Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Wszystko, co warto wiedzieć o skiturach. Najlepsze trasy w Polsce dla początkujących

Wszystko, co warto wiedzieć o skiturach. Najlepsze trasy w Polsce dla początkujących


Na czym polega skitouring i jakiego sprzętu potrzebujesz, aby uprawiać ten sport? Wbrew pozorom wcale nie jest tak wymagający, jak mogłoby się wydawać. W dodatku pozwala na odwiedzenie przepięknych miejsc i podziwianie wspaniałych widoków. Znaleźliśmy dla Ciebie kilka tras, do których dotrzesz #najlepiejREGIOnalnie, idealnych dla początkujących skiturowców.

Skitouring (nazywany też skituringiem czy po prostu skiturami) cieszy się ostatnio ogromnym zainteresowaniem turystów, a POLREGIO odpowiada na ten trend. Naszymi pociągami dotrzesz w wiele miejsc będących punktami wypadowymi do najpiękniejszych tras skiturowych. Zachwycają zarówno swoją surowością, jak i imponującymi krajobrazami, które się z nich rozciągają. W dodatku mają różne warianty trudności, dzięki czemu bez problemu dostosujesz je do swojej kondycji i doświadczenia narciarskiego.

 

 

To będzie Twój pierwszy raz ze skituringiem? Doskonale się składa, bo przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla osób, które chcą poznać ten fascynujący świat śnieżnych przygód. Znajdziesz w nim dokładne omówienie samej aktywności, ale także przydatne wyjaśnienia dotyczące sprzętu, aspektów bezpieczeństwa oraz najciekawszych tras w Polsce. Co najlepsze, te ostatnie znajdują się w różnych częściach naszego kraju. W ich okolice dojedziesz natomiast pociągami POLREGIO - zabierając na pokład własny sprzęt lub licząc na wsparcie wypożyczalni na miejscu.


Czym jest i na czym polega skituring?
Przed rozpoczęciem organizowania wyprawy na skitury warto najpierw poznać teoretyczne podstawy tego sportu. Przez wielu uważany jest za ekstremalny, nie wolno więc go bagatelizować. Jak do każdej aktywności, zalecane jest rozważne podejście i mierzenie siły na zamiary. Ze względu na porę roku i teren, wskazana jest ponadto zachowanie ostrożności, rozważne planowanie tras i sprawdzanie prognoz pogody.

Zacznijmy od tego, że „skitury” to nazwa profesjonalnych nart, ale w mowie potocznej tego słowa używa się do opisu całej kategorii sportowej. Skituring polega na jeździe na specjalnych nartach poza głównymi szlakami zjazdowymi. Zwykle trasy te przebiegają po górskich szlakach czy ścieżkach rowerowych. Pieszych turystów w zimie jest niewielu, zwykle więc te dwa typy turystów sobie nie przeszkadzają.

Gdzie jest część „ekstremalna” tego sportu? Skitury składają się z trzech elementów: podejścia, drogi po odcinkach względnie płaskich i zjazdu. W wielu przypadkach więc ryzyko i adrenalina ukryte są w dość stromych wspinaczkach oraz drodze w dół. Na szczęście jednak nie jest to zasada, bo wszystko w końcu zależy od Ciebie. Sam decydujesz, jaką trasę wybierzesz i jak bardzo będzie ona wymagająca. Miej natomiast świadomość, że jest to sport bardziej wymagający od narciarstwa zjazdowego. Nie masz wytyczonej ścieżki, po której będziesz się poruszać, wzrasta więc poziom trudności.


Jakiego sprzętu potrzeba do skiturów?
Skitury wymagają dobrej kondycji, bo musisz samodzielnie wejść na szczyt i zwykle nie ma możliwości skorzystania z wyciągu. Do uprawiania tego sportu trzeba jednak przygotować się również pod względem wyposażenia. Jego uprawianie wiąże się z koniecznością zaopatrzenia się w specjalne:
narty - produkty przeznaczone do skituringu łączą cechy nart zjazdowych i biegowych. Ich cechą charakterystyczną jest niewielka waga, ułatwiająca strome podejścia;
wiązania - muszą pozwalać na dwa typy mocowania butów do nart: jednostronne i całkowite. Dzięki temu możesz w nich zarówno wchodzić pod górę, jak i bezpiecznie zjeżdżać;
buty - powinny nadawać się do wspinaczki narciarskiej i umożliwiać zgięcie kostki. Warto mieć też do nich raki;
foki - „naklejka” na spodnią część nart, zapobiegająca ich cofaniu się;
kije - stanowią wsparcie przy stromych podejściach.

Jeśli to Twoja pierwsza skiturowa wyprawa, nie musisz od razu kupować wszystkiego. Skorzystaj najpierw z wypożyczalni, których w turystycznych miejscowościach nie brakuje. W ten sposób przekonasz się, czy to sport dla Ciebie, zanim wydasz na niego fortunę.


Skitury w Polsce - najlepsze miejsca
Przygotowaliśmy spis kilku miejsc w Polsce, w których znajdziesz najciekawsze trasy, idealnie nadające się dla początkujących skiturowców. Ze względu na ukształtowanie terenu, wszystkie znajdują się w południowej części naszego kraju. Zadbaliśmy natomiast o to, by były położone w różnych regionach. To gwarantuje, że na pewno uda Ci się znaleźć te, do których bez problemu dojedziesz naszymi pociągami.

W planowaniu całego wyjazdu pomoże Ci interaktywna mapa POLREGIO. To jedyne takie rozwiązanie kolejowe w całej Europie. Możesz w niej zaznaczyć nie tylko miejscowość, do której chcesz dojechać. Bez trudu znajdziesz w niej także pobliskie atrakcje czy wyszukasz nocleg w okolicy. W końcu skitury mogą być tylko częścią dłuższego, fantastycznego urlopu.


Karkonosze
Karkonosze są jednym z miejsc przyciągających skiturowców jak magnes. Trudno się zresztą dziwić, bo góry te nie są tak wysokie, jak Tatry, a również zachwycają swoim pięknem. Idealnie zatem nadają się dla początkujących, którzy nie szukają jeszcze stromych zjazdów, ale liczą na aktywny wypoczynek i zapierające dech w piersiach widoki.

Pociągami POLREGIO możesz dojechać np. do Szklarskiej Poręby i wyruszyć w trasę ku Łabskiemu Szczytowi albo Śnieżnym Kotłom. Oba warianty nie są zbyt wymagające, ale zapewniają zarówno odrobinę wysiłku przy wchodzeniu, jak i satysfakcji podczas zjazdu. Jeśli naprawdę nie czujesz się pewnie z nartami na nogach lub podróżujesz ze swoimi pociechami, rozważ drogę przez Kopę do Świątyni Wang w Karpaczu. To całodniowa wyprawa, ale większość drogi nie jest wymagająca. Znacząca jej część to przyjemny, delikatny zjazd.


Gorczański Park Narodowy
Początkujący skiturowcy powinni odwiedzić okolice Gorczańskiego Parku Narodowego. Czekają tam całe kilometry szlaków, które powinieneś przejechać na nartach bez większego problemu. Kup w Videomacie POLREGIO bilety do Rabki-Zdroju lub Starego czy Nowego Sącza. Nowoczesne maszyny znajdziesz na wielu dworcach rozsianych po całej Polsce. To sposób, dzięki któremu unikniesz stania w kolejkach do kas. Zaoszczędzony czas przeznaczysz za to na pokonywanie zaśnieżonych tras i podziwianie krajobrazów.

Jeśli szukasz stosunkowo krótkiej ścieżki skiturowej, wybierz się z Rabki-Zdroju na Turbacz albo choćby do Obserwatorium Astronomicznego na Suhorze. Obie propozycje są przystosowane do początkujących skiturowców, przy czym druga z wymienionych powinna zająć Ci w dwie strony maksymalnie kilka godzin. To świetna opcja dla osób, które po raz pierwszy chcą spróbować swoich sił w tym sporcie i jeszcze nie wiedzą, czy sobie poradzą. Obie ścieżki są na tyle łagodne i krótkie, że w przypadku problemów zawsze możesz zawrócić. Widząc natomiast wspaniałe widoki po drodze, zapewne nie będziesz miał na to ochoty.


Beskid Sądecki i Niski
Bilety, dzięki którym dojedziesz w okolice najpiękniejszych tras skiturowych, możesz kupić w aplikacji POLREGIO. To metoda stworzona dla turystów, którzy chcą realizować transakcje błyskawicznie i wszędzie tam, gdzie się aktualnie znajdują. Zrobisz to za pomocą swojego smartfona w zaledwie kilka minut. Potem pozostanie Ci już tylko pakowanie sprzętu i wyjazd do Muszyny lub Krynicy-Zdroju, by prosto z nich ruszyć na podbój górskich ścieżek.

Zarówno Beskid Niski, jak i Sądecki, nie należą do terenów specjalnie stromych. To sprawia, że przebiegające przez te regiony szlaki są odpowiedzią na potrzeby niedoświadczonych skiturowców. Co więcej, możesz tam nawet skorzystać z licznych wyciągów narciarskich, by dostać się na górskie pasma i uniknąć męczących podejść. Dalej już do swojej podróży wykorzystasz liczne ścieżki rowerowe i szlaki, których w okolicy nie brakuje.

Jedną z lubianych i niezbyt wymagających tras w tym regionie jest podejście z Krynicy-Zdroju na Przełęcz Krzyżową. Stamtąd możesz dalej wybrać się na Runek i dalej ku Jaworzynie Krynickiej. Ostatni fragment drogi jest dość wymagający i może Cię nieco zmęczyć. Widoki rozciągające się jednak z tego miejsca na pewno Ci to wynagrodzą. Na koniec czeka Cię coś, co skiturowcy lubią najbardziej - zjazd. Najwygodniej będzie po prostu wykorzystać do tego jedną z nartostrad Czarnego Potoku.


Podhale
Nie sposób w zestawieniu najlepszych tras skiturowych w Polsce pominąć przepięknych Tatr i całego Podhala. W końcu to prawdziwa stolica narciarstwa, dostosowująca się do wszelkich potrzeb miłośników zimowego szaleństwa. Właśnie dlatego obok stoków i nartostrad znajdziesz tam wiele odcinków nadających się do skiturów.

Jednym z najchętniej wybieranych szlaków jest oczywiście ten w paśmie Gubałówki. To stosunkowo niewielka góra, stwarzająca idealne warunki dla narciarzy początkujących i średniozaawansowanych. Wspinaczka tam nie jest zbyt trudna i męcząca, ale za to pozwala zaznajomić się ze sprzętem i nauczyć podstawowych ruchów.

Alternatywnie, po dojechaniu pociągiem POLREGIO do Zakopanego, możesz wybrać się na masyw między Białką Tatrzańską a Bukowiną Tatrzańską. To rozwiązanie jest polecane szczególnie ze względu na niezapomniane pejzaże. Z tamtejszych szlaków można bowiem przy dobrej widoczności podziwiać całą panoramę Tatr. Dodatkową zaletą jest to, że wiele tamtejszych tras nie jest zbyt stromych i wymagających. Kończą się natomiast rewelacyjnymi zjazdami. Nie musisz więc przesadnie się napocić, by zaznać radości z szusowania.


Bieszczady
Planujesz swoją pierwszą przygodę ze skiturami? W takim przypadku najlepszy będzie dla Ciebie krótki, ale intensywny wyjazd, podczas którego przekonasz się, czy jest to sport dla Ciebie. Idealnie sprawdzi się w tym przypadku bilet weekendowy POLREGIO, dzięki któremu od piątkowego wieczoru, aż do poniedziałku rano, możesz jeździć naszymi pociągami bez limitu. W ten sposób zyskasz szansę na poznanie wielu interesujących lokalizacji z zupełnie nowej perspektywy.

Pociągami POLREGIO dotrzesz bezpośrednio do Ustrzyk Dolnych. Stamtąd jest już niedaleko do najpiękniejszych tras skiturowych w tej części Polski. Co więcej, miejscowość ta jest przygotowana na odwiedziny gości niedoświadczonych w jeździe na nartach. Dzięki temu na miejscu nie tylko wypożyczysz profesjonalny sprzęt, ale też będziesz mógł skorzystać z pomocy przewodnika, który zabierze Cię i poprowadzi najpopularniejszymi szlakami zimowymi.

Kultowa i odpowiednia dla początkujących skiturowców trasa wychodzi z Brzegów Górnych. Prowadzi przez Połoninę Caryńską ku schronisku Chatka Puchatka, a dalej zjazdem na Przełęcz nad Brzegami. Jednak ze względu na to że trasy na BPN nie jest znakowana, została oddana do uzytku niedawno czyli w 2022 roku, na stronach BPN lub w Bieszczadzkiej Grupe GOPR-u znaleźć można więcej informacji o tych trasach.  Z Przełęczy Wyżnej natomiast dotrzesz do punktu początkowego. Pokonanie tej pętli nie powinno zająć Ci więcej niż 5 godzin, zdążysz więc wrócić do Ustrzyk Dolnych przed zapadnięciem zmroku.


Bezpieczeństwo na skiturach. O czym musisz pamiętać?
Pamiętaj, że skitury to zwykle zimowe wyprawy w góry i tak też je traktuj. Gdy szlaki i szczyty przykrywa śnieg, trzeba zachować szczególną ostrożność. Zima to nieprzewidywalna pora roku, szczególnie na dużych wysokościach. Zadbaj więc przede wszystkim o odpowiedni ubiór - adekwatny do pogody. Pamiętaj też o zabraniu zapasu wody i jedzenia, bo ten sport naprawdę potrafi męczyć. Osoby ze słabą kondycją mogą dość szybko opaść z sił, szczególnie przy bardziej stromych podejściach.

Wcześniej wymienialiśmy sprzęt niezbędny do uprawiania skituringu. Oprócz niego wskazane jest ubranie lub zabranie ze sobą podstawowego wyposażenia zimowych wypraw w góry:
● rękawic,
● kasku,
● gogli narciarskich,
● plecaka z wyposażeniem,
● lawinowego ABC (łopata, sonda i detektor na sobie),
● ciepłej odzieży na zmianę,
● latarki,
● czekana,
● apteczki,
● termosu z ciepłą herbatą.

Pamiętaj, że nawet podróżowanie wyznaczonymi szlakami bywa niebezpieczne. Czasem niewiele trzeba, by wywołać lawinę. Zawsze więc powiadom kogoś o trasie, którą zamierzasz pokonać. Planuj też wyjście w góry w taki sposób, by nie utknąć na szlaku po zmroku.


Przeżyj przygodę na skiturach z POLREGIO!
Skitury nie wymagają zaawansowanej infrastruktury, kojarzonej z narciarstwem zjazdowym. Zapomnij o wyciągach, stokach i wielkich ośrodkach komercyjnych, obleganych przez turystów. Ten sport przekonuje do siebie miłośników nart, bo gwarantuje swobodę, wolność i spojrzenie na góry z zupełnie innej perspektywy. Przekonaj się o tym samemu, podróżując #najlepiejREGIOnalnie. Przemierzaj najwspanialsze szlaki w Polsce, oferujące prawdziwą przygodę, ale i niezapomniane doznania.