Język:

Ikona języka polski Ikona języka angielski

Infolinia: 703 202 020
Opłata 1,29zł brutto/min połączenia. Realizator usługi: Netia S.A.

Szlakiem zamków i pałaców w województwie Lubuskim

Województwo Lubuskie kojarzy się głównie z jeziorami i piękną przyrodą, w zaciszu której można wypocząć. Co ciekawe, region ten ma bardzo dużo do zaoferowania pod względem turystycznym. Czekają tam na Was przepiękne zamki oraz pałac, do których bez problemów na weekendowe wycieczki dojedziecie pociągami POLREGIO!

Pałace i zamki nie są tym co przychodzi nam pierwsze na myśl o ziemi lubuskiej, jednak najwyższa pora, żeby to zmienić. W całym województwie takich budowli jest ponad 200. Znajdziecie tam wspaniale odrestaurowane rezydencje, takie, które lata świetności mają już dawno za sobą oraz ruiny średniowiecznych zamków. Powstawały one na przestrzeni wieków na zlecenia polskiej i niemieckiej szlachty oraz mistrzów zakonnych. Co ciekawe, często ich twórcami byli wybitni architekci z różnych zakątków Europy. W zależności od czasów, w których zostały zbudowane, miały one różny charakter i formę. Właśnie dlatego można spotkać tu budowle typowo obronne jak i okazałe pałace i rezydencje.

 

Jeśli jesteście miłośnikami pięknych, ale nie do końca odkrytych miejsc – koniecznie zaplanujcie weekend lub dłuższy urlop w województwie Lubuskim. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które polecamy. Do wszystkich opisanych poniżej lokalizacji dojedziecie pociągami POLREGIO. Zapraszamy do odkrywania Polski regionalnej razem z nami!

 

Piastowski Zamek Królewski w Międzyrzeczu

Z Gorzowa Wielkopolskiego możecie tu dojechać pociągami POLREGIO w zaledwie 46 minut. Zamek został zbudowany około 1350 roku jako siedziba kasztelanów i starostów międzyrzeckich. Był jedną z ważniejszych warowni na zachodzie Polski. Mocno zniszczony po potopie szwedzkim nie wrócił już do swojej pierwotnej formy. Odwiedzając tę twierdzę, warto zwrócić uwagę na Bramę Zamkową oraz barokową Oficynę dworską. Dzięki swojemu położeniu w ujściu rzeki Paklicy do Obry, cały teren jest doskonałym miejscem na spacery po mostkach i alejach parkowych.

 

Pałac Promnitzów w Żarach

Droga pociągiem POLREGIO z Zielonej Góry do Pałacu Promnitzów w Żarach zajmuje około 60 minut. Ten barokowy budynek powstał w 1728 roku, a na jego budowie gościł król Polski August II Mocny. Rezydencja, mimo że lata świetności ma za sobą, cały czas imponuje swoim rozmachem. Od niedawna, na dziedzińcu pałacowym, są organizowane koncerty oraz inscenizacje. Gdy już nacieszycie oczy pałacem, koniecznie udajcie się na krótki spacer do pobliskiego parku oraz zobaczcie odrestaurowaną Błękitną Bramę, do której prowadzi kasztanowa aleja.

 

Pałac Mierzęcin

To neogotycka siedziba rodu von Waldow, która powstała w latach 1861-1863. Dojedziecie do niej pociągiem POLREGIO z Poznania w około 2 godziny. Pałac Mierzęcin przetrwał w bardzo dobrym stanie obie wojny światowe, a następnie przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. Pełnił on różne funkcje. Znajdowały się tu między innymi: przedszkole, dom dziecka oraz mieszkania dla pracowników PGR-u, a także świetlica wiejska. Od 1992 roku, kiedy przeniesiono wszystkie działające w nim instytucje, popadł w ruinę. W 1998 roku został sprzedany i już rok później rozpoczął się jego gruntowny remont. W 2002 roku pałac w Mierzęcinie został oficjalnie otwarty. Dziś znajduje się w nim hotel oraz spa, które przyciągają wielu turystów nie tylko z Polski, ale również zza naszej zachodniej granicy. 

 

Pałac Książęcy Lobkowitzów w Żaganiu

Budowla ta jest jednym z najwspanialszych przykładów stylu barokowego w Polsce. Podróż pociągami POLREGIO z Zielonej Góry trwa 1 godzinę i 17 minut. Pałac powstał w XVII w. na miejscu średniowiecznego piastowskiego zamku i słynie z maszkaronów, czyli rzeźb, które wieńczą otwory okienne. Jest ich aż 197, a według legendy powstały przy współpracy artysty i diabła. Kiedy już zwiedzicie obiekt koniecznie udajcie się na spacer po pałacowym parku. O tej porze roku prezentuje się niesamowicie.

 

Pałac von Schwarzenau w Dąbrówce Wielkopolskiej

Z Gorzowa Wielkopolskiego dostaniecie się tutaj pociągami POLREGIO w około 1 godzinę i 10 minut. Neogotycki pałac powstał w 1859 roku. Twórcą projektu pałacu jest wybitny niemiecki architekt Friedrich August Stüller, autor m.in. gmachu zespołu Nowego Muzeum na „Museumsinsel” w Berlinie, Galerii Narodowej w Berlinie, zamku Hohenzollernów koło Hechingen w Badenii-Wirtembergii, Muzeum Narodowego w Sztokholmie, Akademii Nauk i Galerii Narodowej w Budapeszcie, Uniwersytetu w Królewcu oraz kościoła ewangelickiego pw. św. Piotra i Pawła w Poznaniu. Pałac od kilku lat popada w ruinę, jednak cały czas zachwyca swoimi detalami. Będąc w Pałacu von Schwarzenau w Dąbrówce Wielkopolskiej zwróćcie uwagę na wykuszowe okna. Znajdują się tam pięknie zdobione kolumny oraz płaskorzeźby. Dodatkowo udajcie się na krótki spacer w pałacowym parku. Pałac wystawiony jest aktualnie na sprzedaż, więc jeżeli macie marzenie, by posiadać wspaniałą rezydencję – jest szansa na jego spełnienie!

 

Pałac w Starym Kisielinie

Ten niewielki pałac powstał w pierwszej połowie XIX wieku, dzięki inicjatywie Carla Ludwiga von Stoscha. Z centrum Zielonej Góry podróż pociągami POLREGIO zajmie wam zaledwie kilka minut. Budynek otacza niewielki park, w którym bardzo często odbywają się lokalne wydarzenia plenerowe, jak koncerty czy pokazy filmowe. Bryłę pałacu tworzą dwa piętrowe skrzydła oraz trzykondygnacyjny ryzalit. W ostatnich latach przeszedł gruntowny remont i od 2018 roku znowu może cieszyć nas swoim pięknem. Aktualnie mieści się w nim oddział Zielonogórskiego Ośrodka Kultury oraz biblioteka.

Sprawdź ofertę biletów turystycznych na polregio.pl i w naszej aplikacji mobilnej. Wyrusz z nami w weekendową podróż!

 

 

Top 5 artykułów według was:

Najpopularniejsze artykuły:

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Czytaj więcej ›
#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

#zostańwdomu i oglądaj spektakle teatralne on-line za darmo

Zazwyczaj namawiamy Was do tego, by wyjść z domu, wsiąść do pociągu i udać się w podróż. W obecnych okolicznościach jest to oczywiście niemożliwe. Nie skupiajmy się jednak na negatywach tej sytuacji. Zachęcamy Was do jak najlepszego wykorzystania czasu kwarantanny, nadrobienia zaległości, zrobienia rzeczy, na które brakuje czasu na co dzień. Zastanówcie się jak często w „normalnym życiu” udaje Wam się wyrwać do teatru czy opery.

Czytaj więcej ›
5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

5 zasad pandemicznego savoir-vivre w pociągu

Aktualna sytuacja epidemiczna zrewolucjonizowała nasz dotychczasowy styl życia. Musieliśmy zmienić wiele zwyczajów, które towarzyszyły nam od zawsze. Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłynęły także na nasze nawyki w trakcie podróżowania. Poniżej przedstawiamy 5 zasad pandemicznego savoir-vivre, które warto stosować w trakcie podróży podczas pandemii i nie tylko.

Czytaj więcej ›
Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa - Miasto Trzech Kultur

Włodawa to 13-tysięczne miasteczko położone w malowniczym zakątku na krańcach wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Otoczone zielonym pierścieniem lasów i licznymi jeziorami. Leżąca nad brzegami rzek Włodawki i Bugu Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Stąd widać Białoruś, a na rzece Bug przebiega zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Około km na południe od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Takich trójstyków w Polsce jest sześć, ale tylko jeden usytuowany na rzece.

Czytaj więcej ›