki narodowe, a obszar ten zamieszkują różne grupy etniczne, dzięki czemu obok siebie spotkacie synagogi, kościoły, cerkwie, a nawet meczety. Na Podlasiu można też posmakować pysznej kuchni kresowej, której nie ma w żadnym innym regionie naszego kraju. Więcej o lokalnych potrawach przeczytacie w naszym poprzednim artykule: „Na kulinarnym szlaku POLREGIO”.

 

Planując wycieczkę ścieżkami rowerowymi podlaskiego Green Velo, warto wziąć pod uwagę najważniejsze punkty na szlaku. Są nimi:

1. Suwalski Park Krajobrazowy
2.Jezioro Hańcza
3. Jezioro Wigry
4.Muzeum Wigier w Starym Folwarku
5. Puszcza Augustowska i Kanał Augustowski
6. Dolina Biebrzy
7. Dolina Narwi
8. Zamek w Tykocinie
9. Prawosławny monaster i Muzeum Ikon w Supraślu
10. Kraina Otwartych Okiennic – wsie Puchły, Soce i Trześcianka

 

Swoją wyprawę najlepiej rozpocząć w Suwałkach, do których dojedziecie pociągiem POLREGIO. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ korzystając z połączeń kolejowych możecie zacząć wycieczkę w jednym miejscu, a zakończyć w innym – nie musicie wracać do punktu początkowego, by np. odebrać samochód z parkingu. Koniec wycieczki natomiast warto zaplanować w Białymstoku, skąd z łatwością znajdziecie powrotne połączenie do domu. W samej stolicy województwo podlaskiego również warto spędzić kilka godzin. Główną atrakcją miasta jest utrzymany w wiedeńskim stylu park przy pałacu Branickich, który wiosną rozkwita feerią barw kwitnących tam roślin. Można tam również odpocząć w cieniu drzew, gdy zmęczycie się już spacerowaniem lub rowerowaniem. W Białymstoku warto również zwiedzić kościół Świętego Rocha, z ciekawym wnętrzem zaprojektowanym zgodnie z modą modernistyczną. Ostatni etap wycieczki to również świetny moment na zaopatrzenie się w pamiątki. Waszych bliskich na pewno ucieszy jakiś regionalny przysmak, w szczególności polecamy Wam zakup „mrowiska” - faworkowego ciasta oblanego miodem i posypanego makiem.

 

Planując podróż pociągiem z rowerem, dobrze pamiętać o kilku zasadach. Każdy pasażer POLREGIO może zabrać ze sobą jeden rower. Rowery można transportować w wyznaczonych do tego miejscach, czyli na specjalnych stojakach i wieszakach oraz w przedziałach dla podróżnych z większym bagażem ręcznym. Przedziały z miejscami do przewozu rowerów zawsze oznaczone są odpowiednimi piktogramami. Jeśli zdarzy się, że w danym pociągu nie ma specjalnie wyznaczonych miejsc, rowery można przewozić w pierwszym lub ostatnim przedsionku. Jeśli macie wątpliwości, gdzie najlepiej bezpiecznie postawić rower, warto zapytać o to obsługę pociągu. Przewóz roweru w pociągach POLREGIO jest odpłatny, koszt biletu jednorazowego to 7 zł, niezależnie od relacji podróży.