Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Dwa miasta w jeden weekend – Bydgoszcz i Toruń z POLREGIO

Dwa miasta w jeden weekend – Bydgoszcz i Toruń z POLREGIO

Czasem wybranie destynacji na weekendowy wyjazd bywa solidną zagwozdką. Wszak tyle jest w Polsce pięknych miast! Jak zdecydować się na jedno, które chce się tym razem zobaczyć? Otóż wcale nie trzeba wybierać jednego, a czasem jest to wręcz niewskazane!

Bydgoszcz i Toruń przychodzą z odsieczą tym, dla których jedno miasto to za mało. Zaledwie 40 minut podróży z POLREGIO dzieli obie stolice województwa kujawsko-pomorskiego i byłoby nietaktem mówić o nich osobno. A co można tam spotkać? Robimy przegląd najciekawszych atrakcji do zwiedzenia w weekend na bydgosko-toruńskiej wycieczce.

 

Bydgoszcz

Zaczynamy od miasta umieszczonego na turystycznej liście European Best Destinations 2020 obok takich sław jak Paryż, Wiedeń czy Rijeka. Wizytówkę Bydgoszczy stanowią z pewnością spichrze nad rzeką Brdą. Zbudowano je w XVIII wieku, kiedy służyły jako magazyny niezbędne do funkcjonowania ówczesnemu ośrodkowi handlowemu w dużej mierze opierającemu się na spływie towarów. Do

 

dziś zachowały się trzy spichlerze, w których mieści się Muzeum Okręgowe i gdzie organizowane są wystawy. Charakterystyczne fasady spichlerzy stanowią świetne tło dla zdjęcia z Bydgoszczy rodem z widokówki – 20 minut spaceru po wyjściu z pociągu i można zameldować się znajomym z przyjazdu na Kujawy. 

 

Katedra bydgoska – najstarszy budynek w Bydgoszczy

Kościół powstał w XIV wieku, od razu po tym, jak Bydgoszcz uzyskała prawa miejskie. Z początku drewniany, po stu latach przebudowany jednak na budynek murowany. Bogate, rokokowe wnętrze zachwyca od razu po przekroczeniu progu świątyni mającej od 2004 r. status katedry. Szczególną uwagę odwiedzających powinien zwrócić gotycki obraz Madonny z Różą, przedstawiający – jak mówią – Matkę Boską Pięknej Miłości. Nic dziwnego, że znajdujące się tam rosarium zasilają różnymi gatunkami róż przede wszystkim młode pary. Kopię obrazu otrzymał Jan Paweł II, gdy odwiedzał Farę w 1999 r.

Małym, ale jakże symbolicznym detalem jest umieszczony wysoko na południowej ścianie orzełek w koronie. W czasach okupacji był podobno jedynym przeoczonym przez Niemców godłem w Bydgoszczy, który w trudnych czasach utrzymywał w mieście ducha polskości.

 

Wieża ciśnień

W pobliżu parku im. Jana Henryka Dąbrowskiego znajduje się 45-metrowa wieża ciśnień, która od ponad 120 lat góruje nad panoramą miasta. Jeśli niestraszne Wam wysokości, zdecydowanie należy wspiąć się na tamtejszy punkt widokowy i ujrzeć rozległy krajobraz Bydgoszczy. Gdyby panoramiczne widoki z wieży podniosły Wam zbytnio ciśnienie, zejdźcie na dół, gdzie mieści się część wystaw bydgoskiego Muzeum Wodociągów – rury, kanalizacja i historia łazienek mogą być zaskakująco wciągające!

 

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Od jakiegoś czasu wszyscy nieco bardziej dbamy o mycie rąk. W Bydgoszczy wiedzą o tym całkiem sporo! Przy ulicy Długiej znajdziecie Muzeum Mydła i Historii Brudu. Dowiecie się tam nie tylko o dziejach czystości począwszy od czasów starożytnych, ale też w ramach warsztatów własnoręcznie stworzycie mydełko, które później wróci z Wami do domu i będzie pachnącą pamiątką z wyjazdu. Muzeum oferuje też m.in. lekcje lokalnej gwary oraz spacery z przewodnikami, na których posłuchacie o miejskich legendach.
Założyciele-pasjonaci, przewodnicy z talentem do opowiadania i niezliczone eksponaty rozpieszczające zmysł węchu – wszystko to sprawi, że wspomnienia z muzeum bynajmniej nie znikną niczym bańka mydlana, a zostaną w pamięci na długi czas.

 

Exploseum

Wyjątkowym miejscem na muzealnej mapie Bydgoszczy jest z pewnością Exploseum. Znajduje się w dawnej niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych i jest surowym, klimatycznym skansenem architektury przemysłowej. Dla turystów przygotowano tam dwukilometrową trasę prowadzącą podziemnymi korytarzami oraz wystawy w ramach Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG. Fabrykę budowali i pracowali w niej liczni pracownicy przymusowi, przez co atmosfera miejsca jest dość poważna, ale stanowi też miejsce refleksji.

 

Toruń

Czy wiedzieliście, że Toruń to jedno z najstarszych miasto w Polsce? Spacer pośród doskonale zachowanej, gotyckiej architektury jest niczym podróż w czasie po 800-letniej historii grodu Kopernika. Choć całe toruńskie Stare Miasto Miasto wpisane jest na Światową Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO, szczególnie wyróżnia się XV-wieczny Ratusz Staromiejski z jedną z najstarszych i najwyższych wież w Europie Środkowo-Wschodniej – ma 730 lat! Według legend, budowa Ratusza ma symbolizować kalendarz. Ma jedną wieżę jak jeden rok i cztery wieżyczki jak cztery pory roku. W środku znajduje się 12 dużych sal, po jednej na każdy miesiąc, a także 52 mniejsze sale odpowiadające 52 tygodniom w roku. Każdy z 365 dni w roku ma też swoje okno, a jedno dodatkowe otwierane jest tylko w latach przestępnych. To co – przeprowadzicie swoje obliczenia i potwierdzicie legendy?

 

Bohaterowie Torunia: Mikołaj Kopernik i zapach piernika

Kandydatów do pierwszego skojarzenia z Toruniem jest dwóch. Bez wątpienia najbardziej znanym mieszkańcem miasta jest urodzony tu jeden z najważniejszych dla nauki astronom Mikołaj Kopernik. Możecie odwiedzić dom tego, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię, a także sfotografować się przy jego 2,5-metrowym pomniku, będącym charakterystycznym punktem miasta i popularnym miejscem spotkań. Imieniem Kopernika szczyci się także miejscowy uniwersytet – największy w północnej Polsce.
Drugi symbol Torunia najlepiej poznać nie przez książki, a przez zmysły – zwłaszcza smaku i węchu. Od setek lat toruńskie pierniki stanowią chrupiący symbol miasta i są przepyszną jego reklamą. Spowitych zapachem korzennych przypraw historii posłuchacie w Muzeum Toruńskiego Piernika oraz w Żywym Muzeum Piernika. Poprzez interaktywne pokazy poznacie historię tego przysmaku oraz zobaczycie, jak się go wytwarza. Kiedy wyposażycie się już w odpowiedni zapas piernika, zajrzyjcie również do Domu Legend Toruńskich, gdzie również w interaktywny, wciągający sposób poznacie miejskie podania i najciekawsze historie piernikowej ziemi.

 

Krzywa wieża

Trzymając się tematu legend, nie można zapomnieć o Krzywej Wieży. Ta zbudowana w XIV w. baszta miała niegdyś tylko trzy ściany, podczas gdy czwartą, otwartą stroną miano dostarczać amunicję w przypadku oblężenia miasta. Z czasem wieża straciła militarne znaczenie i została przebudowana. Jej pochylenie tłumaczy się na dwa sposoby. Według jednej wytłumaczenia spowodowane jest glinianym podłożem, które przez lata zapadło się i spowodowało 1,4-metrowe odejście czubka budowli od pionu. Inni wierzą jednak, iż jest to kara z niebios za… herezje Kopernika!
Ach, jest jeszcze trzecia frakcja. Ta z kolei uważa, iż wierzę zbudował nawrócony Krzyżak dla „uczczenia” swoich krzywych występków. Legendy mówią, że jeśli staniesz przy ścianie i utrzymasz równowagę, jesteś człowiekiem prawym, ale jeśli się przewrócisz – masz coś na sumieniu! Gotowi poddać się testowi?

 

Toruń oferuje mnóstwo innych atrakcji. Z pewnością warto odwiedzić tutejsze planetarium, by wczuć się w patrzącego w gwiazdy kilkaset lat temu Kopernika. Warto odwiedzić ruiny zamku krzyżackiego, a na magiczną przechadzkę przy wieczornych światłach nadwiślańskiego miasta zaprasza Bulwar Filadelfijski. Z obiektów pod dachem możemy natomiast polecić Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika oraz Niewidzialny Dom – wyjątkowe miejsce, w którym wyłączycie swój zmysł wzroku i doświadczycie świata w inny sposób.

Do Bydgoszczy i Torunia bez problemu dojedziesz pociągami POLREGIO. Sprawdź ofertę biletów turystycznych na polregio.pl i w naszej aplikacji mobilnej. Nie czekaj i razem z nami odkrywaj Polskę lokalnie!