Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Ferie zimowe w mieście – jakie atrakcje dla dzieci

Ferie zimowe to czas, w którym niektórzy uczniowie wyjeżdżają na obozy, inni uczęszczają na półkolonie organizowane w szkołach, domach kultury lub klubach sportowych. Jest jednak grupa dzieci, która podczas dwóch tygodni wolnego nie skorzysta ze zorganizowanych zajęć. Im czas planują rodzice. Dziś podpowiemy Wam z jakich atrakcji warto skorzystać i dokąd się wybrać, by przerwę od zajęć lekcyjnych spędzić miło i pożytecznie.

Skupimy się na rozrywkach dla najmłodszych dostępnych w większych polskich miastach. Dojechać do nich można korzystając z regionalnych połączeń POLREGIO. Przypominamy przy okazji, że wszystkim uczniom posiadającym ważną legitymację szkolną przysługuje ulga 37% na zakup biletów, dodatkowe korzyści z podróżowania pociągami czerpią również posiadacze Karty Dużej Rodziny. Ponadto, polecamy także zapoznanie się z naszymi ofertami specjalnymi, takimi jak REGIOkarnet lub Bilet turystyczny. 

Choć zabawy w wodzie kojarzą się z bardziej z letnimi wakacjami, to listę najlepszych atrakcji na ferie zimowe dla dzieci zaczynamy od aquaparków. Tych w Polsce jest coraz więcej i co rusz nowe obiekty prześcigają się z pomysłami na to, jak urozmaicić swoją ofertę, tak by zadowolić wszystkich odwiedzających, tych małych i dużych. Zjeżdżalnie, rwące rzeki, wodne place zabaw, sztuczne fale - czasem aż ciężko się zdecydować, na której atrakcji spędzić więcej czasu. Na szczęście parki wodne proponują nawet całodzienne karnety, dzięki czemu dzieci oraz ich rodzice mogą oddawać się rozrywce i wypoczynkowi przez wiele godzin w trakcie tylko jednej wizyty. W jakich polskich miastach są zatem największe obiekty tego typu? Aquaparki z prawdziwego zdarzenia znajdziecie w Poznaniu (Termy Maltańskie), Krakowie (Park Wodny), Wrocławiu (Wrocławski Park Wodny), Dąbrowie Górniczej (Nemo Świat Rozrywki), Łodzi (Aquapark Fala) i Zakopanym (Aqua Park Zakopane).

Zdecydowanie bardziej z zimową rozrywką kojarzą się lodowiska, na których można zażyć trochę ruchu i aktywności fizycznej. W tym roku tylko nieliczni mają szczęście i mogą cieszyć się prawdziwie śnieżną zimą, dlatego tym bardziej polecamy odwiedzenie lodowiska w swojej okolicy. Tym bardziej, że aby poszaleć trochę na łyżwach nie potrzebujecie nawet własnego sprzętu, przy większości obiektów dostępne są bowiem dobrze wyposażone wypożyczalnie. Co więcej, w niektórych miejscach możecie nawet skorzystać z dodatkowych usług, takich jak nauka jazdy z wykwalifikowanym trenerem, rozgrywki hokejowe, ślizgawki dla najmłodszych. Najbardziej atrakcyjne lodowiska w Polsce oferują: Gdańsk (Plac Zebrań Ludowych), Toruń (gen. Józefa Bema 23/29), Poznań (Jana Pawła II 5), Tarnowskie Góry (Obwodnica 8), Wrocław (Wejherowska 34), Oświęcim (Chemików 4), a także Warszawa, gdzie wybór obiektów jest największy (m.in.: Stadion Narodowy, Wawer - Poprzeczna 22, Targówek - Łabiszyńska 20).

Dobrym pomysłem na zapewnienie dzieciom nie tylko rozrywki, ale także trochę edukacji w przystępnej formie, jest zabranie ich do muzeów. Wielu rodziców obawia się, że taka wycieczka będzie dla ich pociech nudząca. Nic bardziej mylnego, aktualnie wystawy prezentowane w takich miejscach nastawione są na odwiedziny gości w różnym wieku. Bardzo często podczas ferii zimowych w muzeach organizowane są specjalne wydarzenia dla dzieci z zajęciami manualnymi lub plastycznymi. Warto więc przejrzeć ofertę muzeów w swojej okolicy i sprawdzić co oferują one dla najmłodszych odwiedzających. Na pewno masę atrakcji znajdziecie w większych miastach – Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Hydropolis we Wrocławiu, Muzeum Śląskie w Katowicach ze stałą wystawką dla rodzin z dziećmi „Na tropie Tomka”, Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Muzeum Animacji Se-Ma-For w Łodzi. Zachęcamy też do eksplorowania mniejszych i nie tak znanych miejsc, jak Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Muzeum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Mleka w Grajewie, czy Podziemne Miasto – Wyspa Wolin. A miłośnikom kolei szczególnie polecamy Stację Muzeum w Warszawie, gdzie podczas ferii organizowane są specjalne warsztaty edukacyjne.

Innym pomysłem na spędzenie atrakcyjnego dnia na świeżym powietrzu z dzieckiem jest wybranie się do ZOO, nawet zimą! Bilety są wtedy tańsze, nie ma tłumów, a w wielu ogrodach zoologicznych są też miejsca, w których można się ogrzać, bo temperatura w nich panująca jest dostosowana do potrzeb egzotycznych zwierząt. Zimą działa m.in. ZOO w Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Chorzowie, Warszawie czy Krakowie. Fajną alternatywą dla dzieciaków jest też wizyta w Oceanarium, do wyboru mamy dwa: na południu kraju we Wrocławiu oraz na północy w Gdyni. Akwarium Gdyńskie jest dodatkowo ważnym punktem edukacyjnym , ponieważ szczególną uwagę zwraca na ideę ochrony przyrody i propagowania działań na rzecz ochrony zwierząt. Jeśli jesteście z okolic Trójmiasta, to na wycieczkę pociągiem możecie się również wybrać na Hel do Fokarium, działającego cały rok. Obcowanie z żywymi zwierzakami to dla dzieci zawsze olbrzymia atrakcja, szczególnie jeśli do czynienia mamy z gatunkami, których nie widuje się na co dzień.

To tylko kilka pomysłów na spędzenie niezapomnianych ferii z dziećmi, w miastach. Jak widzicie, dotyczą one głównie większych miasta, ale są osiągalne dla wszystkich, dzięki dobrym regionalnym połączeniom kolejowym. Wyprawę na basen, łyżwy czy do zoo lub muzeum powinno się udać zorganizować tak, by zajęła cały dzień, ale nie wymagała rezerwacji noclegu w innym mieście. Możecie zaplanować kilka takich wypadów na okres całych ferii. Gwarantujemy, że dla najmłodszych dzieci dużą przygodą będzie już sama podróż pociągiem, a w połączeniu z wizytą w jakimś niezwykłym miejscu, stanowić będzie świetne wspomnienie na bardzo długo.Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Czytaj więcej ›
Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Czytaj więcej ›
Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›