Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > W poszukiwaniu wiosny - najpiękniejsze miejsca w Polsce na wyprawę za miasto

W poszukiwaniu wiosny - najpiękniejsze miejsca w Polsce na wyprawę za miasto

Czujecie już wiosnę? Kalendarzowy początek tej pory roku zbliża się wielkimi krokami, ale w miastach, a nawet w mniejszych miejscowościach, w otoczeniu budynków ciężko jeszcze dostrzec oznaki budzącej się do życia przyrody. Dlatego zapraszamy Was w podróż koleją w poszukiwaniu pierwszych w tym roku zwiastunów wiosny. Wybierając pociąg jako środek transportu będziecie mogli spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy, jednocześnie stawiając na bezpieczeństwo, wygodę i ekologię.

Czy wiecie, że  kolej generuje niższe niz w przypadku innych środków transportu koszty związane z zanieczyszczeniem środowiska.  Aby chronić środowisko, konieczne jest przejście na zrównoważoną mobilność. W praktyce oznacza to częstsze stawianie na pociąg niż samochód czy samolot jako środek transportu. Kolej jest w znacznej mierze zelektryfikowana i emituje dużo mniej CO2 niż ruch drogowy lub lotniczy. Warto o tym pamiętać nie tylko przy wyborze transportu do pracy czy na wakacje, ale także planując krótkie wypady za miasto.

 

Książański Park Krajobrazowy (województwo dolnośląskie)

Park ten najbardziej znany jest z Zamku Książ. Jednak jeśli zdecydujecie się odwiedzić to miejsce, zachęcamy, by wybrać się również na spacer po okolicy. Warto zobaczyć Tarasy przy Zamku Książ, Wąwóz Pełcznicy (uznawany za najpiękniejszy w całych Sudetach) oraz Rezerwat Przyrody „Jeziorko Daisy”. Drzewostan tutaj jest w głównej mierze liściasty, dlatego wczesną wiosną docenicie pierwszą zieleń na drzewach, która będzie Was otaczać.

 

Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek (województwo kujawsko-pomorskie)

To jedyny miejski park, który znalazł się w naszym zestawieniu, jednak leży on na obrzeżach Bydgoszczy i w niczym nie przypomina parków miejskich, które przychodzą nam na myśli, gdy wyobrażamy sobie takie miejsce. Na terenie Myślęcinka jest między innymi ZOO i ogród botaniczny, w których na pewno znajdziecie pierwsze oznaki wiosny.

 

Kozłowiecki Park Krajobrazowy (województwo lubelskie)

To największy w pobliżu Lublina kompleks leśny posiadający szereg elementów przyrodniczych zbliżonych do krajobrazu naturalnego. Jeśli więc mieszkacie w Lublinie lub okolicach, ten teren zielony powinien być Waszym pierwszym wyborem na wyprawę w poszukiwaniu wiosny. Wprawnym obserwatorom powinno udać się wypatrzyć tu zagrożone gatunki roślin (krzew wawrzynek wilczełyko oraz dąb bezszypułkowy) oraz rzadko spotykane ptaki i ssaki (np. daniele).

 

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa (województwo lubuskie)

Park ten słynie z wyjątkowego na skalę europejską kolorowego pojezierza. To  największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne” kryjące około 110 zbiorników pokopalnianych o różnym składzie chemiczny, a co za tym idzie, innej barwie. Jeziora zachwycają swoim kolorem, a odbijające się w tafli wody drzewa i niebo potęgują niesamowity efekt wizualny. To miejsce trzeba zobaczyć, a rozpoczynająca się wiosna to dobra ku temu okazja.

 

Rezerwat przyrody Wiączyń (województwo łódzkie)

Rezerwat Wiączyń leży na terenie Nadleśnictwa Brzeziny i można do niego dojść piechotą ze stacji Łódź Andrzejów. Szczególnie pięknie jest tutaj wczesną wiosną – gdy buki stoją jeszcze bez liści, a wszystko co żyje w poszyciu lasu zazielenia się i rozpoczyna wyścig o światło. Na przełomie marca i kwietnia jest tutaj biało od zawilców i niebiesko od przylaszczek.

 

Tatrzański Park Narodowy – Dolina Chochołowska (województwo małopolskie)

Dolina Chochołowska w Tatrach to miejsce, które trzeba zobaczyć wiosną choć raz w życiu. A to za sprawą kwitnących tam na przełomie marca i kwietnia krokusów. Olbrzymie fioletowe dywany kwiatów z ośnieżonymi jeszcze górami w tle tworzą niezapomniany widok.

 

Ogród Dendrologiczny w Lipnie (województwo opolskie)

Arboretum w Lipnie położone jest w gminie Niemodlin, około 25 km od Opola. To jeden z cenniejszych w Polsce ogrodów dendrologicznych z gatunkami drzew i krzewów pochodzących z Chin, Japonii, Kaukazu, Europy Południowej i Ameryki Północnej. Ten obszar, przypominający trochę tajemniczy ogród, to niezwykle przyjemne miejsce na spacery. Warto się tu wybrać na weekendową wycieczkę przy dobrej pogodzie.

 

Góry Słonne (województwo podkarpackie)

To pasmo górskie, należące do Gór Sanocko-Turczańskich w Karpatach Wschodnich. Na ich terenie leży Rezerwat "Dyrbek” chroniący starodrzew jodłowo-bukowo-jaworowy będący ostoją zwierzyny. To jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie, które najbardziej urokliwie wygląda wiosną, gdy kwitną tu łany kokoryczy.

 

Wigierski Park Narodowy (województwo podlaskie)

Pierwsze oznaki wiosny mogą zaobserwować również wszyscy ci, którzy wybiorą się do Wigierskiego Parku Narodowego w okolicach Suwałk. Warto spoglądać tu w niebo, by dostrzec takie gatunki ptaków jak czaple, perkozy i gągoły. Jeśli zaś zagłębicie się w las, to spoglądajcie pod nogi, wczesną wiosną można tu dostrzec kwiaty łuskiewnika różowego – ciekawej rośliny pasożytującej na  korzeniach drzew i krzewów.

 

Kaszubski Park Krajobrazowy (województwo pomorskie)

Jeszcze nim zawita u nas kalendarzowa wiosna, w kartuskich lasach pojawiają się już żurawie. Coraz częściej można usłyszeć ich charakterystyczny klangor. Zaczyna rozkwitać też kaszubska flora - choć na drzewach nie widać jeszcze liści, na gałęziach można zauważyć nabrzmiałe pąki kwiatowe, gdzieniegdzie można też dostrzec pierwiosnki.

 

Sieradowicki Park Krajobrazowy (województwo świętokrzyskie)

Do Sieradowickiego Parku Krajobrazowego najlepiej dotrzeć ze stacji Wąchock lub Starachowice.  Kompleks ten położony jest w północnej części Gór Świętokrzyskich, a w jego skład wchodzą aż trzy rezerwaty przyrody, są to Wykus, Góra Sieradowska i Kamień Michniowski. Sporo tu chronionych gatunków roślin i zwierząt, a wiosną spacerowicze mogą liczyć nie tylko na ptasie koncerty, ale również  popisy żab i ropuch.

 

Mazurski Park Krajobrazowy (województwo warmińsko-mazurskie)

Mazury wiosną to szczególny czas dla fanów ornitologii. Można tu obserwować wędrówki ptaków. W marcu widoczne są jeszcze gatunki zimujące w Polsce - jemiołuszki, czyże, czy gile, a także przelatujące przez nasz kraj stada gęsi. Pojawiają się już również powracające znad basenu Morza Śródziemnego skowronki i czajki oraz tak charakterystyczne dla tego regionu żurawie.

 

Arboretum w Kórniku (województwo wielkopolskie)

Położony ok. 20 km od Poznania Kórnik znany jest przede wszystkim z zamku Działyńskich. Na terenie parku zamkowego znajduje się jednak warte uwagi Arboretum Kórnickie z jedną z bogatszych w kraju kolekcji roślin drzewiastych. Największą atrakcją są tutaj kwitnące wczesną wiosną magnolie, które zachwycają dużymi, pachnącymi pąkami kwiatów.

 

Woliński Park Narodowy (województwo zachodniopomorskie)

Kierunek morze to zawsze dobry kierunek, również w czasie przedwiośnia. I choć w marcu czy kwietniu trudno jeszcze o dłuższy wypoczynek na plaży w ukochanych Międzyzdrojach, to warto się wybrać na spacer szlakiem turystycznym wzdłuż Bałtyku, by z punktów widokowych podziwiać kwitnące na nadmorskich wydmach wierzby oraz przylatujące tutaj na wiosnę żurawie, gęsi i czajki.

 

Do wszystkich tych miejsc jesteście w stanie dotrzeć koleją. Możecie je eksplorować podczas pieszych wycieczek lub na rowerze, który bezpiecznie przewieziecie pociągiem. Stawiając na transport kolejowy zamiast samochodu podczas wypadu za miasto, nie trzeba martwić się o znalezienie właściwej drogi dojazdowej do celu, szukać dogodnego miejsca postojowego, inwestować w bagażnik rowerowy, jeśli jesteście fanami dwóch kółek. Po prostu wsiadacie do właściwego wagonu i cieszycie się podróżą. Wasza wiosenna wyprawa zaczyna się w momencie odjazdu, bo już wtedy podziwiacie widoki i budzącą się z zimowego snu przyrodę. Z perspektywy mknącego przez pola i lasy pociągu świat wygląda inaczej niż z okien auta. Zachęcamy Was do przekonania się o tym przy następnej okazji. Pamiętaj o szerokiej ofercie POLREGIO i podróżuj z biletem turystycznym lub z zabierz znajomych i skorzystaj z możliwości wspólnych podróży TY i raz, dwa, trzy. Podróż, jak zawsze, możecie zaplanować korzystając z naszej strony polregio.pl oraz aplikacji POLREGIO.