Co warto zobaczyć z dzieckiem? Jakie muzea w Polsce są najciekawsze i na pewno nie będą nudzić się w nich nawet najmłodsi turyści? Lista jest naprawdę długa i bez wątpienia znajdziesz w niej coś idealnego dla siebie i swojej pociechy. Co więcej, na miejsce dojedziesz wygodnie naszymi pociągami, bo podróżować #najlepiejREGIOnalnie!
Nasze ulubione muzea dla dzieci w Polsce to miejsca unikatowe i niepowtarzalne. Każde z nich porusza nieco inną tematykę, wszystkie natomiast przyciągają uwagę i nie pozwalają się nudzić. Doskonale wiemy, jak wymagającymi zwiedzającymi są najmłodsi turyści, dlatego w POLREGIO polecamy im wyłącznie sprawdzone i oryginalne obiekty, które nie rozczarowują swoich gości.
Zapoznaj się z naszą listą muzeów dla dzieci, w której zebraliśmy propozycje z różnych miast w całym kraju. Wiemy, że podróżować #najlepiejREGIOnalnie, dlatego w poniższym zestawieniu znajdziesz coś dla siebie, niezależnie od tego, gdzie dokładnie mieszkasz. Dojedziesz tam szybko pociągiem z całą rodziną, nie tracąc pieniędzy na paliwo i czasu na stanie w korkach. W dodatku Twoja pociecha zyska szansę na znaczne poszerzenie swoich horyzontów i zainteresowań.
Jakie muzea dla dzieci w Warszawie?
Kup bilet turystyczny POLREGIO i przyjedź na cały tydzień do stolicy, by zwiedzać tutejsze atrakcje dla dzieci. Ich lista jest niezwykle długa, wybraliśmy więc tylko trzy kultowe muzea i obiekty turystyczne, bardzo lubiane przez najmłodszych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyś samodzielnie rozwinął to zestawienie, zabierając swoją pociechę również w wiele innych miejsc.
Zacznijmy od Muzeum Etnograficznego w Warszawie. To prawdziwa perełka naszego kraju. Choć jest najstarszym muzeum tego typu w Polsce (zostało założone w 1888 roku), ma bardzo nowoczesną formę. Oglądać tam możesz odświętne ubiory, stroje ludowe, rzeźby i świąteczne dekoracje, które przykuwają wzrok dzieci. Nie brak też wystaw tematycznych i sal związanych z różnymi zakamarkami globu. Dzięki nim Twoje dziecko wyruszy w fantastyczną podróż, która rozpali w nim ciekawość świata.
Druga propozycja to Centrum Nauki Kopernik, czyli połączenie muzeum i planetarium. Wśród interaktywnych wystaw dostępne są tam również laboratoria, a nawet zajęcia dla grup. Nie brak pokazów filmowych oraz wielu angażujących zajęć, pozwalających odkrywać fascynujące fakty o świecie oraz kosmosie. To jedno z tych miejsc, w których razem z dzieckiem spędzić możesz nawet cały dzień, a żadne z Was nie będzie nudzić się nawet przez chwilę.
Stołeczne zestawienie zamyka Muzeum Ewolucji PAN w PKiN, poświęcone paleontologii i historii życia na Ziemi. Jeśli Twojego malucha fascynują dinozaury i inne, ogromne stworzenia, które dawniej wędrowały po naszej planecie, to będzie tym obiektem naprawdę zachwycony. Znajdujące się tam wystawy składają się zarówno z prawdziwych kości dinozaurów, jak i zapierających dech w piersiach rekonstrukcji wymarłych gatunków. Bez wątpienia zrobią wrażenie na każdym młodym odkrywcy.
Najciekawsze muzea dla dzieci w Trójmieście
Czym muszą wyróżniać się muzea dla dzieci? Zajęcia w nich organizowane nie mogą być banalne i nudne. Muszą przyciągać uwagę i angażować na tyle, by najmłodsi goście nie szukali rozrywek na własną rękę.
Właśnie to gwarantuje Hevelianum w Gdańsku. To kompleks, w którym dobra zabawa przeplata się z kulturą, historią oraz nauką. Nie jest to typowe muzeum, ale o wiele więcej - miejsce pozwalające dzieciom i ich rodzicom odkrywać potęgę nauk przyrodniczych i nie tylko. Mieści się na ufortyfikowanej Górze Gradowej, na której według historyków dawniej znajdował się najstarszy gdański gród.
Akwarium Gdyńskie MIR to atrakcja stworzona dla dzieci kochających naturę i przyrodę. Oglądać tam można gatunki wodnych zwierząt z całego świata. Co więcej, specjaliści w przystępny sposób przekazują jednocześnie wiedzę o środowisku wodnym, poszerzając horyzonty młodych słuchaczy. Rozwijają w ten sposób ich wrażliwość na sprawy dotyczące ekologii oraz potrzebę troski o otaczający nas świat.
Spichlerz “Błękitny Baranek” to kolejny ukłon w stronę miłośników archeologii. Już sam budynek może spodobać się najmłodszym gościom, bo elementy jego konstrukcji znacznie różnią się od współczesnych zabudowań. Znajdujące się w nim eksponaty ułatwią dzieciom wyobrażenie sobie realiów dawnego, fascynującego świata. Sam obiekt położony jest przy ulicy Chmielnej - głównej drodze na Wyspie Spichrzów, łączącej w niecodzienny sposób tradycję z nowoczesnością.
Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni spodoba się nawet najbardziej ciekawskim i niespokojnym maluchom. Wszystko dzięki interaktywnym wystawom oraz możliwości przeprowadzania interesujących eksperymentów samodzielnie. To doskonała zachęta do poznawania tajemnic świata, łącząca naukę z dobrą zabawą. Na miejscu organizowane są też warsztaty rodzinne, angażujące zarówno małych, jak i dorosłych turystów. Będziecie mieć więc okazję do spędzenia całego dnia razem, zajmując się wyjątkowymi rzeczami.
Gdzie pójść z dzieckiem do muzeum w Rzeszowie?
Nie chcesz stać w kolejkach do kas na dworcach? Skorzystaj z Videomatu POLREGIO i kup bilety do Rzeszowa, aby odwiedzić ze swoją pociechą Muzeum Dobranocek. Znajdziecie tam ogromną kolekcję lalek z filmów kukiełkowych, które były produkowane w Łodzi w Studiu Małych Form filmowych Se-Ma-For.
Dla Ciebie będzie to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Dla Twojego malucha natomiast być może okazja do odkrycia piękna dawnych chwil, których nie było mu dane przeżyć samemu. Zobaczycie tam kultowe postaci, takie jak np. Miś Colargol, Miś Uszatek czy Pingwin Pik-Pok. To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu i podzielenie się własnymi wspomnieniami sprzed lat.
Po powrocie ze świata bajek możesz wraz z dzieckiem poświęcić chwilę na zgłębienie historii miasta, w którym się znaleźliście. Rzeszów ma interesującą przeszłość, którą warto poznać. Pomoże Wam w tym podziemna Trasa Turystyczna, która w ostatnich latach przeszła imponującą metamorfozę. Obecnie prezentuje ona dawne lata przy użyciu nowoczesnych technik i oryginalnych metod. W większości zwiedzanie odbywa się w podziemiach, co już samo w sobie jest ciekawym doświadczeniem, które warto przeżyć.
Co warto zobaczyć z dzieckiem w Krakowie i okolicach?
Podziemne tajemnice skrywają się nie tylko pod ulicami Rzeszowa. Podobne sekrety ma też Kraków. Młodzi (i oczywiście starsi również!) miłośnicy historii mogą w stolicy Małopolski wybrać się na zwiedzanie Rynku Podziemnego. To multimedialne centrum historyczne, pozwalające na przechadzkę wśród odkrytych przez archeologów budynków oraz ulic dawnego miasta. Liczne makiety i plany zabudowań rozpalą wyobraźnię zwiedzających, niezależnie od ich wieku. Sprawią też, że po wyjściu na powierzchnię spojrzycie na otaczającą Was rzeczywistość z zupełnie nowej perspektywy.
Specyficznym, ale szalenie ciekawym muzeum dla dzieci, znajdującym się w okolicach Krakowa, jest także Kopalnia Soli w Wieliczce. Od Rynku Głównego stolicy Małopolski dzieli ją niecałe 15 km. Łatwo dojechać tam nawet komunikacją publiczną. Na miejscu natomiast na Ciebie oraz Twoje dzieci czeka prawdziwy ogrom atrakcji. Już sam zjazd pod ziemię robi ogromne wrażenie, a podziwianie z bliska podziemnych komnat na długo pozostaje w pamięci. Warto podkreślić, że zwiedzać można zaledwie ok. 2% solnego labiryntu, z którego niektórzy podróżni nawet nie zdają sobie sprawy. Tyle natomiast w zupełności wystarczy, by dać się zachwycić Grotami Kryształowymi, pomieszczeniami wydrążonymi w skale i plątaniną niezliczonych, mrocznych korytarzy.
Muzeum Piernika w Toruniu
Cenisz nowoczesność i mobilne rozwiązania? Pobierz na swój smartfon aplikację POLREGIO i kupuj bilety do miast, w których są najciekawsze muzea dla dzieci. Jednym z takich miejsc bez wątpienia jest Muzeum Piernika w Toruniu. Ta multisensoryczna placówka pozwoli Tobie i Twojemu dziecku na znacznie więcej niż tylko podziwianie bogatych zbiorów eksponatów, poukładanych w gablotach. Tutaj bowiem zyskacie szansę na aktywne uczestnictwo w procesie powstawania niepowtarzalnych w smaku ciastek, pochodzących z małej ojczyzny polskiego astronoma.
Dodatkowo do dyspozycji młodszych turystów pozostaje szereg atrakcji pobocznych, ale równie ciekawych. Twoja pociecha na pewno nie będzie nudzić się w sali baśni i legend czy na piernikowym placu zabaw. W dziecięcym kąciku z zabawami i grami różnego typu rozrywki znajdzie cała Wasza rodzina, a wirtualna przebieralnia zaskoczy Was perfekcyjnym doborem historycznych kostiumów. W połączeniu z warsztatami wypieku piernika stanowi to sposób na spędzenie całego dnia w kreatywny i przepyszny sposób.
Muzeum Wsi Kieleckiej
Muzeum Wsi Kieleckiej znajduje się tuż pod Kielcami, więc bez większych przeszkód dostaniesz się tam z POLREGIO. Na miejscu natomiast czeka na Ciebie i Twoją pociechę cała paleta atrakcji. Ten obiekt bowiem zajmuje ogromny teren i skrywa wiele niespodzianek. Co istotne, część rzeczy jest na świeżym powietrzu, stanowią wiec one doskonałą okazję dla dzieci do połączenia nauki z zabawą na podwórku. Czekają tam na Was m.in.:
● Park Etnograficzny w Tokarni,
● Zagroda z Bukowskiej Woli,
● wiatraki,
● spichlerze,
● Kuźnia z Radoski,
● Młocarnia,
● wozy strażackie,
● chałupy i zagrody.
Na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej organizowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych, takich jak lekcje, warsztaty czy pokazy i wykłady. Są one na tyle różnorodne, że spodobają się gościom w każdym wieku.
Oryginalnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest wzięcie udziału w tzw. Questach. Pod tym określeniem skrywają się rodzinne zabawy terenowe, urozmaicające pobyt w tym wyjątkowym miejscu. Do Twojej dyspozycji pozostaje kilka scenariuszy, składających się z dwóch części:
● Świat drewnianych chat, czyli opowieść o drewnie,
● Garncarz z błota zrobi złota - ceramiczny spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni,
● Szlakiem młynów i wiatraków.
To oryginalny pomysł na wspólną zabawę i aktywny wypoczynek, pozytywnie wpływające na ciekawość świata dziecka.
W Muzeum Wsi Kieleckiej jest tak wiele atrakcji, że obejrzenie ich wszystkich może zająć Wam nawet więcej niż jeden dzień. W organizacji np. wyjazdu weekendowego pomóc może natomiast opcja noclegu w Ośmioraku z Rudy Pilczyckiej z 1914 roku.
Zwiedzaj polskie muzea z dzieckiem #najlepiejREGIOnalnie!
Gdzie warto pojechać z dzieckiem w Polsce do muzeum? Jak widzisz, interesujących miejsc na mapie naszego kraju jest niesamowicie dużo. W tym artykule wymieniliśmy tylko niektóre z nich, ale w każdym nieco większym mieście bez wątpienia też znajdziesz tego typu obiekty. Zaszczep u swojego dziecka ciekawość świata, za którą kiedyś Ci podziękuje. Wsiadajcie do pociągów POLREGIO i odkrywajcie najpiękniejsze perełki kulturowe, skrywające się w Waszej okolicy.