Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Góry Izerskie - pomysł na aktywny wypoczynek latem

Góry Izerskie - pomysł na aktywny wypoczynek latem

Dolny Śląsk to region, który w ostatnim czasie przyciąga coraz większe rzesze turystów, szczególnie tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. W tym najbardziej wysuniętym na południowy-zachód województwie naszego kraju położonych jest bowiem kilka bardzo urokliwych pasm górskich. Zachęcają one urlopowiczów do pieszych wycieczek, podczas których można korzystać ze świeżego powietrza, podziwiać wyjątkowe widoki i obcować z dziką przyrodą. Oczywiście, największą popularnością cieszą się na Dolnym Śląsku Karkonosze – Karpacz w sezonie letnim tętni życiem, a o kolejkach do wejścia na Śnieżkę słyszał już chyba każdy. Dlatego dziś chcielibyśmy polecić Waszej uwadze nieco mniej popularne Góry Izerskie.

Góry Izerskie to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich, na terytorium Polski i Czech. Góry te mają powierzchnię ok. 1000 km2, a część polska to niespełna połowa tego obszaru. Po naszej stronie granicy, skraj Gór Izerskich wyznacza: od zachodu – Brama Łużycka, od wschodu – Przełęcz Szklarska, zaś na północy Pogórze Izerskie. Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Gór Izerskich jest Szklarska Poręba, do której dojedziecie pociągiem POLREGIO

 

„Kamieńczyk”, kursującym codziennie na trasie Poznań Główny – Szklarska Poręba Górna. Na nocleg turyści chętnie wybierają tutaj również mniej oblegany Świeradów Zdrój. Do tego miasta uzdrowiskowego nie dojedziecie jednak koleją, ale możecie skorzystać z przejazdu prywatnym busem między Szklarską Porębą, a Świerdowem-Zdrój.

W Górach Izerskich dostępnych jest wiele szlaków turystycznych, które oferują ogrom możliwości. Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa, pnąca się na 1126 m. My polecamy kilka propozycji spacerowych w Górach Izerskich, które będą odpowiednie dla piechurów na każdym stopniu zaawansowania, jeśli chodzi o wycieczki górskie.

 

Izerski Park Ciemnego Nieba

Polsko-czeski transgraniczny park ciemnego nieba powstał w 2009 roku w ramach inicjatywy Międzynarodowego Roku Astronomii. To pierwszy tego typu park na świecie. Celem jego istnienia jest zachowanie nocnego nieba wolnego od nadmiaru światła. Brak zanieczyszczenia sztucznym światłem sprawia, że niebo tutaj jest prawie 40-krotnie ciemniejsze niż w mieście. Po zmroku, na terenie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, można podziwiać nad głową 1800 gwiazd i Drogę Mleczną. Oczywiście, największą atrakcją park staje się w nocy, by do niego dotrzeć trzeba jednak udać się na 5 km spacer w ciemności, dlatego do takiej wyprawy warto się dobrze przygotować. Jeśli jednak wybierzecie się tutaj w ciągu dnia, to również będziecie mogli skorzystać z atrakcji. Jest nią ścieżka dydaktyczna, która tworzy Model Układu Słonecznego w skali jeden do miliarda. Jeden metr ścieżki to w przeliczeniu na kosmiczne odległości dokładnie milion kilometrów. Wzdłuż ścieżki ustawione są kamienie z tabliczkami, które informują o tym jakie planety Układu Słonecznego są przez Was właśnie mijane.

 

Rezerwat Torfowiska Doliny Izery

Jest to rezerwat o łącznej powierzchni 529,36 ha, został utworzony w 2000 roku w celu ochrony występujących na tym obszarze roślin, stanowiących relikt po okresie zlodowacenia oraz cennych gatunków fauny. W rezerwacie występują rozległe i malownicze torfowiska z takimi osobliwościami przyrodniczymi jak: owadożerne rośliny – rosiczka długolistna i rosiczka okrągłolistna, brzoza karłowata, bagnica torfowa, czy wełnianka pochwowata. Z przedstawicieli świata zwierząt zaś można tu spotkać dostojnego żurawia, małą czeczotkę oraz ściśle chronionego, z uwagi na swą płochliwość i rzadkość występowania, kuraka – cietrzewia. Do tego, teren ten jest niezwykle malowniczy – torfowiska, łąki, wijąca się rzeka Izera – wszystko to wygląda jak z bajki. Rezerwat znajduje się około pół godziny drogi spacerem od Chatki Górzystów – jednego z 5 schronisk po polskiej stronie Gór Izerskich.

 

Chatka Górzystów na Hali Izerskiej

Skoro już jesteśmy przy Chatce Górzystów, to zatrzymajmy się tutaj na dłużej. Tak jak wspomnieliśmy, jest to schronisko górskie. Mieści się na Hali Izerskiej, na wysokości 840 m n.p.m. Do schroniska można dojść jednym z trzech szlaków: czerwonym - z Jakuszyc przez schronisko Orle, żółtym - przez Rozdroże Pod Kopą do Rozdroża Izerskiego oraz niebieskim -  ze Świeradowa Zdrój przez Polane Izerską. Chatka Górzystów jest jedynym ocalałym na Hali Izerskiej obiektem ze zniszczonej w latach 50. XX wieku wsi Gross-Iser. Schronisko do dziś pełni swoją rolę i przyjmuje turystów na noclegi, warunki tutaj są jednak dość spartańskie - brak prądu, kąpiele w strumieniu i samodzielne palenie w piecach. Mimo to chętnych na łóżko jest tu wielu, więc w okresie wakacyjnym lepiej zrobić rezerwację, jeśli chcecie skorzystać z noclegu w Chatce Górzystów. Tym którzy wybiorą się tu w odwiedziny w ciągu dnia polecamy wypróbowanie specjałów serwowanych przez schroniskową kuchnię – są to omlety i naleśniki, o których krążą już legendy!

 

Schronisko Orle i Kolej Izerska

Kolejnym pięknie położonym i wartym zobaczenia schroniskiem w Górach Izerskich jest Schronisko Orle. Najlepiej wybrać się do niego przez Polanę Jakuszycką, na której znajduje się najwyżej położona stacja kolejowa w naszym kraju! Dociera tam pociąg Kolei Izerskich, które łączyą Jelenią Górę z Jakuszycami. Można więc skrócić sobie drogę pieszą ze Szklarskiej Poręby do Schroniska Orle i część trasy pokonać koleją, co dla fanów pociągów będzie nie lada gratką. Po tym jak wysiądziecie na stacji Szklarska Poręba Jakuszyce zostanie Wam jeszcze do przejścia niespełna 5 km do Stacji Turystycznej Orle. „Orle” powstało na bazie budynków po hucie szkła Karlstal. W skład schroniska wchodzi dawna leśniczówka pełniąca obecnie funkcję bufetu oraz dwie przedwojenne strażnice, z których jedna stanowi część noclegową schroniska. Samo zwiedzania schroniska jest już atrakcją, a dla tych którzy będą chcieli tu zostać na noc, przygotowano 40 miejsc noclegowych. Dodatkowo, latem funkcjonuje tu też pole namiotowe.

 

Zakręt Śmierci i Wysoki Kamień

W ostatnią z zaproponowanych przez nas dziś tras wyruszycie żółtym szklakiem z samej Szklarskiej Poręby. Prowadzi on w kierunku szczytu Wysoki Kamień, ale po drodze będziecie mijać dwa bardzo atrakcyjne miejsca w Górach Izerskich. Pierwszym z nich jest punkt widokowy nad tzw. Zakrętem Śmierci. Jest to miejsce na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 m n.p.m., gdzie znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt, droga zatacza tam łuk prawi o 180 stopni! W 2020 roku powstała w tym miejscu platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę gór i okolice Szklarskiej Poręby. Idąc dalej w kierunku Wysokiego Kamienia, główną część trasy pokonacie leśnymi szlakami, po drodze co jakiś czas mijając skałki i ostańce. Mniej więcej w połowie drogi napotkacie na Czerwone Skałki – drugą z atrakcji na szlaku. Jest to grupa granitowych skałek w najróżniejszych kształtach o lekko czerwonym zabarwieniu. Ich widok na pewno zrobi na Was wrażenie. To dobre miejsce do zrobienia sobie przerwy i obfotografowania tych niezwykłych widoków. Pięknych widoków nie zabraknie również z samego szczytu Wysokiego Kamienia, który wznosi się na wysokość 1058 m n.p.m. Widać stąd Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Obecnie, tworzone jest tutaj również schronisko górskie oraz powstaje wieża widokowa.

 

Jeśli jeszcze nigdy nie odwiedziliście tego urokliwego zakątka Polski, jakim są Góry Izerskie, gorąco Was do tego zachęcamy. Na pewno nie będziecie się tu nudzić nawet podczas 2-tygodniowego urlopu. Kilometry szlaków turystycznych zapewnią Wam mnóstwo przestrzeni do spacerów i odpoczynku na łonie natury. A gdy zapragniecie krótkiego powrotu do cywilizacji podczas wakacji, da Wam go bliskość Szklarskiej Poręby. W tym mieście jest wszystko, czego turyści mogą potrzebować podczas urlopu – sklepy, restauracje, puby, parki rozrywki dla dzieci. Mamy nadzieję, że udało nam się Was przekonać do wypoczynku w Górach Izerskich. Teraz pozostaje zaplanować podróż i zakupić bilety na pociąg – to, jak zawsze, możecie zrobić korzystając z naszej strony polregio.pl i aplikacji POLREGIO. Pamiętajcie też, by sprawdzić aktualne promocje na tańsze przejazdy – o naszych ofertach specjalnych więcej pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów na blogu "Zmysł podróżowania"