Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Sanok, atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Sanok, atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Czy warto odwiedzić Sanok? Co zobaczyć, po dotarciu na miejsce? Brama Bieszczad zaskoczy Cię wieloma atrakcjami, zabytkami i ciekawymi miejscami. Na pewno nie będziesz rozczarowany i spędzisz tam czas na wiele przyjemnych sposobów. Wsiądź do pociągu i przekonaj się sam, jak wiele to miasto ma do zaoferowania osobom, które wiedzą, że podróżować #najlepiejREGIOnalnie.

Atrakcje Sanoka wciąż pozostają tajemnicą dla wielu turystów. To miejsce często stanowi jedynie punkt przelotowy na trasie prowadzącej do tzw. Worka Bieszczadzkiego. Niektórzy przez to nie dostrzegają tkwiącego w nim potencjału. Część osób natomiast po prostu nie miała jeszcze okazji go odkryć, skupiając się na górskich szlakach i topowych, dzikich Bieszczadach.

Z jednej strony trudno dziwić się miłośnikom pieszych wędrówek, którzy na swój urlop czekali od dawna. Z drugiej jednak, warto wybrać się na regionalną wycieczkę i odkryć, jak wiele ta perła województwa podkarpackiego ma do zaoferowania. To świetne miejsce na wycieczkę jednodniową, weekendową, a nawet zdecydowanie dłuższą. Podczas żadnej z nich na pewno nie będziesz się nudzić, bo lista interesujących rzeczy do zobaczenia w mieście i jego okolicach jest naprawdę pokaźna.

 

 

Sanok - atrakcje turystyczne, których nie możesz przegapić


Pobierz aplikację POLREGIO na swój telefon i wygodnie kup bilety na pociąg. Zwiedzanie Sanoka rozpocznij natomiast od wizyty w Zamku Królewskim, wznoszącym się nad miastem. Spacer na Wzgórze Zamkowe jest bardzo przyjemny, a na jego szczycie czeka Cię szansa na poznanie fascynującej przeszłości całego regionu. Budynek pełni rolę Muzeum Historycznego, co doskonale współgra z faktem, że wzniesiony został za czasów Kazimierza Wielkiego. Co szczególnie ciekawe, w roku 1417 zostało w nim zorganizowane nawet wesele Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską. Przechadzając się po salach, przenieś się więc z pomocą wyobraźni w tamte czasy, choćby na krótką chwilę.

Po dokładnym obejrzeniu wszystkich eksponatów, skieruj swe kroki ku Staremu Miastu. Co istotne, Sanok ma dwa rynki. Ten zwyczajowo nazywany Starym Rynkiem, powstał na bazie planów austriackich w 1786 roku. Otaczają go zabytkowe kamienice oraz Stary Ratusz, którego wyróżniająca się fasada wręcz domaga się zrobienia zdjęcia. Tzw. Mały Rynek to z kolei potoczna nazwa Placu św. Michała. Znajdziesz na nim pomnik św. Michała Archanioła, który jest patronem tego miasta (wraz ze św. księdzem Zygmuntem Gorazdowskim).

Na głównym rynku Twoją uwagę przykuje bez wątpienia subtelny pomnik stojącego mężczyzny. Jego twarz wygląda znajomo? Zapewne tak, bo jest to sławny Zdzisław Beksiński, którego rodzina związana jest z tą miejscowością od pokoleń. Jako pierwszy przybył tam jego pradziadek w latach 40. XIX wieku i założył Zakłady Kotlarskie. To właśnie one dały początek późniejszej fabryce Autosan, produkującej autobusy i wagony. Sanok jest dumny z tej historii, a nawiązania do tego rodu widać na każdym kroku. W związku z tym koniecznie odwiedź lokalną galerię imienia polskiego twórcy. Jeśli masz nieco więcej czasu, to polecamy pokonanie całego szlaku tematycznego dotyczącego jego rodu.

Odwiedzasz Sanok, co warto zobaczyć zatem w jego najbliższej okolicy? Jeśli pogoda dopisuje, poznaj tereny rozciągające się wzdłuż rzeki San. Skorzystać tam możesz z licznych ścieżek pieszo-rowerowych, pozwalających na odprężające spacery po zielonym, urokliwym Podkarpaciu. Osoby, które mają więcej czasu, skorzystać też mogą z możliwości wzięcia udziału w spływie kajakowym. Szlaków do wyboru jest wiele, coś dla siebie znajdą więc zarówno turyści liczący na spokojny nurt, jak i te poszukujące wyzwań i zastrzyku adrenaliny. Nie brak także tras przeznaczonych dla rodzin z dziećmi, może więc to być fantastyczny sposób na spędzenie ciekawego, aktywnego weekendu.


Sanok - zabytki warte uwagi


Poszukując zabytków w Sanoku, zwiedzanie warto rozpocząć oczywiście od Starówki. Wcześniej wspominaliśmy już o urokliwych kamieniczkach, teraz natomiast przyjrzyjmy się im bliżej. Większość z nich jest eklektyczna, ale część ma charakter secesyjny. Historia zabudowy sięga XVIII i XIX wieku. Wzrok przykuwają też znajdujące się w okolicy, kute balustrady balkonów. Niektóre z nich mają nawet oryginalne, drewniane witryny z przełomu XIX i XX wieku. Chwilę uwagi poświęć ponadto sklepowym szyldom, niejednokrotnie bowiem nawiązują one do przedwojennego wyglądu rynku.

Jednym z najważniejszych zabytków Sanoka jest klasztor franciszkanów, przylegający do Starego Rynku. Jest on znany ze swojej osobliwej historii. Otóż zakonników wysłał w to miejsce w 1377 roku książę Władysław Opolczyk. Zgodnie z jego decyzją, mieli oni otrzymać kościół Najświętszej Marii Manny, który jednak znajdował się poza murami miasta. Zostali wprowadzeni do środka dopiero siedem lat później, za sprawą decyzji Elżbiety Łokietkówny. Ich nowa świątynia była pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego, ale z czasem zmieniono ją na Podwyższenia Krzyża Świętego.

Budynek prześladowały nieszczęścia. Wielokrotnie trawił go pożar, a każda przebudowa oddalała go od oryginalnego wyglądu, po którym obecnie nie ma już niemalże śladu. Sam kościół znajduje się tuż obok klasztoru, a obecnie jego najcenniejszym elementem jest barokowy krzyż, który zobaczysz na głównym ołtarzu. Od 2005 roku jest to też Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - Pani Ziemi Sanockiej.

Czym jeszcze zaskoczy Cię Sanok i okolice? Atrakcje historyczne w tej miejscowości przybierają oryginalne formy. Jedną z najchętniej odwiedzanych jest kopiec Mickiewicza, połączony z parkiem miejskim. Znajduje się na stokach Góry Parkowej, a usypany został w 1898 roku przez sanocką młodzież z okazji setnej rocznicy urodzin polskiego poety. Na jego szczycie umieszczono pamiątkowy kamień, a w okolicy jest też źródełko z medalionem przedstawiającym popiersie Fryderyka Chopina.

 

Atrakcje dla dzieci? Sanok jest ich pełen!


Bilet turystyczny i mini bilet turystyczny POLREGIO umożliwia swobodne podróże od piątkowego wieczoru, aż do poranka pierwszego dnia roboczego, następującego po weekendzie. Dzięki temu możesz wybrać się na wyprawę regionalną z rodziną nawet bez ubiegania się o dodatkowy urlop. Czy jednak na Podkarpaciu również na najmłodszych turystów czekają jakieś wyjątkowe atrakcje? Sanok jest ich pełen! To miasto ma tak wiele do zaoferowania, że nikt nie będzie się w nim nudził i to niezależnie od wieku.

Najciekawszym miejscem, wartym zobaczenia przez całą rodzinę, jest Muzeum Budownictwa Ludowego. To pierwsze muzeum etnograficzne, które udało się otworzyć w Polsce po II wojnie światowej. Choć nie brzmi to niczym typowa atrakcja dla dzieci, to ma formę skansenu. Dzięki temu można ją zwiedzać i eksplorować niemalże bez ograniczeń, a to podoba się nawet najmłodszym gościom. Pokazana jest w nim dawna różnorodność religijna i kulturowa całego regionu. Na turystów czekają budynki charakterystyczne dla Dolinian, Łemków, Bojków czy Pogórzan. Przeniesiono tam budowle z wielu okolicznych miejscowości, tworząc teren o niepowtarzalnym charakterze.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje rekonstrukcja Galicyjskiego Rynku, otoczonego przez skrupulatnie odtworzone zabudowania. Wiele z nich nie stoi nawet pustych - funkcjonują w nich niewielkie punkty usługowe. Pozwala to na podróż w czasie i dostarcza wiele radości zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Co więcej, cała atrakcja jest rozległa i pokryta połaciami zieleni. Najmłodsi mogą więc poczuć zew przygody i spędzić czas w niebanalny sposób na świeżym powietrzu.

Zastanawiasz się, co zobaczyć w Sanoku, spacerując z dzieckiem? Koniecznie odwiedźcie również ulicę 3 Maja. Wypatrujcie tam ławeczki, na której siedzi nieruchomy, uśmiechnięty jegomość. Jest to Wojak Szwejk z powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, której akcja rozgrywała się właśnie w tym mieście. Jej autorem jest czeski pisarz, Jaroslav Hašek, a to pierwszy pomnik tej postaci w Polsce. Jak mówi legenda, warto potrzeć nos figury, żeby zapewnić sobie szczęście. Patrząc po tym, jak świecący i wytarty jest to fragment, z pewnością wiele osób wzięło sobie tę poradę do serca.

Jeśli Twoje maluchy są miłośnikami pieszych wycieczek, a do tego mają zapas niespożytej energii, wybierzcie się na spacer na Orli Kamień. To stosunkowo niewielki szczyt o wysokości 518 m n.p.m., do którego dotrzeć powinniście w nieco ponad godzinkę. Z miasta wiedzie tam czerwony szlak, który jest bardzo przyjemny i niezbyt wymagający. Przy dobrej pogodzie pokonanie go powinno być prawdziwą przyjemnością. Na górze czekają na Was natomiast interesujące formy skalne oraz punkt widokowy.

Rozciąga się z niego przepiękny widok na cały Sanok oraz Słonny Wierch. To najwyższy szczyt Gór Słonnych, znajdujący się na granicy miasta. Jeśli chcecie zdobyć również jego, to musicie poświęcić na to kolejnych 90 minut. Powrót do centrum to z kolei 2,5-godzinny spacer, ale bez specjalnych wyzwań wydolnościowych. Poradzą sobie z tą ścieżką nawet osoby niedoświadczone i bez doskonałej kondycji fizycznej.

 

Odkrywaj Bieszczady #najlepiejREGIOnalnie


Na dworcach rozsianych w całej Polsce znajdziesz videomaty POLREGIO. Dzięki nim w nowoczesny i łatwy sposób kupisz bilet, umożliwiający wygodny dojazd do samego Sanoka. Spędzisz tam wspaniały czas, który może być np. przystankiem przed dalszą drogą w Bieszczady. Nasze pociągi jeżdżą bowiem także do Ustrzyk Dolnych czy miejscowości Medzilaborce na Słowacji. W ten sposób bez problemu odwiedzisz wszystkie miejsca, o zobaczeniu których zawsze marzyłeś.