Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Czego słuchać w podróży? Przegląd playlist, podcastów i audycji idealnych do pociągu

Czego słuchać w podróży? Przegląd playlist, podcastów i audycji idealnych do pociągu

Niektórzy mówią, że w podróży czas się dłuży… To nie musi być prawda! W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie zwalczać nudę niemal w każdych warunkach. W jaki sposób? Dzięki naszym telefonom, które dawno przestały być tylko urządzeniami do nawiązywania rozmów, a w prosty sposób mogą stać się naszym głównym centrum rozrywki, nauki czy rozwoju. W połączeniu ze słuchawkami są nieodłącznym kompanem podróży dla wielu pasażerów. Słuchanie w trasie pozwala zająć czymś myśli, a jednocześnie nie przeszkadza w podziwianiu pięknych widoków z okna pociągu. A czego można słuchać? Poniżej zamieszczamy nasze rekomendacje.

Muzyka

Ulubiona muzyka to najbardziej oczywisty wybór dla wielu osób. Obecnie nie potrzebujesz posiadać własnej kolekcji albumów czy plików mp3, by muzyka mogła ci towarzyszyć gdziekolwiek jesteś. Aplikacje streamingujące takie jak Spotify czy Tidal zapewniają swoim użytkownikom dostęp do niemal nieskończonej ilości utworów. Jeśli sam nie potrafisz się zdecydować na to, czego posłuchać, możesz skorzystać z gotowych muzycznych playlist. Tego rodzaju rozwiązanie pomoże ci

 

odkryć nowych wykonawców albo posłuchać muzyki, która idealnie współgra z twoim aktualnym nastrojem. W aplikacjach możesz dopasować playlisty do tego, jak się czujesz, do pory dnia, czy okoliczności, w których się znajdujesz. Innym sposobem na słuchanie muzyki w podróży jest słuchanie radia. Większość stacji radiowych jest dostępnych do słuchania online przez stronę internetową albo przy pomocy dedykowanej aplikacji. A więc nawet w dalekiej podróży, możesz poczuć się jak w domu, słuchając muzyki i wiadomości twojego lokalnego radia.

 

Podcasty

Podcasty stają się w Polsce coraz popularniejsze. Każdego miesiąca pojawiają się kolejne programy na mniej lub bardziej niszowe tematy. Podcasty najłatwiej porównać do tematycznych audycji radiowych – choć często ich forma jest mniej formalna i bardziej bezpośrednia, czym zjednują sobie sympatię słuchaczy. Aby słuchać podcastów w swoim telefonie, możesz korzystać z aplikacji muzycznej Spotify albo zainstalować specjalną aplikację do podcastów (np. Castbox, Player.fm). Przygotowaliśmy dla was propozycję kilku podcastów, o których mamy nadzieję jeszcze nie słyszeliście i które mogą zwrócić waszą uwagę.

Dla wielbicieli historii kryminalnych na pewno nie lada gratką będzie podcast „Zabójcze opowieści” Michała Larka, autora takich książek jak „Chirurg", „Martwe ciała" czy „Fatum”. Wszystkie opowieści pojawiające w podcaście wydarzyły się naprawdę, co sprawia, że słuchacz angażuje się w nie wyjątkowo mocno, a emocje towarzyszące odsłuchowi zostają z odbiorcą na długo.

Bywają też podcasty tworzone dla jeszcze bardziej specyficznej grupy odbiorców. Na przykład miłośnikom psów polecamy podcasty „Daj głos” oraz „Pies do Pary”, które powstały z miłości do czworonogów i skupiają się na różnych aspektach relacji między człowiekiem a psem.

Dużą popularnością cieszą się również podcasty, w których poruszane są tematy dotyczące zdrowia i ekologii. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi o zero waste, holistycznym podejściu do życia, diecie roślinnej, etyce w przemyśle odzieżowym znajdziecie m.in. u Karoliny Sobańskiej, blogerki i youtuberki, która swoją pasję zamieniła w pracę. Różnorodność tematów sprawia, że wśród jej podcastów każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Audiobooki

Jeśli podcasty to nie twoja bajka, spróbuj audiobooków. Wiele osób wciąż pamięta z jakim przejęciem słuchali historii czytanych im przez rodziców, gdy byli jeszcze dziećmi. Okazuje się, że taka forma kontaktu z książkami jest przyjemna również w dorosłym życiu.

Platformy oferujące dostęp do audiobooków prześcigają się w tworzeniu jak najatrakcyjniejszych i unikalnych produkcji dla wielbicieli słuchania książek. Audioteka.pl tworzy własne superprodukcje z udziałem najlepszych narratorów. W wersji słuchowiska można posłuchać m.in. powieści Andrzeja Sapkowskiego, Remigiusza Mroza czy „Grę o Tron”. Z kolei Storytel proponuje swoim subskrybentom powieści czytane przez znanych muzyków takich jak Daria Zawiłow, Monika Brodka czy Krzysztof Zalewski. Empik Go chwali się profesjonalnymi adaptacjami znanych dzieł w formie seriali audio z aktorską obsadą. Dzięki temu możesz posłuchać m.in. zupełnie nowej interpretacji „Lalki” Bolesława Prusa.

Każdy z tych serwisów działa na zasadzie płatnego abonamentu, który oprócz wymienionych wyżej pozycji, umożliwia dostęp do ogromnej biblioteki tytułów. Każdy też oferuje możliwość wypróbowania ich oferty za darmo przez określoną ilość czasu.

Całkowicie darmowe audiobooki znajdziesz na stronie wolnelektury.pl. To serwis, który zajmuje się publikowaniem dzieł, które są już w domenie publicznej, a więc wygasły do nich prawa autorskie. Nie znajdziesz tu więc nowości, lecz sprawdzone klasyki. Wiele audiobooków można znaleźć również w serwisie YouTube. Na przykład na kanale wspomnianej już Audioteki znajdziesz playlistę „Posłuchaj za darmo”, gdzie można znaleźć kilkadziesiąt profesjonalnie przygotowanych tytułów.

Nie wszyscy wiedzą, że audiobooki pojawiają się również w serwisie Spotify. To książki po angielsku, więc ich słuchanie może również pomóc podszkolić język. Aby znaleźć aktualną listę dostępnych tytułów najprościej jest wpisać frazę „audiobook” w wyszukiwarce aplikacji. Lista dostępnych audiobooków często się zmienia, więc jeśli coś cię zainteresuje, nie odwlekaj słuchania!

 

Mamy nadzieję, że udało nam się doradzić Ci, jak umilić sobie najbliższą podróż. Do zobaczenia na trasie! 

Pamiętaj o możliwości zakupu biletu przez mobilną aplikację POLREGIO.