Południowa Polska przyciąga miłośników miejsc o bogatej historii oraz pasjonatów górskich wycieczek. Kraków czy Zakopane to popularne cele turystyczne w tym regionie. Ale na południu kraju atrakcją jest także… Padwa Północy.
Odkrywaj wyjątkowe miejsca, w które łatwo możesz dostać się koleją regionalną. W rozkładach jazdy pociągów POLREGIO znajdziesz informacje, które mogą ułatwić planowanie podróży.
Świętokrzyskie: góry, zabytki i uzdrowisko
Góry Świętokrzyskie oraz legendarna Łysa Góra z klasztorem na Świętym Krzyżu to miejsca, które warto odwiedzić w tym rejonie. W stolicy województwa znajduje się również rezerwat geologiczny Kadzielnia. Istniejący tu od XVII w. kamieniołom dostarczał surowca m. in. do wypalania wapna. Istotnym etapem rekultywacji tego obszaru była budowa amfiteatru, oddanego do użytku w 1971 r. W 2010 r. zakończyła się jego modernizacja, czyniąc obiekt bardziej nowoczesnym.
Miłośnicy zwiedzania w Kielcach zobaczą także m.in. Pałac Biskupów Krakowskich Muzeum Zabawek i Zabawy czy Katedrę Kielecką. Dla osób poszukujących więcej relaksu ciekawym kierunkiem może być natomiast uzdrowisko Busko-Zdrój. Znajdziemy tam zabiegi wykorzystujące naturalne zasoby, w tym wody mineralne, solankowe oraz przeciwdziałające chorobom reumatoidalnym czy schorzeniom układu ruchu.
Od 9 czerwca pociągi relacji Kielce – Busko-Zdrój zatrzymują się na zrewitalizowanych przystankach w Nidzie (ciekawej np. dla miłośników kajakarstwa ze względu na organizowane tam spływy) czy malowniczych Stawianach Pińczowskich.
Małopolska: Kraków, Zakopane i Olkusz
Kraków z Wawelem, Sukiennicami i Starym Miastem to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć w Małopolsce. Więcej o tym mieście z charakterem znajdziecie w naszym wpisie: „Idealny weekend w Krakowie? Są miejsca, które musi odwiedzić każdy turysta”.
Dla miłośników górskich wędrówek świetnym celem będzie natomiast Zakopane i Tatry. Sprawdź nasz alternatywny przewodnik po stolicy polskich Tatr, a także krótkie i łatwe szlaki w tym paśmie górskim, z których skorzystasz też z młodszymi członkami rodziny. Po drodze do Zakopanego można zatrzymać się także w okolicach Rabki Zdrój, gdzie znajdziemy liczne trasy piesze, po mniej wymagających wzniesieniach.
Omówienie sezonowych połączeń kolejowych w Małopolsce, zaczynamy od północnej części tego województwa. Powstała dodatkowa trasa Kraków Główny – Wolbrom. Pociąg kursujący dotychczas na tej linii tylko w dni robocze, od 9 czerwca jest dostępny codziennie. Podróżni mogą odwiedzić na trasie również Olkusz, znany jako "Srebrne Miasto" ze względu na historyczne znaczenie jako ośrodek wydobycia srebra, które przyniosło tej miejscowości bogactwo i rozwój gospodarczy od średniowiecza. Warto zobaczyć tu też zamek Rabsztyn, znany nie tylko z malowniczych ruin i bogatej historii, ale i licznych wydarzeń kulturalnych. Miłośnicy architektury i sztuki nie przejdą natomiast obojętnie obok jednego z najważniejszych zabytków Małopolski, czyli gotyckiej bazyliki św. Andrzeja.
Dzięki zmianom sezonowym w rozkładzie jazdy z Małopolski łatwiej dotrzeć także do atrakcji województwa świętokrzyskiego. Wzmocnione składy pociągów relacji Kraków Główny – Sędziszów / Kielce – Kraków Główny zapewniają większą liczbę miejsc siedzących.
Dla pasjonatów gór ważne są zmiany w organizacji ruchu w południowych rejonach województwa. Z powodu prac modernizacyjnych na linii Rabka-Zdrój – Zakopane, pociągi POLREGIO nie zatrzymują się na przystanku osobowym Rabka-Zdrój. Zamiennie uruchomiona została Autobusowa Komunikacja Zastępcza na odcinku Chabówka – Rabka, co zapewnia ciągłość podróży do tego popularnego uzdrowiska.
Lubelskie: zabytki i przyroda
Lublin, będący największym miastem wschodniej Polski, oferuje do zwiedzania zamek lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej, która zachwyca unikatowymi bizantyjsko-ruskimi freskami. Spacerując po Starym Mieście, można podziwiać także renesansowe kamienice i bramy miejskie.
Kolejny ciekawy kierunek na Lubelszczyźnie to Zamość, zwany „Padwą Północy”. To miasto zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Morando na zlecenie hetmana Jana Zamoyskiego. Jego renesansowy układ urbanistyczny z Rynkiem Wielkim, ratuszem i otaczającymi go kamienicami ormiańskimi jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie.
Nowe połączenia kolejowe POLREGIO ułatwiają zwiedzanie województwa lubelskiego. Od 22 czerwca do 1 września w soboty i niedziele kursuje pociąg relacji Lublin Główny – Jarosław oraz Zamość Wschód – Rzeszów Główny. Dodatkowo, pociągi na trasie Lublin Główny – Bełżec dostępne są w tych samych terminach. Od 22 czerwca do 1 września w soboty i niedziele działa także dodatkowe połączenie Zamość Wschód – Zawada kursujące w obu kierunkach. Także połączenia z Chełma do Włodawy i odwrotnie są dostępne od 29 czerwca do 1 września w soboty i niedziele oraz 15 i 16 sierpnia, umożliwiając łatwiejszy dostęp do tych malowniczych regionów.
Podkarpacie: z Rzeszowa i Sanoka do słowackich Medzilaborec
W Rzeszowie warto zobaczyć rynek, zamek Lubomirskich oraz podziemną trasę turystyczną „Rzeszowskie Piwnice” i Filharmonię Podkarpacką im. Artura Malawskiego. Sanok słynie natomiast ze Skansenu – Muzeum Budownictwa Ludowego czy największej na świecie – liczącej ok. 600 prac – ekspozycji prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym. Perłą dla podróżników są jednak również Medzilaborce, gdzie możemy dotrzeć dzięki sezonowemu połączeniu POLREGIO relacji Rzeszów Główny – Medzilaborce, Medzilaborce – Sanok. Wspomniane zagraniczne miasto uznawane jest za perłę Słowacji. Położone jest pod samym grzebieniem górskim Beskidu Niskiego. W unikalny sposób łączy ono kulturę z naturalnym krajobrazem, co czyni je wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie. To tutaj znajduje się m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola, które przyciąga miłośników sztuki z całego świata.
Sezonowe pociągi połączą także Podkarpacie z województwem lubelskim oraz świętokrzyskim. Pociągi z Rzeszowa do Zamościa kursują do 1 września w soboty i niedziele. Natomiast trasa do Sandomierza rusza w weekendy do 25 sierpnia.
Dodatkowe linie obejmują także trasę Lublin Główny – Jarosław, dostępną do 1 września weekendowo, zapewniając wygodny dojazd do tych miast. Ponadto od 1 lipca na Podkarpaciu kursują też nowe połączenia Strzyżów nad Wisłokiem w obu kierunkach.
Zwiedzanie miejsc takich jak malowniczy Kraków, Olkusz, Rzeszów czy majestatyczne Tatry, staje się jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki nowym kursom w rozkładach jazdy wakacyjnych pociągów. Niech te zmiany zachęcają do odkrywania bogactwa i różnorodności południowej Polski, tworząc niepowtarzalne wspomnienia z podróży.