Co trzeba wiedzieć o morsowaniu przed wejściem do lodowatej wody? Poznaj korzyści wynikające z tego typu aktywności i dowiedz się, jak się do niej odpowiednio przygotować. Poznaj najlepsze miejsca oraz kluby zrzeszające morsy w różnych częściach Polski i dotrzyj do nich #najlepiejREGIOnalnie.
Morsowanie nie polega na bezmyślnym wskakiwaniu do lodowatej wody, bez żadnego przygotowania i w losowym miejscu. Warto wcześniej odpowiednio się do tego wyzwania przygotować - najlepiej korzystając z porad doświadczonych morsów. Co więcej, wybór akwenu również ma znaczenie, podobnie jak doborowe towarzystwo. Wszystko to sprawi, że niska temperatura wody przestanie być dla Ciebie znaczącym problemem.
Stworzyliśmy kompleksowy poradnik dla osób, które chcą po raz pierwszy zanurzyć się w lodowatym zbiorniku czy rzece. Zapoznaj się z porcją teoretycznej wiedzy na temat tego typu aktywności, a także praktycznymi poradami, jak się do niej odpowiednio przygotować. Dowiedz się, w jaki sposób morsowanie może wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale też bądź świadom istnienia przeciwwskazań. Odkryj ponadto listę najlepszych miejsc do lodowatych kąpieli, do których dojedziesz naszymi pociągami #najlepiejREGIOnalnie. Znajdują się praktycznie w każdym regionie Polski, więc na pewno znajdziesz coś w swojej okolicy.
Na czym polega i jakie korzyści dla zdrowia ma morsowanie?
Morsowanie to nic innego jak tylko kąpiel w bardzo zimnej wodzie. To popularny rodzaj aktywności, na który większość osób decyduje się w okresie jesienno-zimowym. Robić to mogą osoby w różnym wieku, bez względu na płeć. Bywa postrzegane jako dość kontrowersyjne, bo wiąże się w końcu ze zdjęciem większości ubrań i wejściem do lodowatego zbiornika. W praktyce jednak może mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie, o ile nie dotyczą Cię żadne przeciwskazania do tego rodzaju wyczynu. O nich jednak opowiemy za chwilę.
Na razie skupmy się na zaletach morsowania. Wśród najczęściej wymienianych jest oczywiście zahartowanie ciała oraz ogólne zwiększenie odporności organizmu. Ponadto morsy często podkreślają, że jest to świetny sposób na odstresowanie i złagodzenie negatywnych emocji. Nie bez znaczenia jest też wykonywanie tego „wyzwania” w grupie - to ułatwia zaspokojenie potrzeb socjalizacyjnych i pozwala na nawiązywanie nowych znajomości.
Przeciwwskazania dla morsowania
Przed wejściem do zimnej wody warto najpierw skonsultować ten pomysł ze swoim lekarzem. Istnieją bowiem przeciwskazania, przez które taka forma aktywności może być dla Ciebie potencjalnie niebezpieczna. Mowa tu o np.:
● chorobie wieńcowej,
● nieregulowanym nadciśnieniu tętniczym krwi,
● przeroście mięśnia sercowego,
● stanach po udarze mózgu czy zawale serca.
Jeśli specjalista stwierdzi, że nie musisz się martwić o te kwestie, to możesz rozpocząć przygotowania do Twojego pierwszego morsowania w życiu.
Strój do morsowania i rozgrzewka
Nie wskakuj do rzeki czy jeziora w przypadkowym miejscu i bez przygotowania. Bardzo ważne jest podjęcie tego odważnego kroku świadomie i odpowiedzialnie. Najpierw zadbaj więc o strój. Jak możesz się domyślić, jako mors nie będziesz mieć na sobie zbyt wielu elementów garderoby. Mimo to natomiast obowiązkowo musisz zadbać o:
1. czapkę i rękawiczki - zarówno podczas pierwszego morsowania, jak i każdego następnego, nie musisz zanurzać całego ciała. Przez głowę i dłonie ucieka dużo ciepła, lepiej więc nie wsadzać ich do wody i odpowiednio zabezpieczyć;
2. buty - pamiętaj, że mimo wszystko wchodzisz do naturalnego (najczęściej) zbiornika wodnego. Jego dno zapewne będzie nierówne i pełne śliskich kamieni. Warto kupić więc buty neoprenowe do wody, by uniknąć poślizgnięcia się i niekontrolowanego zanurzenia;
3. strój kąpielowy - wybierz taki, w którym po prostu będziesz czuć się swobodnie, podobnie jak osoby wchodzące z Tobą do wody.
Po założeniu odpowiedniego stroju, czapki i rękawiczek, przed samym wejściem w lodowatą toń, niezbędne jest wykonanie rozgrzewki. Szczególnie wskazane są w takiej sytuacji ćwiczenia aerobowe, pobudzające krążenie krwi, np. pajacyki czy krótkie przebieżki. Możesz wykonywać je tak długo, aż będziesz miał uczucie gorąca. Unikaj natomiast przegrzania organizmu, czyli pocenia się. To szczególnie istotne przy pierwszym morsowaniu, gdy organizm nie jest jeszcze wystarczająco zahartowany.
Jak zacząć morsować? Stopniowe przyzwyczajenie lub „atak z zaskoczenia”
Są dwie teorie dotyczące przygotowań do morsowania. Zgodnie z pierwszą warto już latem rozpocząć kąpiele w chłodnej wodzie i powtarzać je regularnie aż do końca zimy. Wraz ze spadkiem temperatury w akwenie, Twój organizm zacznie się przyzwyczajać do zmieniających się warunków. Coraz zimniejsza woda nie będzie zatem stanowiła dla Ciebie aż takiego wyzwania.
Drugi sposób to tzw. atak z zaskoczenia. Jak zapewne już się domyślasz, polega na pierwszym wejściu do wody od razu zimą, gdy temperatura wody jest najniższa. To metoda skuteczna, ale mniej bezpieczna. Wskazane jest wykonywanie jej pod okiem bardziej doświadczonego morsa, by uniknąć szoku termicznego. Czasem też wybór tego sposobu może zrazić Cię do tego typu aktywności, ze względu na brak odpowiedniego przygotowania na to, co Cię czeka.
Pamiętaj, że przy pierwszych próbach morsowania szczególnie ważna jest jego długość. Dotyczy to obu powyższych metod. Na początku pozwól sobie dosłownie na kilkuminutową kąpiel. Uwierz, że tyle w zupełności wystarczy. Gdy natomiast Twój organizm przyzwyczai się do niskiej temperatury, możesz powoli zostawać w wodzie coraz dłużej. To już wszystkie, najważniejsze zasady. Teraz przyszedł czas na znalezienie miejsca odpowiedniego do pierwszego zanurzenia!
Najlepsze miejsca do morsowania w Polsce
Szukasz dobrego miejsca w okolicy na swoje pierwsze morsowanie? To świetnie się składa, bo z biletem turystycznym POLREGIO możesz jeździć naszymi pociągami bez ograniczeń od piątkowego wieczoru, aż do poniedziałkowego poranka. Dzięki temu bez problemu dotrzesz do akwenów popularnych wśród wielbicieli lodowatych kąpieli. Większość klubów spotyka się właśnie w weekendy, łatwo więc będziesz mógł do nich dołączyć.
Poniżej prezentujemy kilka lokalizacji, położonych w różnych częściach naszego kraju. Wiele z nich przyciąga morsy nie tylko z okolicy, ale i z całej Polski. Możesz zatem liczyć na to, że w Twojej pierwszej przygodzie towarzyszyć Ci będą prawdziwi zawodowcy.
Morsowanie w centrum Polski
Morsy można spotkać praktycznie w każdej części naszego kraju. Niewiele jest miast, w których nie ma akwenów umożliwiających uprawianie tego typu aktywności. Część z nich znajduje się również w stolicy Polski, do której bez problemu dojedziesz pociągami POLREGIO z Łodzi.
Gdzie szukać warszawskich morsów? Lokalizacji jest kilka, ale najczęściej spotykają się oni:
● nad Zalewem Zegrzyńskim,
● nad Zalewem Żyrardowskim,
● nad „kanałkiem” na Kępie Potockiej,
● nad Jeziorkiem Czerniakowskim,
● na nadwiślańskiej plaży Rusałka.
W stolicy działają dwa większe stowarzyszenia integrujące i organizujące spotkania miłośników lodowatych kąpieli: „Warszawski Klub Rogatego Morsa” oraz „Morsy Warszawa - Jeziorko Czerniakowskie”. Nie są to zamknięte grupy, możesz więc skontaktować się z nimi i dołączyć do wspólnego morsowania w terminie, który będzie Ci odpowiadał. Zyskasz wtedy pewność, że będą nad Tobą czuwać osoby z doświadczeniem.
Drugim przykładem miejsca przyjaznego morsom w centrum Polski jest Arturówek w Łodzi. Tamtejsze stawy są oddalone od centrum o zaledwie kilka kilometrów. Stwarzają natomiast doskonałe warunki do kąpieli. Tam też spotyka się lokalna grupa Morsy w Łodzi, z którego członkami możesz umówić się na jeden z zimowych weekendów.
Morsowanie nad polskim morzem
W Videomatach POLREGIO rozsianych po dworcach kolejowych całej Polski możesz kupić bilety na nasze pociągi jadące prosto nad morze. Z pewnością nie trzeba przekonywać Cię, że morsowanie w Bałtyku to wyjątkowe doświadczenie, zdecydowanie różniące się od kąpieli w wodzie stojącej. Do wyboru masz kilka lokalizacji wzdłuż całego wybrzeża. #najlepiejREGIOnalnie dojedziesz z nami m.in. do:
● Świnoujścia,
● Kamienia Pomorskiego,
● Mielna,
● Darłowa,
● Ustki,
● Władysławowa.
Na liście miast, do których mogą zawieść Cię nasze pociągi, nie zabrakło także miejscowości kultowych wśród społeczności morsów. Pierwszym przykładem może być Gdańsk, a dokładniej plaża w Jelitkowie. To właśnie w tym miejscu kąpiele organizuje jedna z najstarszych organizacji - Gdański Klub Morsów.
Tradycja grupowego morsowania w Trójmieście jest szczególnie pielęgnowana. Jej historia sięga lat 70. XX wieku. Miłośników tej aktywności spotkasz w tym mieście więc również w kilku innych miejscach, np. na plaży przy Parku Północnym w Sopocie czy na końcu Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni.
Morsowanie na południu Polski
Idealnych miejsc do morsowania nie brakuje również na południu Polski. Znajdziesz je w większości miastach, m.in. we Wrocławiu oraz Krakowie. W przypadku stolicy Dolnego Śląska ten sposób aktywności cieszy się szczególną popularnością. Organizacja Wrocławskie Morsy działa już 15 lat, ciągle przyciągając nowych członków. Ich tradycyjne spotkania odbywają się na kąpielisku Morskie Oko, niedaleko Parku Szczytnickiego. Oprócz niego zimnolubne osoby znaleźć też możesz w Kopalni Wrocław czy na kąpielisku przy ul. Harcerskiej.
W przypadku Grodu Kraka nie ma zbyt wielu popularnych wśród morsów lokalizacji, ale to tylko działa na Twoją korzyść. Po wyjściu z pociągu POLREGIO możesz bowiem udać się od razu w jedno miejsce - nad zalew Bagry w dzielnicy Podgórze. Tam gromadzą się sympatycy mroźnych kąpieli z całej Małopolski. Regularne spotkania organizuje Krakowski Klub Morsa „Kaloryfer”, a nad wszystkim czuwa profesjonalny ratownik. Tak dobre przygotowanie czyni z tej lokalizacji jedną z najlepszych w Polsce dla początkujących morsów.
Morsowanie we wschodniej Polsce
Kupując bilety w aplikacji POLREGIO, unikasz stania w długich kolejkach do kas na dworcach kolejowych. Zamiast tego możesz zrealizować transakcję z dowolnego miejsca, niezależnie od pory dnia i nocy. Wszystko z poziomu smartfona, którego masz zawsze przy sobie. W ten sposób możesz nabyć też bilety do miejscowości we wschodniej Polsce, które oferują nieoczywiste lokalizacje gromadzące nie tylko morsów z najbliższej okolicy.
W poszukiwaniu towarzyszy do zimowych kąpieli warto wybrać się do Lublina. To właśnie tam działa Lubelski Klub Morsów, czynnie aktywizujący wszystkich sympatyków lodowatej wody. Ich znalezienie nie należy do skomplikowanych. Przez całą zimę spotykają się w każdą niedzielę przy tamie nad Zalewem Zemborzyckim, dokładnie w samo południe.
Morsowanie jest popularne również nieco bliżej Bieszczad, np. w Sanoku. Działa tam grupa Wesołe Morsy HIPOTERMIA Sanok. Ona również spotyka się regularnie w każdą niedzielę o 11:00 od listopada aż do końca kwietnia. Co unikatowe, jest to okazja do sprawdzenia się w potokach lodowatej rzeki, a nie stojącego akwenu czy morza. Kąpiele w tym przypadku bowiem odbywają się w przepięknym Sanie, między Skansenem a Sosenkami. Miejsce to od dworca, na który dojedziesz naszymi pociągami POLREGIO, dzieli zaledwie krótki spacer.
Morsuj z POLREGIO w najlepszych miejscach w Polsce
Interaktywna mapa POLREGIO pozwoli Ci zaplanować cały wyjazd, od początku do końca. Bez problemu zapiszesz w niej listę miejscowości, w których chcesz zanurzyć się w zimnej wodzie. Co więcej, podpowie Ci też, jakie atrakcje warto zwiedzić w ich najbliższej okolicy. Twoja wycieczka nie musi zatem skończyć się na morsowaniu. Łatwo zamienisz ją w prawdziwą, turystyczną przygodę. Znajduj miejsca idealne do zimnych kąpieli, do których możesz dotrzeć #najlepiejREGIOnalnie i poznawaj ludzi, z którymi możesz dzielić swoją pasję.