Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Netia S.A.

Strona główna > Blog > Najciekawsze spływy kajakowe w Polsce dla początkujących i średniozaawansowanych kajakarzy!

Najciekawsze spływy kajakowe w Polsce dla początkujących i średniozaawansowanych kajakarzy!

Spływ kajakowy jest kapitalnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zależnie od długości urlopu, możesz wybrać trasy jedno- lub kilkudniowe. Zaplanujesz w ten sposób cały tydzień, a nawet jeszcze dłuższy okres. Bez trudu szlaki wodne znajdą dla siebie zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane. Do wielu z nich dotrzesz wygodnie i szybko naszymi pociągami, bo podróżować #najlepiejREGIOnalnie.

W Polsce są dziesiątki szlaków kajakowych, idealnych do rekreacyjnych spływów. Zależnie od Twoich planów i chęci, przebierać możesz wśród kilkugodzinnych oraz wielodniowych odcinków. Dostosuj poziom trudności do swoich umiejętności i doświadczenia, aby wybrać atrakcję, podczas której każdy uczestnik wyjazdu będzie fantastycznie się bawił.

Pociągi POLREGIO docierają do wielu regionów, w których organizowane są spływy kajakowe. Poniżej stworzyliśmy listę najpiękniejszych tras polski, podzieloną według czasu potrzebnego na ich pokonanie. Znajdziesz więc zarówno krótkie odcinki, zajmujące zaledwie kilka godzin, jak i potężne szlaki, na których spędzisz nawet cały miesiąc. Może być to więc świetny pomysł na weekend, ale też długi urlop.


Krótkie trasy kajakowe

Skorzystaj z naszych nowoczesnych Videomatów POLREGIO i kup bilety na pociągi jadące prosto w regiony, w których organizowane są spływy kajakowe. Nie masz zbyt wiele czasu lub brak Ci doświadczenia? Nie przejmuj się - nie każdy szlak mierzy dziesiątki kilometrów i potrzeba kilku dni, aby go pokonać. Wypisaliśmy poniżej trasy, których przebycie zajmie Ci zaledwie kilka godzin. Tyle wystarczy, aby ten rodzaj aktywności podbił Twoje serce.


Spływ kajakowy Piaśnicą z Dębek
Nasza pierwsza propozycja skierowana jest do osób, które nigdy nie siedziały w kajaku i nie są pewne, czy jest to pomysł odpowiedni dla nich. W takim przypadku lepiej wybrać trasę, która będzie krótka, niewymagająca, ale za to przepiękna i klimatyczna. Dzięki temu sam po jej zakończeniu ocenisz, czy chcesz przeżyć w kajaku więcej przygód i wybrać kolejny spływ.

Swoją przygodę z kajakami zacznij od spływu Piaśnicą z Dębek. To miejscowość położona niedaleko Trójmiasta. Początek trasy jest na wysokości przepompowni i wiedzie aż do plaży przez 2,5 km. Przepłynięcie tego odcinka zająć Ci powinno ok. 2,5-3 godziny. Tyle wystarczy, by zaszczepić w Tobie miłość do kajaków i jednocześnie spędzić miło oraz aktywnie czas z przyjaciółmi czy rodziną. Piaśnica w tym miejscu jest wyjątkowo spokojna, a przebiega przez bardzo malowniczy region Puszczy Darżlubskiej.


Spływ kajakowy Białą Nidą ze wsi Mniszek
Biała Nida, wraz z Czarną Nidą, są źródłowymi fragmentami rzeki Nidy. Obie natomiast idealnie nadają się do organizacji spływów kajakowych. W tym zestawieniu bliżej przyjrzymy się natomiast pierwszemu wariantowi. Swoją przygodę rozpoczniesz we wsi Mniszek, położonej tuż pod Radomiem.

Cała trasa mierzy około 20 km i prowadzi aż do Ujścia Białej Nidy. Na pokonanie tego odcinka powinien wystarczyć Ci jeden dzień. Spływ ten nie należy do wymagających i świetnie sprawdzi się nawet w przypadku osób, które po raz pierwszy będą siedziały w kajaku. Rzeka jest spokojna, nurt nie daje w kość, a po drodze podziwiać możesz wspaniałe widoki i cieszyć się bliskością przyrody. Szlak wielokrotnie zakręca i miejscami wiedzie przez Góry Świętokrzyskie, możesz więc liczyć na unikatowe krajobrazy, widziane z zupełnie nowej perspektywy.


Spływ kajakowy Wierzycą od Wielkiego Klincza
Wielki Klincz znajduje się zaraz obok Kościerzyny, do której dotrzesz naszymi pociągami. W tej miejscowości też może rozpocząć się Twoja jednodniowa przygoda kajakarska. Poznaj malownicze Kaszuby, płynąc spokojną rzeką Wierzycą aż do jeziora Zagnanie. Cała trasa nie jest trudna, choć ma również fragmenty nieco bardziej wymagające. Jej pokonanie zajmuje zwykle ok. 4-5 godzin. W większości prowadzi wzdłuż polan i lasów, zapewniając turystom ogrom okazji do zrelaksowania się i wypoczynku.

 

Trasy kajakowe na weekend

Chcesz zorganizować dłuższy spływ, ale do dyspozycji masz tylko dwa dni wolne od pracy? Idealnie się składa, bo w takim przypadku możesz skorzystać z biletów turystycznych POLREGIO. Dzięki nim wygodnie dojedziesz naszymi pociągami na początek szlaku, a następnie zaplanujesz nocleg na wielu polach namiotowych lub ośrodkach wypoczynkowych, które spotkasz po drodze. Poniżej szczegółowo opisaliśmy dwie trasy, które idealnie nadają się do realizacji takiego planu.


Spływ kajakowy Rurzycą z miejscowości Trzebieszki
Szlak prowadzący rzeką Rurzycą ma nieco ponad 20 km i rozpoczyna się w Trzebieszce obok Wałcza. Doskonale sprawdzi się podczas 2-dniowej wyprawy, bo po drodze znajdziesz wiele opcji kempingowych. Zależnie od swoich oczekiwań, możesz zorganizować nocleg w namiotach lub skorzystać z ofert noclegowych wypożyczalni kajakowych czy stanic. Nie brak też miejsc umożliwiających zatrzymanie się i zorganizowanie ogniska, co jest świetną opcją dla wypraw w większym gronie.

Sama trasa jest spokojna, a rzeka nie należy do głębokich. Doskonale nadaje się dzięki temu do organizacji wypraw z młodszymi miłośnikami aktywnej turystyki. Po drodze zobaczysz płytkie miejsca oraz kąpieliska, które przyniosą Ci ochłodę w czasie podróży w szczególnie słoneczne dni. Co więcej, nie brak także pomostów, na których będziesz mógł odpocząć przed dalszą podróżą, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.


Spływ kajakowy Bugiem z Woli Uhruskiej Różanki
Spływy Bugiem są lubiane zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy. Trasa rozpoczyna się na odcinku Poleskiej Doliny Bugu w Woli Uhruskiej - miejscowości pod Włodawą, do której dojedziesz z POLREGIO. Jej długość to ok. 43 km, czyli idealnie tyle, ile nawet niewprawiona osoba powinna bez trudu pokonać w dwa dni.

Po drodze miniesz wiele przepięknych lokalizacji - spokojnych, cichych i idealnie nadających się do wypoczynku. W połowie drogi możliwe jest zorganizowanie bazy noclegowej nad rzeką. Natrafisz ponadto na płytkie fragmenty, dobre do relaksu i kąpieli.


Spływ kajakowy Czarną Hańczą z jeziora Wigry
Suwalszczyzna słynie z przepięknych szlaków kajakowych, a wybranie tylko jednego z nich jest prawdziwym wyzwaniem. My zdecydowaliśmy się na polecenie trasy z jeziora Wigry do miejscowości Rygol. Spływ Czarną Hańczą prowadzi niemalże przez cały czas przez Puszczę Augustowską i nie jest oblegany przez turystów.

Do pokonania masz w tym przypadku 98 km, więc to rozwiązanie pośrednie między krótszymi szlakami (typowo weekendowymi), a tymi naprawdę długimi. Na tę przeprawę idealnie nadadzą się nieco dłuższe okresy wolne od pracy, np. długie weekendy. Wprawieni kajakarze całą trasę powinni pokonać w 3-4 dni. Alternatywnie wybrać możesz krótszy wariant Gawrych Ruda-Rygol, mierzącą 62 km.

 

Długie trasy kajakowe na kilka dni

Chcesz oszczędzić czas i uniknąć stania w kolejkach do kas na dworcach? Pobierz aplikację mobilną POLREGIO na swój smartfon. Dzięki niej błyskawicznie kupisz bilet na pociąg, którym dojedziesz do regionów, w których organizowane są najdłuższe spływy kajakowe w Polsce. Długość takich tras często przekracza 200 kilometrów, a nawet kilkukrotnie więcej. Wszystkie one są propozycjami na nieoczywiste spędzenie całego urlopu w naszym pięknym kraju i spojrzenie na niego z zupełnie nowej perspektywy.


Spływ kajakowy Brdą ze Świeszyna
Szlak kajakowy ze Świeszyna do Bydgoszczy jest niezwykle różnorodny i zmienny. To sprawia, że idealnie nadaje się dla turystów szukających odrobiny emocji. Co prawda nie jest bardzo trudny, może natomiast sprawić nieco problemów osobom początkującym. Wszystkie wyzwania zostaną nagrodzone jednak przepięknymi widokami i poczuciem bliskości natury. Trasa wiedzie bowiem przez przepiękne i dzikie Bory Tucholskie.

Opisywany odcinek jest propozycją dla osób, które „w kajaku” chcą spędzić cały tydzień, a nawet dłużej. Ma długość aż 233 km, ale oczywiście nikt nie karze Ci przepłynąć go w całości za jednym razem. Po drodze trafisz na wiele miejsc noclegowych i wypoczynkowych, w których zaopatrzysz się w prowiant oraz porządnie wypoczniesz. To propozycja zdecydowanie skierowana ku osobom, które wiedzą, że spływy kajakowe są ich żywiołem, a wiosłowanie przynosi im ogrom satysfakcji.


Spływ kajakowy Parsętą od Storkowa
Storkowo znajduje się tuż obok Runowa Pomorskiego, do którego dotrzesz pociągami POLREGIO. Tam też rozpoczyna się trasa mierząca 145 km długości i prowadząca aż do Bałtyku w Kołobrzegu. Pokonanie jej całej może być pomysłem na spędzenie niebanalnego tygodnia “nad morzem”, ale nie w tradycyjnym wydaniu tego typu urlopu.

Dla kogo jest spływ Parsętą? Pierwsza część szlaku jest dość trudna. Wymaga wprawy w sterowaniu kajakiem, ze względu na liczne przeszkody. Przydatna okazać się też może praca zespołowa i doświadczenie w tego typu wyprawach. Nawet średnio-zaawansowane osoby jednak powinny sobie poradzić, szczególnie jeśli w grupie będą kajakarze, którzy przepłynęli w swoim życiu już wiele kilometrów.

Turyści, którzy natomiast wolą uniknąć problemów i problematycznych odcinków, mogą trochę skrócić całą trasę. Bez problemu na szlak wkroczysz np. w Krosinie. W obu przypadkach natomiast możesz liczyć na ogrom dobrej zabawy, niesamowite przeżycia i spędzenie czasu w aktywny, niebanalny sposób. Po ominięciu newralgicznych momentów na początku, nurt się uspokaja, koryto jest szerokie i pozwala podróżnym na prawdziwy relaks.


Wielka Pętla Wielkopolski
Najdłuższym znakowanym szlakiem turystyki wodnej w Polsce jest Wielka Pętla Wielkopolski. Liczy ona 688 km długości. Jej przepłynięcie wiąże się z pokonaniem m.in. fragmentów Noteci, Warty, licznych jezior oraz kanałów. Pokonanie jej to prawdziwe wyzwanie na naprawdę długi urlop - przynajmniej 4-tygodniowy.

Zaletą tej trasy jest natomiast to, że poradzi sobie z nią praktycznie każdy kajakarz. Wszystkie jej odcinki są stosunkowo łatwe i spokojne. Po drodze jest wiele miejsc noclegowych i ośrodków turystycznych. Zawsze też szlak podzielić możesz na kilka mniejszych odcinków lub zadecydować się na wcześniejszy powrót, rezygnując z pokonania całej pętli.

 

Pociągiem POLREGIO prosto na spływ kajakowy!

Różnorodność spływów kajakowych w Polsce jest imponująca. Każdy wśród nich znajdzie szlak idealnie dostosowany do swoich planów, potrzeb i umiejętności. Zorganizuj jednodniową wyprawę, ekscytujący weekend na wodzie czy też tygodniową wyprawę z rodziną i przyjaciółmi. Wybierz miejsce, w którym rozpocznie się Twoja przygoda i dotrzyj do niego wygodnie naszymi pociągami. Nie przejmuj się korkami i pamiętaj, że prawdziwe perły turystyczne naszego kraju odkrywa się #najlepiejREGIOnalnie.

 

Top 5 artykułów według was:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Świąteczny czas jest wyjątkowy. Masz szansę odwiedzić najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. Bez długich godzin za kierownicą i stania w korkach. Sprawdź rozkład jazdy pociągów POLREGIO i wybierz najlepsze połączenia, dzięki którym trafisz do wszystkich zaczarowanych miejsc w naszym kraju. Przekonaj się sam, czym jest prawdziwa magia świąt, widziana okiem miłośników kolei i podróży krajowych.

Wszyscy uwielbiamy jarmarki bożonarodzeniowe, a POLREGIO nie pozostaje na to obojętne. Podróżując regionalnie, odkryjesz te polskie miasta, które gwarantują turystom najwspanialsze, świąteczno-zimowe atrakcje. Czeka w nich na Ciebie m.in. przepiękne oświetlenie, żywe szopki, przepyszne jedzenie, pamiątki i konkursy dla najmłodszych, czyli dokładnie to, czego potrzeba, by poczuć klimat Bożego Narodzenia.

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.

Najpopularniejsze artykuły:

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

11 listopada w polskiej tradycji, czyli jak świętujemy niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od lat kojarzy nam się ono z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 102 lata temu. W tym roku jednak, przez pandemię koronawirusa, obchody tego święta będą wyglądać zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Kulturalne podróżowanie, czyli savoir-vivre w pociągu

Każdy z nas podróżuje od czasu do czasu koleją - niektórzy pociągami dojeżdżają codziennie do pracy, inni korzystają z tego środka transportu sporadycznie, np. podczas wakacji. Wszyscy, którzy choć raz spotkali w pociągu niekulturalnego współpasażera wiedzą też, jak bardzo może on popsuć przyjemność z jazdy i wpłynąć na negatywną ocenę podróży.

Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Odwiedź najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce z POLREGIO

Świąteczny czas jest wyjątkowy. Masz szansę odwiedzić najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. Bez długich godzin za kierownicą i stania w korkach. Sprawdź rozkład jazdy pociągów POLREGIO i wybierz najlepsze połączenia, dzięki którym trafisz do wszystkich zaczarowanych miejsc w naszym kraju. Przekonaj się sam, czym jest prawdziwa magia świąt, widziana okiem miłośników kolei i podróży krajowych.

Wszyscy uwielbiamy jarmarki bożonarodzeniowe, a POLREGIO nie pozostaje na to obojętne. Podróżując regionalnie, odkryjesz te polskie miasta, które gwarantują turystom najwspanialsze, świąteczno-zimowe atrakcje. Czeka w nich na Ciebie m.in. przepiękne oświetlenie, żywe szopki, przepyszne jedzenie, pamiątki i konkursy dla najmłodszych, czyli dokładnie to, czego potrzeba, by poczuć klimat Bożego Narodzenia.

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Nie tylko Trójmiasto - lista miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu

Latarnie morskie, stare osady rybackie, piękne plaże i nowoczesne centra rozrywki. Pomorze to świetne miejsce na weekend. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać z dziećmi z pewnością tu znajdziesz pomocne wskazówki. Poznaj urok nadmorskich miejscowości i zaplanuj wakacyjną trasę z POLREGIO.