W Polsce nie brakuje niepowtarzalnych atrakcji, unikatowych w skali całej Europy i nie tylko. Często jednak pozostają one skryte w cieniu i nie są głośno promowane. Nie wiedzą o nich zarówno turyści z zagranicy, jak i nawet sami Polacy. Poznaj kilka najciekawszych obiektów, do których dotrzesz z POLREGIO. Część z nich znajduje się na uboczu większych miast i miasteczek, możesz więc dojazd do nich potraktować niczym wycieczkę rowerową!
Nasz kraj jest pełen nieoczywistych oraz tajemniczych miejsc, z których istnienia wielu nie zdaje sobie nawet sprawy. Często natomiast takie obiekty przyciągają miłośników przygód, pasjonatów przyrody czy wielbicieli mrocznych zagadek. Co najlepsze, do większości z nich dotrzesz bez większych przeszkód, nawet nie marnując paliwa we własnym samochodzie. Praktycznie wszędzie zawiozą Cię bowiem pociągi POLREGIO, oszczędzając Twój czas i pieniądze. Możesz podróżować nimi ze swoim rowerem, by odwiedzić nawet te atrakcje, które są nieco oddalone od większych miast. Zwiedzaj Polskę #najlepiejREGIOnalnie i poznawaj jej największe sekrety bez żadnego wysiłku.
Nieoczywiste i tajemnicze atrakcje Polski
Bilet weekendowy POLREGIO pozwala na swobodne podróże od piątkowego wieczora aż do poniedziałkowego poranka. Tyle czasu w zupełności wystarczy, by dotrzeć przynajmniej do jednej, tajemniczej i nieoczywistej atrakcji znajdującej się w naszym kraju. Fascynuje Cię historia, zagadki natury czy piękne krajobrazy? Niezależnie od Twojej odpowiedzi, w tym artykule bez wątpienia znajdziesz miejsce, które na pewno Ci się spodoba i będziesz je chciał odwiedzić.
Krzywy Las pod Gryfinem
Jednym z najdziwniejszych miejsc w Polsce jest tzw. Krzywy Las, niedaleko Gryfina. Od dworca kolejowego dzieli go ok. 1,5 godziny spacerku, choć jeszcze bliżej niego jest przystanek Dolna Odra. Niecodziennie wyglądające drzewa rosną natomiast w pobliżu miejscowości Nowe Czarnowo.
Mowa o skupisku kilkuset sosen, których pnie wygięte są w identyczny sposób. Każdy tworzy łuk zbliżający się do ziemi, po czym pnie się w górę. Zdziwienie tym oryginalnym widokiem potęgują dwie rzeczy:
● wszystkie drzewa są wygięte w tym samym kierunku - na północ,
● otacza je zwyczajny, regularny las.
Ten niecodzienny widok wywołuje ciekawość i zdziwienie. Jeszcze bardziej zaskakujące jest wytłumaczenie tego zjawiska. Okazuje się bowiem, że nie jest to dziwna deformacja, tajemna siła czy wymysł przyrody. Za wszystkim w tym przypadku stoi… człowiek. Dziwnie wyglądające łuki są następstwem celowej deformacji młodych drzew. Wszystko po to, by stworzyć idealny materiał do konstrukcji beczek oraz łodzi.
Warto odwiedzić to miejsce, bo jego atmosfera jest niepowtarzalna. Mimo poznania przyczyny anomalii wygląd drzew na tle zwyczajnego lasu nadal budzi niepokój. Jest też świetną okazją do zrobienia wyjątkowego zdjęcia.
Fort Prusy w Nysie
Do planowania wycieczki w poszukiwaniu oryginalnych miejsc możesz wykorzystać nowoczesną interaktywną mapę POLREGIO. To jedyne takie rozwiązanie w Europie, dotyczące sektora kolejowego. Dzięki niej łatwo zaznaczysz miasto, do którego chcesz się wybrać, a także odkryjesz największe atrakcje w jego okolicy. Co więcej, znajdziesz pobliskie punkty widokowe, noclegi, ogrody zoologiczne czy parki rozrywki. Możesz więc mieć pewność, że podczas wyjazdu nie będziesz się nudzić nawet przez chwilę.
Interesującym doświadczeniem dla miłośników historii będzie odwiedzenie Fortu Prusy w Nysie. Stanowi on część jednego z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji na Śląsku - Twierdzy Nysa. Co interesujące, ma on kształt idealnej gwiazdy, co dokładnie widać na jego zdjęciach wykonanych z lotu ptaka.
Fort Prusy został stworzony w latach 1743-1745 na wzgórzach na północ od Nysy. Położony był w taki sposób, by zabezpieczał tereny, z których możliwe było prowadzenie ostrzału miasta. W kolejnych latach sprawował kolejno rolę koszar, więzienia oraz magazynu dla sprzętu wojskowego.
Otoczony jest suchą fosą, a raz do roku organizowana jest na nim inscenizacja historyczna - Bitwa o Nysę. W tym czasie przybywają do miasta grupy rekonstrukcyjne z całej Polski i zagranicy. To doskonała okazja, by na żywo zobaczyć dawne stroje, broń czy usłyszeć wystrzał z prawdziwej armaty.
Polskie Malediwy w Jaworznie
Ta atrakcja bez wątpienia spodoba się miłośnikom przepięknych widoków i rajskich widoków. Udowadnia, że Polska może przypominać egzotyczne wyspy. Nieopodal stacji kolejowej Jaworzno-Szczakowa znajduje się Park Gródek nazywany potocznie „Polskimi Malediwami”. Wszystko z uwagi na przepiękny krajobraz, dwa lazurowe jeziora oraz specjalne tarasy widokowe, dzięki którym poczujesz się jak na prawdziwych wakacjach.
Dawniej w tym regionie działała kopalnia dolomitu. Przestała funkcjonować jednak w 1997 roku, gdy doszło do jej zalania. Otoczone przez kamienie rozlewisko okazało się wspaniałym, klimatycznym zakątkiem. Z czasem wokół niego zagospodarowano również inne tereny, tworząc wspaniałą łąkę, poprowadzone przez wodę drewniane ścieżki oraz wspomniane już tarasy widokowe. Na zbiorniku zorganizowano nawet punkt do nurkowania. Jeśli odważysz się zejść na dno, to na własne oczy zobaczysz zalane przez powódź koparki.
Latryna, jakiej Europa nie widziała - gdanisko w Kwidzynie
Kto powiedział, że latryna nie może stać się atrakcją turystyczną? Przyjedź pociągiem POLREGIO do Kwidzyna i przekonaj się, że nawet zabudowania sanitarne mogą być potężne i majestatyczne.
Gdanisko w Kwidzynie to największa latryna w całej Europie. Ten gotycki budynek mierzy aż 25 metrów wysokości i ma 8,75 metrów szerokości. Co jeszcze ciekawsze, od zachodniego skrzydła krzyżackiego zamku dzieli go rekordowo długi, 55-metrowy ganek.
Jak tak wielka latryna wygląda w środku? Dziś jest ona elementem zamkowego muzeum, możesz więc do niej wejść. W wieży zobaczysz pomieszczenie z ceglaną posadzką, w której zrobiono przypominający kwadrat otwór. Jak nietrudno się domyślić, służył kiedyś do wyrzucania nieczystości. Dwa pomieszczenia znajdujących się wyżej pełniły funkcję magazynów. W ostateczności bowiem gdanisko w przypadku oblężenia zamku miało stanowić krytyczny punkt obronny.
Podróżuj pociągami z rowerem i zwiedzaj tajemnicze miejsca w Polsce
Nie lubisz stać w kolejkach do kas na dworcach kolejowych? Skorzystaj z Videomatów POLREGIO, znajdujących się w wielu miejscowościach w całej Polsce. Możesz w nich kupić bilet w łatwy sposób, nie tracąc cennego czasu. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić od razu przewóz rowerów. Dzięki temu połączysz wyprawę w poszukiwaniu nieoczywistych atrakcji z przyjemną wycieczką rowerową. To daje Ci ogromną swobodę i szansę na zobaczenie jeszcze ciekawszych miejsc, skrytych nieco na uboczu.
Oddech piekła w Jastrzębiku koło Muszyny
Jeśli wysiądziesz z pociągu POLREGIO na dworcu w Muszynie, to zaledwie 5 kilometrów dzieli Cię od „oddechu piekła”. Możesz wybrać się tam na wycieczkę rowerową lub dłuższy spacer. W obu przypadkach czeka Cię miła wyprawa po malowniczej okolicy. Aż trudno uwierzyć, że jej finałem jest dotarcie do jednego z najbardziej mrocznych miejsc w Polsce.
„Oddech piekła” to wyrwa w ziemi, która nie bez przyczyny wywołuje niepokój. W jej okolicy giną ptaki i owady, a nocami słychać tam okropne bulgotanie. Można by pomyśleć o gotującej się wodzie, problem jednak w tym, że to górski strumień, dokładnie tak samo zimny, jak wszystkie inne w okolicy. Co zatem w nim takiego wyjątkowego?
Niedaleko Muszyny znajduje się jedna z największych mofet w całej Europie. Jest to całkowicie naturalna wyrwa w Ziemi, z której wydobywa się dwutlenek węgla. Właśnie on, po połączeniu z wodą z potoku, odpowiedzialny jest za nocne bulgotanie. Gaz ten odpowiada też za ginące owady i ptaki. Wysokie stężenie (sięgające nawet 95 proc.) nie pozwala przeżyć blisko niego żadnemu żywemu organizmowi - nie ma tam bowiem tlenu. Pamiętaj więc, by przyglądać się temu zjawisko z bezpiecznej odległości.
Bunkier dla pociągów w Konewce, nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego
Na naszej liście nie mogło zabraknąć miejscowości Konewka, której ikoną jest kompleks schronów z bunkrem dla pociągów na czele. To atrakcja zarówno dla fanów historii, jak i militariów. W dodatku od Tomaszowa Mazowieckiego dzieli ją zaledwie kilkanaście kilometrów, może być więc doskonałym pomysłem na rowerową przejażdżkę po wyjściu z pociągu.
Opisywany obiekt był budowany przez niemiecką Organizację Todt i wchodził w skład Stanowiska dowodzenia „Obszar Środek”. Składał się ze schronu kolejowego, dwóch schronów bojowych oraz (prawdopodobnie) schronów technicznych. Największe zaciekawienie wywołuje natomiast pierwszy z wymienionych. Mierzy 385 metrów, jest całkowicie prosty i ma aż 9 metrów wysokości. Przez jego środek przebiegał tor kolejowy, po którego obu stronach rozchodziły się rampy.
Biorąc pod uwagę położenie w środku lasu, tak potężna budowa robi imponujące wrażenie. Co ciekawe, oba schrony są dzierżawione. Regularnie na ich terenie odbywają się zloty pojazdów militarnych. W Konewce stworzona została ponadto prywatna wystawa militarna, która przyciąga pasjonatów tej z całej Polski i nie tylko.
Skałki „Piekło” pod Niekłaniem, niedaleko Skarżyska-Kamiennej
Doceniasz swobodę i brak ograniczeń podczas planowania podróży? Jeśli tak, to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie aplikacja POLREGIO. Możesz pobrać ją na swojego smartfona i kupować bilety na nasze pociągi z dowolnego miejsca. Realizacja transakcji przebiega bardzo szybko i nie jest skomplikowana. W ten sposób oszczędzasz czas, a bilet masz zawsze przy sobie.
Wybierz się w podróż pociągiem POLREGIO z rowerem i odkrywaj przepiękną okolicę pogranicza województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego. To właśnie tam na turystów czeka rezerwat przyrody nieożywionej Skałki Piekło, idealnie nadający się na weekendowy wyjazd. Na osobach odwiedzających te tereny szczególne wrażenie robią formy zbudowane przez naturę z piaskowców. Niektóre formacje skalne przybierają tu fantazyjne kształty kominów, grzybów czy nawet sfinksów. Ta naturalna atrakcja ciągnie się przez blisko kilometr, a jej perłą są narosłe wokół niej legendy.
Jedna z najpopularniejszych głosi, że w te regiony szalejące diabły zaganiał sam Lucyfer. Rzekomo miały one pokutować tam za to, że nie chcą wykonywać swoich codziennych zadań. Nie byłyby jednak sobą, gdyby na wygnaniu przestrzegały zasad. Całymi dniami więc przerzucały znalezione głazy i wspinały się na skały, okropnie hałasując. Straszyły okolicznych mieszkańców do czasu, aż Władca Piekła pozwolił wrócić im do siebie. Część przewodników jednak nadal jest przekonana, że nie wszystkie go posłuchały.
Odkrywaj najciekawsze miejsca i atrakcje w Polsce z POLREGIO
Nasz kraj to prawdziwa turystyczna perła Europy. Urlopowicze mogą cieszyć się zarówno wypoczynkiem nad morzem, jak i górskimi spacerami czy pływaniem po mazurskich jeziorach. Czasem jednak zew przygody radzi, by zejść z utartych ścieżek i spróbować czegoś zupełnie nowego. Właśnie w takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się nasza lista zaskakujących i nieoczywistych atrakcji w Polsce. Część jest nieco schowana, a inne prawie zapomniane. Zobaczenie ich na własne oczy jednak przypomina każdemu podróżnikowi, że podróżować #najlepiejREGIOnalnie.