Język:

Ikona języka polski

Infolinia: 22 474 00 44
Koszt wg taryfy operatora. Realizator usługi: Arteria C.S.

Strona główna > Blog > Szlakiem Zamków Krzyżackich – propozycja weekendowej wycieczki

Szlakiem Zamków Krzyżackich – propozycja weekendowej wycieczki

Majestatyczne gotyckie budowle obronne, największe rezydencje mistrzów zakonu krzyżackiego, prawdziwa lekcja historii – tego wszystkiego można doświadczyć podczas wycieczki na miarę podróży w czasie. 

Zapraszamy Was do wyruszenia w trasę szlakiem zamków zakonu krzyżackiego. W Polsce takich budowli, od końca XIII wieku do początku XV wieku, wybudowano kilkadziesiąt. Powstawały one głównie na Pomorzu, Mazurach i na Warmii. Obecnie, Szlak Zamków Krzyżackich w Polsce mierzy łącznie 550 km. Na jego trasie znajdują się zarówno dobrze zachowane zabytki, takie jak gotyckie zamki i warownie, ruiny – czyli pozostałości historycznych budynków, jak i współczesne rekonstrukcje niektórych obiektów. Oczywiście, nie da się zwiedzić całego szlaku w jeden weekend. My proponujemy Wam trzydniową wycieczkę, podczas której będziecie mieli okazję poznać historię zakonu krzyżackiego, zaznajomić się ze stylem gotyckim w zabytkowej architekturze, a także doświadczyć tego, jak żyli mieszkańcy średniowiecznych miast. Jeśli po takiej wyprawie nabierzecie ochoty na więcej, na kolejne weekendy z przyjemnością zaplanujecie następne etapy wycieczki szlakiem zamków krzyżackich.

 

Dzień I

Grudziądz

Zamek krzyżacki w Grudziądzu

Pierwszym punktem na mapie naszej wycieczki jest Grudziądz. Do miasta warto przyjechać już w piątkowy wieczór i od razu udać się na zwiedzanie Góry Zamkowej. To najwyższe wzniesienie w Grudziądzu, na którym w latach 1260-1299, Krzyżacy wybudowali zamek obronny. Był to jeden z większych i potężniejszych obiektów tego typu ma ziemi chełmińskiej. Niestety, zamek wielokrotnie był niszczony i dziś możemy podziwiać tylko jego ruiny, które zostały wyeksponowane podczas wykopalisk archeologicznych na początku XXI wieku. Największą atrakcją Góry Zamkowej w Grudziądzu jest obecnie wieża widokowa, która w 2014 roku została zbudowana na wzór dawnej zamkowej wieży Klimek. Wieża jest dostępna dla turystów w miesiącach wakacyjnych codziennie od godz. 9:00 do 20:00. Wstęp na nią jest bezpłatny, a widoki na Wisłę i okolice miasta, które można podziwiać z góry – bezcenne.

 

Dzień II

Kwidzyn - Sztum

Zamek w Kwidzynie

Do Kwidzyna z Grudziądza najlepiej wyruszyć pociągiem POLREGIO w sobotę o godz. 8:43. Na miejsce dotrzecie przed godz. 11:00. Zamek w Kwidzynie to budowla, która powstała w na przełomie XIII i XIV w. na wzór zamków krzyżackich. Jest to bowiem zamek kapituły pomezańskiej, a nie samego zakonu krzyżackiego. Budowla ta w połączeniu tutejszą katedrą stanowi unikatową perłę architektury gotyckiej. Zamek w Kwidzynie wyróżnia się szczególnie wyjątkowym gdaniskiem, czyli wysuniętą poza mury obronne wieżą połączoną z resztą budowli krytym gankiem. Ganek ten jest najdłuższym tego typu na świecie. Ma aż 55 m długości i rozciąga się na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią. Zamek w Kwidzynie, w porównaniu do tego w Grudziądzu, szczęśliwie uniknął poważniejszych zniszczeń. Turyści mogą zwiedzać jego dziedziniec i wnętrza z audioprzewodnikiem. Wstęp do muzeum jest płatny, bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 16 zł.

Zamek krzyżacki w Sztumie

Z Kwidzyna do Sztumu dojedziecie pociągiem POLREGIO w 44 minuty. Najlepiej złapać połączenie o godz. 15:36, tak by do kolejnego zamku dotrzeć przed godz. 17:00. Zamek krzyżacki w Sztumie powstał w pierwszej połowie XIII w., zbudowany został na planie wielokąta i miał dwie wieże. Niestety, budowla ta została zniszczona w wojnach ze Szwedami w XVII w., a następnie, po upadku Rzeczypospolitej, zamek był stopniowo rozbierany przez władze pruskie. Obecnie można oglądać dwa skrzydła budowli, które zostały przebudowane w XIX w. zgodnie z ówczesnymi potrzebami. Niestety, wstęp do muzeum w Sztumie możliwy jest tylko do godz. 16:00, ale już sam spacer po wzgórzu zamkowym, wzdłuż zabytkowych murów, pozwoli Wam poczuć się, jakbyście przenieśli się w czasie do epoki średniowiecza. A być może, przy odrobienie szczęścia, spotkacie w Sztumie członków Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, którzy mają tu swoją siedzibę. Ostatnim punktem drugiego dnia wycieczki będzie podróż ze Sztumu do Malborka – pociąg odjeżdża o godz. 19:41, a na miejscu jest o 20:06.

 

Dzień III

Malbork

Zamek krzyżacki w Malborku

Na pobyt w Malborku proponujemy poświęcić całą niedzielę. W końcu mieści się tutaj najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy, jeden z najefektowniejszych zamków na świecie, jakie przetrwały do naszych czasów. To monumentalna twierdza krzyżacka, która majestatycznie góruje nad miastem. Miejsce to jest tak popularne wśród turystów, że każdego roku odwiedzają je setki tysięcy gości z kraju i zagranicy. Odwiedzający mogą zobaczyć tu wiele różnych ekspozycji m.in. bursztyny, zbroje, bronie. Dodatkowo, co roku prezentowane są wyjątkowe wystawy czasowe. Zwiedzanie zamku jest płatne i trwa około 3 i pół godziny. W wakacje od lat odbywało się tu również wielkie, plenerowe Oblężenie Malborka, na które zjeżdżały tłumy fanów historii. Niestety, przez pandemię koronawirusa, drugi rok z rzędu, wydarzenie to musiało zostać odwołane. Nie oznacza to jednak, że tegoroczne świętowanie zostaje całkowicie zlikwidowane. Muzeum Zamkowe zaprasza turystów na jarmark rzemiosła w dniach 8-11 lipca 2021 r., który odbędzie się na Wałach von Plauena, turniej kuszniczy u podnóża Wałów von Plauena oraz wspaniałe widowisko ROCK OPERA KRZYŻACY jr. w Karwanie. Warto więc zaplanować sobie wycieczkę do Malborka tak, by wziąć udział w tych wydarzeniach.

 

Więcej informacji na temat obiektów w Kwidzynie, Szumie i Malborku znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Zamkowego w Malborku.


Jeśli zdecydujecie się poświęcić więcej czasu na podróż szlakiem zamków krzyżackich, w kolejnych krokach proponujemy odwiedzić Pasłęk, Olsztyn, Olsztynek i Nidzicę. Do tych miejscowości również dojedziecie pociągami POLREGIO. Planując wycieczkę najlepiej korzystać z wyszukiwarki połączeń na polregio.pl lub z aplikacji POLREGIO. Aplikacja mobilna POLREGIO jest dostępna dla urządzeń z systemem operacyjnym Android i IOS. Umożliwia zakup biletów na pociągi POLREGIO ze wszystkimi dostępnymi promocjami i zniżkami. A z ofert promocyjnych warto korzystać, bo dzięki nim podróżujecie taniej! Wybierając się na weekendową wycieczkę na pewno dobrze zaopatrzyć w się bilet turystyczny, który umożliwia podróżowanie od godziny 18:00 w piątek, do godziny 6:00 na jednym bilecie w cenie 39 zł - szczegóły Biletu Turystycznego